Pohar
06.05.09,08:07
prosím vás možno mi tu niekto poradíte....
v nedelu má naša dcéra prvé sv. prijímanie....
rodičom dekan v kostole odporučil ísť aj nám rodičom na spoveď
prosím je to naozaj nevyhnutné?
poprípade poradte ak by sme aj s manželom šli....máme jeden problém
neboli sme dosť dlho.....a z pamäte mi ušiel postup pri spovedi---čo sa hovorí a tak....prosím môžete trochu poradiť.....ako to chodí......
Lenka1979
06.05.09,06:09
prosím vás možno mi tu niekto poradíte....
v nedelu má naša dcéra prvé sv. prijímanie....
rodičom dekan v kostole odporučil ísť aj nám rodičom na spoveď
prosím je to naozaj nevyhnutné?
poprípade poradte ak by sme aj s manželom šli....máme jeden problém
neboli sme dosť dlho.....a z pamäte mi ušiel postup pri spovedi---čo sa hovorí a tak....prosím môžete trochu poradiť.....ako to chodí......


Ak ide Vaša dcéra na prvé sv.prijímanie, tak osobne si myslím, že JE nevyhnutné, aby ste aj vy-ako rodičia išli na spoveď. Aspoň ja osobne by som určite šla, som veriaca-myslím,že aj Vy. ;)
Pohar
06.05.09,06:12
Ak ide Vaša dcéra na prvé sv.prijímanie, tak osobne si myslím, že JE nevyhnutné, aby ste aj vy-ako rodičia išli na spoveď. Aspoň ja osobne by som určite šla, som veriaca-myslím,že aj Vy. ;)
ok dakujem
a môžete poradiť ako je to pri spovedi?
aspon v krátkosti postup.....
Blankake
06.05.09,06:15
Nie je povinné ísť na spoveď ako rodič, ale je to vhodné. Deti určite v rámci prípravy dostali letáčiky s textom, ako prebieha spoveď, čo hovorí kňaz a čo deti. Ináč, už to nie je také "prísne" ako voľakedy, aj farár sa väčšinou snaží byť modernejší:)

Pripajam link, kde je vzor priebehu spovede:
www.trnavka.sk/download/zmierenie.pdf
bv_alexandra
06.05.09,06:18
a dcéra to nemá v knižke? my sme mali knižku kde to bolo všetko popísané ale neviem či také ešte funguje. ja som totiž bola 1prijímaní v 89tom:)
Pohar
06.05.09,06:18
Nie je povinné ísť na spoveď ako rodič, ale je to vhodné. Deti určite v rámci prípravy dostali letáčiky s textom, ako prebieha spoveď, čo hovorí kňaz a čo deti. Ináč, už to nie je také "prísne" ako voľakedy, aj farár sa väčšinou snaží byť modernejší:)

Pripajam link, kde je vzor priebehu spovede:
www.trnavka.sk/download/zmierenie.pdf (http://www.trnavka.sk/download/zmierenie.pdf)

dakujem
on aj povedal (dekan) že to nie je povinné - mnohí ani nejdú, ale odporučil to
rodičom - poprípade rodinným príslušníkom
bendži
06.05.09,06:20
podľa mňa otázka ísť či neísť na spoveď je len a len na vás, ako to cítite.. keď som mala ja prvé sv. prijímanie (bola som štvrtáčka na ZŠ), bolo to moje rozhodnutie, ktoré mi rodičia akceptovali, boli pri tom so mnou v kostole, ale na spoveď nešli..

postup pri spovedi nájdeš v každej modlitebnej knižke, určite nejakú doma nájdete ;-) prikladám jeden text, ktorý som našla na webe, je označený ako pre deti, ale myslím že sa to zhoduje aj pre dospelých :-)
ksichtoska
06.05.09,06:21
No my sme mali tuto milu udalost tuto nedelu a priznam sa ze sme s manzelom na spovedi neboli. Tam ta nikto kontrolovat nebude, ale spravne by sa asi malo ist. Tak je to na vas ako sa rozhodnete.
Lenka1979
06.05.09,06:25
... určite nejde o to, kto Vás tam bude-alebo nebude kontrolovať. Skôr ide o vnútorné presvedčenie, o vlastné svedomie, veď preto nám boh dal aj slobodnú vôľu, ako s ňou naložíme, tak budeme žiť.
bv_alexandra
06.05.09,06:25
Ešte som našla toto:
Ako si vykonáš svätú spoveď?
1. Prídem k spovedníkovi, pozdravím a prežehnám sa:
V mene Otca i Syna i Ducha svätého. Amen.
(Potom ma duchovný otec privíta)
A pokračujem: Spovedám sa Pánu Bohu, že som od malička, (za mesiac, týždeň....) spáchal tieto hriechy.
2. Vymenujem svoje hriechy, ako som ich zistil pri spytovaní svedomia. Po vyznaní hriechov pridám: Na viac hriechov sa nepamätám.
3. Pozorne si vypočujem poučenie spovedníka a zapamätám si úkon pokánia (pokutu).
4. Potom oľutujem svoje hriechy a sľúbim, že sa polepším.
5. Keď ma spovedník rozhreší, prežehnám sa a na konci poviem: Amen.
6. Duchovný otec ma prepustí.;)
Dúfam že pomohlo
Pohar
06.05.09,06:26
dakujem všetkým za názory
ešte sa rozhodneme či pôjdeme alebo nie......
Pohar
06.05.09,06:28
... určite nejde o to, kto Vás tam bude-alebo nebude kontrolovať. Skôr ide o vnútorné presvedčenie, o vlastné svedomie, veď preto nám boh dal aj slobodnú vôľu, ako s ňou naložíme, tak budeme žiť.
ved ja netvrdím že ma tam bude niekto KONTROLOVAT!!!
ja som tu len hladala pomoc, ako postupovat, ked sme dlho na spovedi neboli.....
sama vnútri si svoje hriechy riešim - aj smerom k Bohu

