peckko
05.05.09,21:01
DObrý deň,
minulý rok v novembri sme založili s.r.o. Má jedného majiteľa, ktorý splatil 200 000,- v hotovosti. Momentálne sú naúčtované na pokladni. Dá sa s týmito peniazmi operovať ? t.j. platiť záväzky... alebo musia ležať ľadom nepohnuté?
Som v týchto veciach úplný laik
Ďakujem Vám za pomoc
ondrejvla
05.05.09,19:07
DObrý deň,
minulý rok v novembri sme založili s.r.o. Má jedného majiteľa, ktorý splatil 200 000,- v hotovosti. Momentálne sú naúčtované na pokladni. Dá sa s týmito peniazmi operovať ? t.j. platiť záväzky... alebo musia ležať ľadom nepohnuté?
Som v týchto veciach úplný laik
Ďakujem Vám za pomoc
Ak ležia peniaze ladom, tak nezarábajú... Ale už by si mal mať podané v OR Návrh na zmenu menovitého imania, tvoja účtovníčka by ti už mala referovať, čo si platil z pokladne - teda ak si podal DP PO za rok 2008.Ale ak si laik, založil si sro-čku, teda si právnická osoba a musíš účtovať v PÚ no a myslím, nie nemyslím, som presvedčená, že laik by sa mal spoľahnúť na svoju účtovníčku, ekonómku, toto nevyrieši len jedna téma:cool:
Ale ak máš dispozície sa rýchlo učiť, pozri do témy "svokrina kuchyňa", možno ti to bude stačiť...:rolleyes:
ondrejvla
05.05.09,19:20
Citát:
Pôvodca textu príspevku: peckko http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/111107-musi-zakladne-imanie-lezat-ladom-post1035773.html#post1035773)
DObrý deň,
minulý rok v novembri sme založili s.r.o. Má jedného majiteľa, ktorý splatil 200 000,- v hotovosti. Momentálne sú naúčtované na pokladni. Dá sa s týmito peniazmi operovať ? t.j. platiť záväzky... alebo musia ležať ľadom nepohnuté?
Som v týchto veciach úplný laik
Ďakujem Vám za pomoc

Ak ležia peniaze ladom, tak nezarábajú... Ale už by si mal mať podané v OR Návrh na zmenu menovitého imania, tvoja účtovníčka by ti už mala referovať, čo si platil z pokladne - teda ak si podal DP PO za rok 2008.Ale ak si laik, založil si sro-čku, teda si právnická osoba a musíš účtovať v PÚ no a myslím, nie nemyslím, som presvedčená, že laik by sa mal spoľahnúť na svoju účtovníčku, ekonómku, toto nevyrieši len jedna téma:cool:
Ale ak máš dispozície sa rýchlo učiť, pozri do témy "svokrina kuchyňa", možno ti to bude stačiť...:rolleyes:
__________________________________________________ _____________
Ale veď ty máš v profile účtovník:eek:
JANULA999
05.08.09,22:34
čaute, tento problém mám aj ja. Chcela by som vedieť ak mám ZI v pokladni možem s týchto peňazí účtovať zriaďovacie výdavky - výdaj z pokladne, nákup materiálu a pod. :rolleyes: Alebo do pokladne musím dať dotáciu konateľa(požičku).
ďakujem za pomoc
účtovník 007
06.08.09,05:30
čaute, tento problém mám aj ja. Chcela by som vedieť ak mám ZI v pokladni možem s týchto peňazí účtovať zriaďovacie výdavky - výdaj z pokladne, nákup materiálu a pod. :rolleyes: Alebo do pokladne musím dať dotáciu konateľa(požičku).
ďakujem za pomoc

Skutočne v skratke a jednoducho:
Vklad máš na účte 411, tam ho eviduješ až do "smrti" firmy, alebo jeho zmeny. Z vkladu v pokladni následne môžeš financovať bežné výdavky. Nie je nutné tieto peniaze mať v úschove, či už na BU alebo v pokladni.
JANULA999
06.08.09,10:18
si super, ďakujem pekne
marcelaStanakova
14.09.09,14:08
Na aké účty účtujem zapísané ZI ? a na aké účty splatené ZI ?
ondrejvla
14.09.09,14:43
Na aké účty účtujem zapísané ZI ? a na aké účty splatené ZI ?

Upísané vlastné imanie účtuješ : 353/411/A
splatené pohľadávky za upísané vlastné imanie :

v peňažnej forme : 211,221/353
zásobami: 1xx/353
dlhodobým majetkom: 01x,02x,031/353
pohľadávkou: 31x,378/353
marcelaStanakova
14.09.09,14:58
Ďakujem za skvelú odpoveď 411/A znamená členenie spoločníkov to A myslím ?
Zdenka 0705
14.09.09,15:03
Ďakujem za skvelú odpoveď 411/A znamená členenie spoločníkov to A myslím ?
A ako analytika;)
ondrejvla
14.09.09,15:05
Ďakujem za skvelú odpoveď 411/A znamená členenie spoločníkov to A myslím ?

Prosím. Áno, "A" je analytické členenie všetkých účtov, nielen spoločníkov.