sergo 23
05.05.09,21:57
Zdravim Vas, v nasej zahradkarskej osade sa vyskytla nezhoda nazorov...par ludi totiz tvrdi, ze asi 150 vysadenych tuji, ktore doteraz nikomu nevadili, zrazu je vraj skodlivych a prenasaju hrdzu hruskovu...avsak pri hladani a skumani, som nenasiel absolutne ziaden dokaz ze to tak naozaj je. Dozvedel som sa len to, ze tato choroba postihuje borievky...nie vsak tuje.Vedel by niekto z Vas poradit, ci je tomu naozaj tak ? Nakolko skupinka par fanatikov sa rozhodla ze su skodlive, radi by sme im dokazali opak a zachranili niekolko rocne pestovane krasne tuje...Moja otazky teda zneju - Skodia tuje hruskam ?
Napada tuje hrdza hruskova ?
Vopred dakujem za vase reakcie.
Jekyll
06.05.09,04:58
Tuje (rod Thuja a Chamaecyparis) sú v tom nevinne. Neprenášajú hrdzu hruškovú! Tá je špecifická len pre borievky (=jalovce) - aj to iba pre niektoré druhy a kultivary (Juniperus chinensis, J.sabina, j.media, atd). Sú aj rezistentné druhy. Ovzdušie je celkovo premorené touto hubou a pravdepodobne vysekanie borievok/jalovcov by aj tak nepomohlo. Na druhej strane - hrdza hrušková nie je žiadna "stromy decimujúca choroba". Dá sa držať v rozumných medziach, "nejaký ten fliačik" nevadí. Je to viac-menej "kozmetický defekt". Aj keď bude na každom liste - tak sa v podstate nič nedeje. Zelená časť listov zostáva funkčná. Situácia začne byť zlá, keď pre hrdzu začnú predčasne výrazne opadávať listy a zaostávať plody vo vývoji - to už jej je moc.

Zoznam vnímavých druhov borievok a všetko vedátorské okolo toho nájdete -
http://ex-epsilon.slu.se/archive/00002199/01/pear_rust_bachelor.pdf

Ja mám aj 2 veľmi staré jalovce čínske, aj hrušky. Hrdza je u nás celkom bežná. Jalovce striekam fungicídom tiež. A teda na "mojich" borievkach nie je nič. Ale v okolí kilometra je borievok veľa. S hrdzou sa dá bez problémov žiť. Fungicídy fungujú (ale je nutné si uvedomiť, že nikdy nebudete mať listy celkom bez hrdze. Ovšem, zabránite masívnemu napadnutiu hrušky. Táto hrdza vytvára rýchlo rezistencie - preto je nutné prípravky striedať. Používať iba Baycor, je chyba.)
Momentálne už je hrdza nasťahovaná na hrušky, takže v tejto sezóne by odstránenie borievok v okolí 1-2 kilometrov nepomohlo. Koncom augusta sa začne zase sťahovať z hrušiek na jalovce.
ladharis
06.05.09,08:17
Ja mám borievky Skyrocket ako 20 metrový živý plot, a 2-3 metre od nich hrušky, nezaznamenal som žiaden vážnejší problém.
Jekyll
06.05.09,08:28
Ja mám borievky Skyrocket ako 20 metrový živý plot, a 2-3 metre od nich hrušky, nezaznamenal som žiaden vážnejší problém.

Juniperus scopulorum 'Skyrocket' - je na hrdzu vnímavý minimálne. Ale nie je rezistentný. Raz sa to tam može objaviť, i keď je pravdepodobnosť malá. Hrdza preferenčne obsadí najprv všetky ostatné - vnímavejšie - kultivary Juniperusu v okolí.
sergo 23
06.05.09,16:18
Dakujem Vam velmi pekne, to somn potreboval vediet ;) Este raz, VDAKA !
karino
06.05.09,18:45
vzdy ked pilia krasny strom je mi ho luto......................a tak to nedovol