tu som sa pýtala na POSTUP.
Pohar
06.05.09,06:29
Ešte som našla toto:
Ako si vykonáš svätú spoveď?
1. Prídem k spovedníkovi, pozdravím a prežehnám sa:
V mene Otca i Syna i Ducha svätého. Amen.
(Potom ma duchovný otec privíta)
A pokračujem: Spovedám sa Pánu Bohu, že som od malička, (za mesiac, týždeň....) spáchal tieto hriechy.
2. Vymenujem svoje hriechy, ako som ich zistil pri spytovaní svedomia. Po vyznaní hriechov pridám: Na viac hriechov sa nepamätám.
3. Pozorne si vypočujem poučenie spovedníka a zapamätám si úkon pokánia (pokutu).
4. Potom oľutujem svoje hriechy a sľúbim, že sa polepším.
5. Keď ma spovedník rozhreší, prežehnám sa a na konci poviem: Amen.
6. Duchovný otec ma prepustí.;)
Dúfam že pomohlo


dakujéééééééém

pomohol :)
Lenka1979
06.05.09,06:32
ved ja netvrdím že ma tam bude niekto KONTROLOVAT!!!
ja som tu len hladala pomoc, ako postupovat, ked sme dlho na spovedi neboli.....
sama vnútri si svoje hriechy riešim - aj smerom k Bohu

tu som sa pýtala na POSTUP.

... ok, nemusíš to písať s tromi "!!!", ja som nepísala, že Ty si povedala, že Ťa tam bude niekto kontrolovať. Bolo to načrtnuté v príspevku č. 8, - tak som svojimi pocitmi reagovala. ja Ťa predsa k ničomu nenútim, vyjadrujem svoj názor ako mnohí ostatní. čo urobíš Ty, je len a len Tvoja vec.
Pekný deň.;)
Pohar
06.05.09,06:36
... ok, nemusíš to písať s tromi "!!!", ja som nepísala, že Ty si povedala, že Ťa tam bude niekto kontrolovať. Bolo to načrtnuté v príspevku č. 8, - tak som svojimi pocitmi reagovala. ja Ťa predsa k ničomu nenútim, vyjadrujem svoj názor ako mnohí ostatní. čo urobíš Ty, je len a len Tvoja vec.
Pekný deň.;)
ano máš pravdu ďakujem za dnešné rady
napísala si toho toľko, že stačili mi v tvojej prvej odpovedi poradiť jednoduchý postup - ked už sa tak vyznáš......a pomohla by si mi viac ako dodatočným vypisovaním
ja som chcela len jednoduchý postup, ktorý som našťastie tu aj iných ľudí dostala.....
vedela si dobre čo potrebujem vedieť....:cool:
prajem pekný deň
Blankake
06.05.09,06:36
My sme s manželom napr. tiež neboli na spovedi, keď mali naše deti 1. sv. prijímanie. A pri tom som veriaca, len neuznávam všetky tie "maniere" okolo toho u nás zavedené.:rolleyes:
syrik
06.05.09,06:39
ano máš pravdu ďakujem za dnešné rady
napísala si toho toľko, že stačili mi v tvojej prvej odpovedi poradiť jednoduchý postup - ked už sa tak vyznáš......a pomohla by si mi viac ako dodatočným vypisovaním
ja som chcela len jednoduchý postup, ktorý som našťastie tu aj iných ľudí dostala.....
vedela si dobre čo potrebujem vedieť....:cool:
prajem pekný deň


To už aby sa tu bál niekto aj niečo napísať..to nemyslíš vážne, dúfam...
zltalienka
06.05.09,06:42
Prikladám link, kde je spovedné zrkadlo podľa 10 Božích prikázaní. Myslím, že pre dospelých je vhodnejšie ako to pre deti. Ostatné info v dokumente si nevšímajte, sú už staré.

