wegamizi
06.05.09,04:38
Ahojte,
rada by som vedela, akym rastlinkam sa dari pod ihlicnatymi stromami. V zahrade mam velku jedlu a velky smrek. Rada by som pod nimi mala nejaku vegetaciu, ale zatial sa mi akosi nedari. Mate skusenosti s takymto pestovanim kvetiniek, zeleniny, alebo byliniek?
Dakujem.
Antea
06.05.09,04:47
Do tieňa môžeš dať funkiu,do polotieňa astilbe, srdcovka, ale tá už momentálne kvitne,tiež heuchery. Toto tak narýchlo ma napadlo, však si "vygugluj"iste nájdeš omnoho viac.
arizona
06.05.09,07:31
Rododendrón,azalky,čučoriedky:)
vrba
06.05.09,07:54
ja som akurát cez víkend zasadila Hederu-brečtan , mala som tam dááávno jeden pri plote a začal sa šplhať po jednom z kmeňov, tak sa mi to zapáčilo...a rozmýšľam aj na papradi, dala som tam väčšie kamena , takže akože "kopírujem les" a čistinku :)
kokteil
06.05.09,10:06
ja osobne by som si vyberala nieco s vyraznymi panasovanymi listami, lebo kvitnucich tam asi vela nenasadis ( okrem niektorych trvaliek ). hosta, paprade, zimozelen, a pod. ono pod ihlicnanmi nie je problem len tien, ale najma vlhko - tak na to treba davat pozor.
wegamizi
06.05.09,22:38
Dakujem za dobre typy, necham sa inspirovat, velmi ma potesili. Korene stromov su dost nahusto a pri povrchu. Nevadi to? Nebudu odoberat vyzivu a vlhkost?
velvet
07.05.09,13:25
Daj tam čučoriedky. Bude aj vegetácia aj úžitok z nej. Ak sa nemýlim, čučoriedky potrebujú kyslejšiu pôdu, a práve ihličnany ju tvoria... Kvety by sa mi tam páčili azalky. Aj ja sama nad tým uvažujem. Len ešte musím tie ihličnany zasadiť :D
wegamizi
07.05.09,18:00
Daj tam čučoriedky. Bude aj vegetácia aj úžitok z nej. Ak sa nemýlim, čučoriedky potrebujú kyslejšiu pôdu, a práve ihličnany ju tvoria... Kvety by sa mi tam páčili azalky. Aj ja sama nad tým uvažujem. Len ešte musím tie ihličnany zasadiť :D
Vidis, to mas pravdu, ze ma to nenapadlo. Ved cucoriedky aj volne v takomto lesnom prostredi rastu.;)
arizona
07.05.09,18:11
Vidis, to mas pravdu, ze ma to nenapadlo. Ved cucoriedky aj volne v takomto lesnom prostredi rastu.;)
Veď preto som Ti hneď v druhom príspevku vymenovala "kyslomilné" rastlinky, ktorým prospieva kyslejšia pôda a polotieň ;):):D
aviator
07.05.09,18:28
Pod stromami je okrem tieňa problém hlavne sucho. Je tam zrážkový tieň a z tej vlahy, čo prepadne väčšinu vysajú korene stromov. Skúsil by som hostu, zimozeleň, čemericu, anemonku .... výsledok závisí od viacerých faktorov - orientácia, poloha, závlaha. Bude sa to asi zhoršovať, ako budú stromy rásť, toto čiastočne vyrieši pílka.
wegamizi
08.05.09,07:30
toto čiastočne vyrieši pílka.

" Uz sme aj takto veru rozmyslali, ten smrek ma vysku asi 15 m ";)
vrba
11.05.09,09:47
úha!, škoda by ho bola..... každý strom je dobrý, a neviem či by si náhodou nepotrebovala aj nejaké povolenie na výrub...neviem, ale najskôr môžeš skúsiť ten podrast .Tie čučoriedky sú dobrý nápad, ale v prírode je iný druh ako sa predávajú (si myslím) , lebo chodíme na čučoriedky a tie spod stromov sú aj oveľa kyslejšie a aj menšie. Prikláňam sa k alternatíve okrasných rastlín, pekný je aj "pakost"... už som spomínala, že som tiež teraz sadila brečtan , tej zeminy tam bolo ozaj málo, tak som robila také ryhy rýľom a do nich sadila a zasypala novou zemou, pokládla som aj väčšie kamene.....takže veľa zdaru :)
arizona
11.05.09,10:19
Nemusí sa vyrúbať celý strom. Dosť pomôže,ak sa spília iba spodné vetvy.
Strom nezavadia a menej tieni:);)
Marianna01
12.05.09,07:30
ja mám pod ihličnanmi skalku - veľmi som jej neverila, ale je tam už piaty rok a je z roka na rok krajšia. Darí sa tam všetkým druhom skalničiek - aj kvitnúcich, aj vždyzelených. Pekné sú tam aj ozdobné trávy, ktoré nevyžadujú silnú zálievku, bršleny, ozdobné kríčky.
Problémom pod ihličnanmi je aj kyslá pôda, takže teba myslieť aj na toto, buď pôdu zozásadovať - každý rok, alebo vysadiť rastlinky milujúce kyslú pôdu - napr. vres.
wegamizi
12.05.09,17:41
Nemusí sa vyrúbať celý strom. Dosť pomôže,ak sa spília iba spodné vetvy.
Strom nezavadia a menej tieni:);)
Tak sme aj urobili. Len v okoli su nahusto poprepletane korene stromu a velmi vela ihlicia.
Teraz uz sa musim rozhodnut a pouzit doporucene rastlinky.