http://www.michalova.sk/userfiles/file/Far_%20list%205%20-%203%20-%2009.doc

PS: Držím palce pri rozhodovaní a dcérke potom poblahoželajte aj za nás.
Pohar
06.05.09,06:43
To už aby sa tu bál niekto aj niečo napísať..to nemyslíš vážne, dúfam...
neviem písala som čo som cítila.....
aj ľutujem že som sa sem obrátila....
lebo tu fakt sa niekedy do človeka pustia.......
ja dakujem všetkým za rady - boli milí....
ale poučenia že či ma bude niekto kontrlovať alebo nie to fakt od Lenka 1979 nepotrebujem
fakt lutujem že som reagovala na jej odpoved.......
Pohar
06.05.09,06:45
Prikladám link, kde je spovedné zrkadlo podľa 10 Božích prikázaní. Myslím, že pre dospelých je vhodnejšie ako to pre deti. Ostatné info v dokumente si nevšímajte, sú už staré.

http://www.michalova.sk/userfiles/file/Far_%20list%205%20-%203%20-%2009.doc

PS: Držím palce pri rozhodovaní a dcérke potom poblahoželajte aj za nás.
dakujeeeeeeeeeem

ste tu naozaj niektorí zlatí
včera sme mali skúšku v kostole, aj dnes ideme
pani katechétka je zlatá aj dekan aj kapláni
tie deti majú trému a sú naozaj zlaté
ešte raz dakujem
Lenka1979
06.05.09,06:47
ano máš pravdu ďakujem za dnešné rady
napísala si toho toľko, že stačili mi v tvojej prvej odpovedi poradiť jednoduchý postup - ked už sa tak vyznáš......a pomohla by si mi viac ako dodatočným vypisovaním
ja som chcela len jednoduchý postup, ktorý som našťastie tu aj iných ľudí dostala.....
vedela si dobre čo potrebujem vedieť....:cool:
prajem pekný deň

... no dobre, asi som sa nemala vyjadriť vôbec. Nepísala som tu toho veľa, len to, čo si myslím ja. Ale nebudem sa hádať.
... apropo, v spovedi sa vyznať nemusíš... to musíš vnútorne cítiť.
Blankake
06.05.09,06:50
dakujeeeeeeeeeem

ste tu naozaj niektorí zlatí
včera sme mali skúšku v kostole, aj dnes ideme
pani katechétka je zlatá aj dekan aj kapláni
tie deti majú trému a sú naozaj zlaté
ešte raz dakujem
Deti budú všetky zlatučké, také ešte nevinné :) U nás dekan s tými deťmi všetko prešiel, atmosféra bola príjemná a zároveň slávnostná. To je normálne, že majú deti trému a určite to celé budú intenzívne prežívať.
A so spoveďou dospelých sa netráp. Ak budeš mať "nutkanie" ísť, tak pôjdeš, ak nie, nič sa podľa mňa nedeje... hlavné je, ako sa človek správa k druhým ľuďom a nie či chodí každý deň do kostola. ;)
Pohar
06.05.09,06:51
... no dobre, asi som sa nemala vyjadriť vôbec. Nepísala som tu toho veľa, len to, čo si myslím ja. Ale nebudem sa hádať.
... apropo, v spovedi sa vyznať nemusíš... to musíš vnútorne cítiť.
dakujem za odpoved
ale poviem na rovinu tvoje odpovede mi vobec nepomohli.....

takže už mne osobne nemusiš radiť......
ľudia mi tu poradili POSTUP - čo som potrebovala.......
Pohar
06.05.09,06:52
Deti budú všetky zlatučké, také ešte nevinné :) U nás dekan s tými deťmi všetko prešiel, atmosféra bola príjemná a zároveň slávnostná. To je normálne, že majú deti trému a určite to celé budú intenzívne prežívať.
A so spoveďou dospelých sa netráp. Ak budeš mať "nutkanie" ísť, tak pôjdeš, ak nie, nič sa podľa mňa nedeje... hlavné je, ako sa človek správa k druhým ľuďom a nie či chodí každý deň do kostola. ;)
presne tak
dakujem za peknú odpoved
mám aj z tej nedele trému......ako to dopadne.....
pozerala som DVD - sv. prijímanie
no vždy ked pozerám - sa rozplačem....no neviem ako sa udržím v nedelu.....
majte sa a dakujem
Lenka1979
06.05.09,06:53
neviem písala som čo som cítila.....
aj ľutujem že som sa sem obrátila....
lebo tu fakt sa niekedy do človeka pustia.......
ja dakujem všetkým za rady - boli milí....
ale poučenia že či ma bude niekto kontrlovať alebo nie to fakt od Lenka 1979 nepotrebujem
fakt lutujem že som reagovala na jej odpoved.......
Pohar... neobviňuj ma prosím Ťa z niečoho, z čoho som Ťa neobvinila ani ja.
Všimni si moje príspevky, ... to vôbec nebola citácia na Tvoj príspevok ani ničí iní... neodvolala som sa tam konkrétne v odpovedi na niečí názor. Tak prosím Ťa neobviňuj neuvážlivo a prečítaj si príspevky ODO MŇA dozadu.
Týmto príspevkom v tejto téme končím... nechcem sa ozaj hádať, nemám to za potrebu... nikdy som to na porade nerobila ani robiť nebudem, radšej ukončím písanie.

PS: prajem Tebe a Tvojej dcérke nádherný zážitok z prvého svätého prijímania, lebo je ozaj len a len... prvé. Peknú oslavu.;):)
Lenka.
Pohar
06.05.09,06:55
Pohar... neobviňuj ma prosím Ťa z niečoho, z čoho som Ťa neobvinila ani ja.
Všimni si moje príspevky, ... to vôbec nebola citácia na Tvoj príspevok ani ničí iní... neodvolala som sa tam konkrétne v odpovedi na niečí názor. Tak prosím Ťa neobviňuj neuvážlivo a prečítaj si príspevky ODO MŇA dozadu.
Týmto príspevkom v tejto téme končím... nechcem sa ozaj hádať, nemám to za potrebu... nikdy som to na porade nerobila ani robiť nebudem, radšej ukončím písanie.

PS: prajem Tebe a Tvojej dcérke nádherný zážitok z prvého svätého prijímania, lebo je ozaj len a len... prvé. Peknú oslavu.;):)
Lenka.
dakujem veľmi pekne za tvoju odpoved
a máš pravdu už nebudem na teba reagovať....
bv_alexandra
06.05.09,07:08
Ja na uzavretie tejto témy iba dodám:
Určite nikto nikoh neosočoval, ani neodsudzoval.
Prečo to takto berieš?
Ono je pravda že človek keď číta, tak číta niekedy aj medzi riadkami, iné je prečítať a iné vypočuť si keď to niekto hovorí priamo do očí, vtedy nám dopomáha aj vizuálny kontakt, aby nám pomohol pochopiť zmysel povedanej vety.
Ale skutočne si nemyslím že tu niekto osočoval, ale odsudzoval, resp. mal zlý názor.
Všetci sme nejakí, a každý máme iný názor.
Niektorí ťa len možno chceli trošičku podstrčiť, aby si neváhala ísť na tú spoveď. Ale samotné rozhodnutie je samozrejme len a len na tebe.
je to na rozhodnutí každého.
Ja mám tiež názor že pokiaľ dieťa navštevuje náboženstvo, tak by mali byť s tým zžitý aj rodičia.
Ono je to od uhla pohľadu ako sa kto na to pozerá, ale viem že moja dcééra na budúci rok ide na príjímanie, a tiež viem že je stým spojená nielen spoveď, ale tiež pravidelné detské omše a pod. Ale rada sa na túto púť s nou dám, aby videla podporu, a vedela že robí niečo správne.
Ale je to čisto len a len môj názor, a vôbec sa nebudem na nikoho hnevať či somnou ten názor zdieľa alebo nie.
Tak sa prosím nehnevajme jeden na druhého, a berme to tak že sme ludia a zdieľame rôzne názory.


Dcérke prajem krásny zážitok, a z vlastnej skúsenosti viem že určite bude nielen preňu ale aj pre Vás - rodičov, nezabudnuteľný.:)
Pohar
06.05.09,07:13
Ja na uzavretie tejto témy iba dodám:
Určite nikto nikoh neosočoval, ani neodsudzoval.
Prečo to takto berieš?
Ono je pravda že človek keď číta, tak číta niekedy aj medzi riadkami, iné je prečítať a iné vypočuť si keď to niekto hovorí priamo do očí, vtedy nám dopomáha aj vizuálny kontakt, aby nám pomohol pochopiť zmysel povedanej vety.
Ale skutočne si nemyslím že tu niekto osočoval, ale odsudzoval, resp. mal zlý názor.
Všetci sme nejakí, a každý máme iný názor.
Niektorí ťa len možno chceli trošičku podstrčiť, aby si neváhala ísť na tú spoveď. Ale samotné rozhodnutie je samozrejme len a len na tebe.
je to na rozhodnutí každého.
Ja mám tiež názor že pokiaľ dieťa navštevuje náboženstvo, tak by mali byť s tým zžitý aj rodičia.
Ono je to od uhla pohľadu ako sa kto na to pozerá, ale viem že moja dcééra na budúci rok ide na príjímanie, a tiež viem že je stým spojená nielen spoveď, ale tiež pravidelné detské omše a pod. Ale rada sa na túto púť s nou dám, aby videla podporu, a vedela že robí niečo správne.
Ale je to čisto len a len môj názor, a vôbec sa nebudem na nikoho hnevať či somnou ten názor zdieľa alebo nie.
Tak sa prosím nehnevajme jeden na druhého, a berme to tak že sme ludia a zdieľame rôzne názory.


Dcérke prajem krásny zážitok, a z vlastnej skúsenosti viem že určite bude nielen preňu ale aj pre Vás - rodičov, nezabudnuteľný.:)

dakujem za odpoved
ale nikoho som neobvinila s osočovanie
nemusíš tému uzatvárať ty - kľudne sem niekto ešte môže písať, ja budem len rada - za každú radu, postreh budem vďačná
žijú aj ľudia, ktorí totiž milo odpovedia, poradia, povzbudia a podobne
lebo žijú ľudia ( a k nim patrím aj ja) ktorí nechodia do kostola pravidelne, ani na spoved, ale som veriaca....a spovedám sa z hriechov aj vo svojom vnútri - čo je asi podľa mňa najdôležitejšie......
ale už sa to uberá iným smerom...takže....

dakujem všetkým za rady aký je postup pri spovedi.......to som chcela
a aj som to tu získala
ostatné je vec iných
prajme všetkým všetko dobré........
Marianna01
06.05.09,07:18
bože, ľudia dobrí, bavíte sa o spovedi v takejto atmosfére? :eek:

práve pre toto nechodím do kostola, celá ceremónia okolo cirkvi mi je proti srsti, neznášam ľudí, ktorí si myslia, že obyčajnou spoveďou vyriešia všetky svoje hriechy - a nemyslia to úprimne. Oveľa viac beriem človeka, ktorý urobí druhému zle a nakoniec sa mu úprimne ospravedlní, ako toho, kto príde do kostola, vyjde z neho "očistený" a ďalej robí rovnaké zlo. Ale to je mimotemy. Lenže ste sa tu rovnako začali správať - bavíte sa o odpustení hriechov, ale píšete si so zášťou... o tomto je vaša viera? :eek:

Prepáčte mi tento príspevok, nechcem nikoho uraziť, nikoho sa dotknúť - len sa nad sebou zamyslite, prosím.
Pohar
06.05.09,07:21
bože, ľudia dobrí, bavíte sa o spovedi v takejto atmosfére? :eek:

práve pre toto nechodím do kostola, celá ceremónia okolo cirkvi mi je proti srsti, neznášam ľudí, ktorí si myslia, že obyčajnou spoveďou vyriešia všetky svoje hriechy - a nemyslia to úprimne. Oveľa viac beriem človeka, ktorý urobí druhému zle a nakoniec sa mu úprimne ospravedlní, ako toho, kto príde do kostola, vyjde z neho "očistený" a ďalej robí rovnaké zlo. Ale to je mimotemy. Lenže ste sa tu rovnako začali správať - bavíte sa o odpustení hriechov, ale píšete si so zášťou... o tomto je vaša viera? :eek:

Prepáčte mi tento príspevok, nechcem nikoho uraziť, nikoho sa dotknúť - len sa nad sebou zamyslite, prosím.
ved práve prto lutujm že som sa sem s touto temou obrátila....
radšej som si ten postup mohla niekde "vygoogliť"
syrik
06.05.09,07:21
dakujem za odpoved
ale poviem na rovinu tvoje odpovede mi vobec nepomohli.....

takže už mne osobne nemusiš radiť......
ľudia mi tu poradili POSTUP - čo som potrebovala.......

Prepáč, ale toto si trošku prehnala...
Pohar
06.05.09,07:24
Prepáč, ale toto si trošku prehnala...
čo som citila som napisla

a prosím už nereagujte na moj problem....
naozaj LUTUJEM že som sem pisla

stačila mi jedna odpoved - postup

nemala som vobec reagovat na iné odpoved....
ale takto to chodí........
fakt som sa už poučila(a nielen ja)
už sem fakt nepridám problém.......nemá to zmysel
Blankake
06.05.09,07:26
Dievčatá, už sa fakt nehádajme... každý žije podľa svojho presvedčenia - kto ale dokáže, že ktoré je to správne? Naozaj spovedať sa aj tak budeme všetci až tam hore (alebo dole?).:)
Každé náboženstvo má iné pravidlá, ale keď budeme žiť tak, že sa za to nebudeme musieť hanbiť, že nebudeme vedome ubližovať druhým, budeme rešpektovať jeden druhého... tak tým predsa nič nepokazíme, nie? ;)
Pohar
06.05.09,07:30
Dievčatá, už sa fakt nehádajme... každý žije podľa svojho presvedčenia - kto ale dokáže, že ktoré je to správne? Naozaj spovedať sa aj tak budeme všetci až tam hore (alebo dole?).:)
Každé náboženstvo má iné pravidlá, ale keď budeme žiť tak, že sa za to nebudeme musieť hanbiť, že nebudeme vedome ubližovať druhým, budeme rešpektovať jeden druhého... tak tým predsa nič nepokazíme, nie? ;)
ano máte pravdu

ja som len chcela povedať
že aj tak mám toho dosť...
a chcela som si skrátiť hladanie postupo spovede...tak som to sem hodila
namiesto toho sa tu do mňa obuli niektoré "rozumy"....
čo teraz najmenej potrebujem.....
ked nemala Lenka 1979 konkrétnu radu - postup pre mňa nemala mi vôbec písať
ale to je jej vec......
teraz naozaj nepotrebujem debaty ako a prečo, a kedy
potrebovala som len POSTUP......

a končím s touto debatou..uberá sa to tam kde nechcem.....
nemala som to sem ani písať - pokazilo mi to deň

majte sa
a dakujem všetkým za dobré rady, postupy a podobne
pekný deň všetkým
Gaba30
06.05.09,07:30
Ale ty si chcela aj vedieť, či je to nevyhnutné. Nie len postup.
Ja len toľko. A nehádajme/te sa už. Myslím že máme veľa iných problémov.
Poharik. Dúfam, že sem ešte pridáš nejaký problém a nezanevrieš na poradu.
Pohar
06.05.09,07:32
Ale ty si chcela aj vedieť, či je to nevyhnutné. Nie len postup.
Ja len toľko. A nehádajme/te sa už. Myslím že máme veľa iných problémov.
Poharik. Dúfam, že sem ešte pridáš nejaký problém a nezanevrieš na poradu.
dakujem
nie nezanevriem :o
majte sa
pekný deň...........
idem riešiť veci ďalej.........
Blankake
06.05.09,07:36
Verím, že sa Ti dnes stane niečo milé, čo Ťa rozveselí, a na toto zabudneš:)

To vieš, téma náboženstva je háklivá téma, veď z histórie je veľa príkladov, keď boli kvôli náboženstvu boje a vojny...

Lenka to nemyslela zle, vyjadrila sa k tomu, či je nevyhnutné ísť na spoveď ako rodič.

mimotemy Aj v iných témach sa na zadávateľa otázky niektorí tak osopili, že napísal, že ľutuje, že vôbec niečo písal...nedá sa svietiť, ľudia sme rôzni :D mimotemy
Pohar
06.05.09,07:39
Verím, že sa Ti dnes stane niečo milé, čo Ťa rozveselí, a na toto zabudneš:)

To vieš, téma náboženstva je háklivá téma, veď z histórie je veľa príkladov, keď boli kvôli náboženstvu boje a vojny...

Lenka to nemyslela zle, vyjadrila sa k tomu, či je nevyhnutné ísť na spoveď ako rodič.

mimotemy Aj v iných témach sa na zadávateľa otázky niektorí tak osopili, že napísal, že ľutuje, že vôbec niečo písal...nedá sa svietiť, ľudia sme rôzni :D mimotemy
dakujem pekne

majte sa
nsp
06.05.09,08:00
Prínosom Vašej spovede bude určite aj získaný pokoj vo svojom vnútri a oslobodenie sa od rôznych výčitiek, samoobviňovaní to som mal riešiť inak. Tu nejde o žiadne odsudzovanie človeka ale získanie "pokoja v duši"
Pohar
06.05.09,08:10
Prínosom Vašej spovede bude určite aj získaný pokoj vo svojom vnútri a oslobodenie sa od rôznych výčitiek, samoobviňovaní to som mal riešiť inak. Tu nejde o žiadne odsudzovanie človeka ale získanie "pokoja v duši"
ano viem dakujem
ale už to pomaly ukončime túto debatu......

pokoj v duši treba každému to je jasné....
a aj chcenie pomôcť druhým......keď vieme čo potrebuje....
ale nechajme to
presne pre takých ľudí ako XY(nebudem už radšej menovať) sem nerada chodím.....nepomôžu a zbytočne mi len pokazila náladu, a už viem na 100% že som to sem nemala dávať (ale mám poučenie do budúcna)
a presne ma to len ubezpečilo aký sú ľudia navonok a vo vnútri....
a preto si svedomie viacej spytujem doma...
ale každý si spytujme to svoje...........
misomiso
06.05.09,08:19
Musim povedat, ze Pohar chapem. Ono to nie je jednoduche rozhodnutie it na spoved - mysim tym najma pre ludi, ktori nechodia pravidelne. Ja sam sa pamatam, aku som mal tremu zo spovede, ked som zacal chodit do kostola.

Musime si uvedomit, ze aj knazi su rozni, teda lepsi aj horsi a ze nase skusenosti s nimi su tiez rozne. Najdu sa naozaj taki, ktori mozno aj sami uz zabudli o com to je a baziruju na tom "vonkajsovom", tade na tej viditelnej sporotualite a "obradnosti", ktorej ma katolicka cirkev uz aj tak v sebe dost, aj bez toho, aby to niekto zdoraznoval.

Chcel som napisat, ze ste sa iste vsetci stretli aj s knazom, pre ktoreho odrapotanie presnej formulky je to najdolezitejsie z celej sviatosti. Ja tu nikoho nekritizujem, len to konstatujem. Potom sa ale nemozno cudovat, ze sa najdu taki, ktori maju zabrany ist na spoved aj vtedy, ked ide dieta na 1. sv. prijmanie. Nie kazdy je natolko asertivny, aby si z (pripadneho) takehoto pristupu knaza nic nerobil. My, ktori mame to stastie, ze mame vo farnostiach knazov, ktori su nam nie len vzorom, ale aj priatelom a "kamosom", by sme mali mat pochopenie pre pripadne obavy (aj zo spovede) tych ostatnych.
Pohar
06.05.09,08:22
Musim povedat, ze Pohar chapem. Ono to nie je jednoduche rozhodnutie it na spoved - mysim tym najma pre ludi, ktori nechodia pravidelne. Ja sam sa pamatam, aku som mal tremu zo spovede, ked som zacal chodit do kostola.

Musime si uvedomit, ze aj knazi su rozni, teda lepsi aj horsi a ze nase skusenosti s nimi su tiez rozne. Najdu sa naozaj taki, ktori mozno aj sami uz zabudli o com to je a baziruju na tom "vonkajsovom", tade na tej viditelnej sporotualite a "obradnosti", ktorej ma katolicka cirkev uz aj tak v sebe dost, aj bez toho, aby to niekto zdoraznoval.

Chcel som napisat, ze ste sa iste vsetci stretli aj s knazom, pre ktoreho odrapotanie presnej formulky je to najdolezitejsie z celej sviatosti. Ja tu nikoho nekritizujem, len to konstatujem. Potom sa ale nemozno cudovat, ze sa najdu taki, ktori maju zabrany ist na spoved aj vtedy, ked ide dieta na 1. sv. prijmanie. Nie kazdy je natolko asertivny, aby si z (pripadneho) takehoto pristupu knaza nic nerobil. My, ktori mame to stastie, ze mame vo farnostiach knazov, ktori su nam nie len vzorom, ale aj priatelom a "kamosom", by sme mali mat pochopenie pre pripadne obavy (aj zo spovede) tych ostatnych.
dakujem za odpoved - je super
presne si to vystihol.......
tutiola
06.05.09,15:47
včera sme mali skúšku v kostole, aj dnes ideme
pani katechétka je zlatá aj dekan aj kapláni
tie deti majú trému a sú naozaj zlaté
ešte raz dakujem[/quote]
--------------------------------------------------------------------------

Pohar, nie ste prvý ani posledný manželia, ktorý neboli na spoveď hoci aj niekoľko desiatok rokov. To, čo vám rodičom chcem povedať, je síce trošku mimo tému, ale chcela by som vás povzbudiť. V prvom rade vaša spoveď nie je podmienkou. Ale viem, že detí sa potom cítia nepríjemne, ak sa ich náhodou niekto zo zainteresovaných spýta na to, či ste boli na spoveď vy rodičia. Deti majú trému aj bez takýchto nepríjemných pocitov. A pravdupovediac aj vy budete mať zmiešané pocity, ak všetci rodičia pôjdu na prijímanie a vy nie. Ako píšeš, že dekan, kaplani aj katechetka sú veľmi milí, tak by som na vašom mieste nezaváhala a zašla za niekým z nich, ktorý mi je naozaj simpatický a povedala všetko priamo. Ver, že si nájde na vás čas a spoveď budeš mať raz dva za sebou ani sa nenazdáš. Nech sa rozhodnete akokoľvek k 1. prijímaniu vašej ratolesti vám gratulujem.
osky
11.05.09,11:05
dakujem
on aj povedal (dekan) že to nie je povinné - mnohí ani nejdú, ale odporučil to
rodičom - poprípade rodinným príslušníkom

ked rodic dava dieta na 1.sv.prijimanie,tak ratam s tym ze ten rodic je veriaci.
ako je mozne ze ste neboli dlho/kolko to je-rok,dva,desat....?/na spovedi?ako taky rodic ide detom prikladom vo viere.ale ja nechcem vycitat nikomu nic,to je vasa vec,ved nikto nie je sväty,ja len myslim,ze potom sa nemozeme cudovat ze su dnes deti take ake su.
ked uz ludia nejdu na spoved ani v takyto den,ked ich vlastne dieta prijima 1.raz,co potom chcu od toho dietata.aky priklad das,taku odpoved cakaj.

;)a co sa toho tyka:
po prichode do spovedelnice povies kedy si bola naposledy na spovedi-aspon priblizne.idealne po dlhsom case je,napisat si na papier hriechy podla spovedneho zrkadielka kt.najdes v JKS alebo inych motlitebnych knizkach.
tak sa ti nestane ze daky zabudnes ale aj ak ano,pokial nezamlcis nieco zamerne,nemusis sa preto znepokojovat.
po vyznani hriechov ta knaz pouci ,ulozi ti pokutu a potom ta vyzve,aby si olutovala hriechy.tym ze lutujes,vlastne slubis,ze sa budes snazit v buducnosti hriechu vyvarovat./napr.boze,lutujem ze som ta pourazal svojimi prehreskami a lahostajnostami.chcem sa polepsit.prosim pomoz mi a odpust mi pre krv Kristovu./

potom ti knaz udeli rozhresenie a povie Pan Boh ti odpustil,chod v pokoji a ty mozes povedat bohu vdaka.potom odides.

ked ti knaz ulozi tzv.pokutu-to je co sa mas pomodlit-nejde o to ze mas hriech za to ak sa to nepomodlis.ide o to ze je to tvoje odprosenie akasi obet za tvoje prehresky.mozes si ju obetovat za duse mrtvych a pod.ma ti to pomoct oslobodit si svedomie od toho ze si zhresil....:)
bv_alexandra
19.04.10,09:16
No túto tému som hľadala asi hodinu:D
Tento rok teda už čoskoro ma čaká svätá spoveď, a chcela som si nájsť postup.
Poviem vám že mám celkom dobrú trému. Hádam väčšiu ako moja dcéra:):D
Dúfam že to všetko dobre dopadne.
Je pravda že som tiež nebola dlho pri spovedi, dúfam že p. farár ma pochopí, a nedá mi príliš veľký trest:):):):)
ela77
19.04.10,14:42
Dáša_
19.04.10,15:40
No túto tému som hľadala asi hodinu:D
Tento rok teda už čoskoro ma čaká svätá spoveď, a chcela som si nájsť postup.
Poviem vám že mám celkom dobrú trému. Hádam väčšiu ako moja dcéra:):D
Dúfam že to všetko dobre dopadne.
Je pravda že som tiež nebola dlho pri spovedi, dúfam že p. farár ma pochopí, a nedá mi príliš veľký trest:):):):)

opíšem ti návod od syna :))

SPOVEĎ
- Pochválený buď Ježiš Kristus
- V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. (prežehnať sa pravou rukou a povedať nahlas)
- Pristupujem k svätej spovedi po prvý raz (po desiatich... rokoch :):))
Urazil som Pána Boha týmito hriechmi ...(povie hriechy) ... Na viac hriechov sa už nepamätám

POTOM POČUVA poučenie kňaza, zapamätá si uložené pokánie (môže to byť modlitba, vykonať skutok alebo iné) Kňaz VYZVE k ľútosti nad hriechmi.

-Ľutujem dobrotivý Bože, že som ťa svojimi hriechmi urazil. Chcem sa polepšiť a hriechu chrániť. (môže byť aj iná ľútosť)

Po ľútosti dá kňaz rozhrešenie slovami: Milosrdný Boh Otec, ktorý smrťou a zmrtvychvstaním svojho Syna zmieril svet so sebou a zoslal Ducha Svätého na odpustenie hriechov, nech ti službou Cirkvi udelí odpustenie a pokoj.
A ja ťa rozhrešujem od tvojich hriechov v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
- Pravou rukou sa nahlas prežehná a povie Amen
- Hneď odzdraví: S Pánom Bohom a odchádza.
buchač
19.04.10,16:55
ano viem dakujem
ale už to pomaly ukončime túto debatu......

pokoj v duši treba každému to je jasné....
a aj chcenie pomôcť druhým......keď vieme čo potrebuje....
ale nechajme to
presne pre takých ľudí ako XY(nebudem už radšej menovať) sem nerada chodím.....nepomôžu a zbytočne mi len pokazila náladu, a už viem na 100% že som to sem nemala dávať (ale mám poučenie do budúcna)
a presne ma to len ubezpečilo aký sú ľudia navonok a vo vnútri....
a preto si svedomie viacej spytujem doma...
ale každý si spytujme to svoje...........


Sprvoti som iné chcel napísať ...
Ale nejak som po dnešnej jednej telefonickej debate trochu zmenil svoj postoj , nie názor ...
Ja osobne / už som to bol spomenul / mám tiež nejakú tú vieru ...svoju ...každé náboženstvo má svoje klady a zápory , ale v tých kladoch sa vzácne zhodujú ...o záporoch pomlčím , iná téma by na to bola ...
Chcel som reagovať trochu inak , tvrdšie ...ale ako vravím , dnes som za slušňáka ...;)

Pre Pohár len toľko , že nie je dôležité AKO , KDE .....POSTUP ...
Keby som aj prišiel do spovedelnice , prežehnal sa a povedal spovedajúcemu len tak , bez nejakých formuliek , čo ma trápi , čo od neho chcem , tak by sa mal podľa toho aj zachovať ....

Len tak mimochodom , spovedajúci je nástroj - " predĺžená " ruka Pána a nie ten , od ktorého závisí svedomie kajúcnika ...

misomiso to vystihol presne...

A keďže sme už pri takejto téme ...započúvajte sa do textu ...komu sa z neho neurobia zimomriavky , ten neverí ...

http://www.youtube.com/watch?v=BxFzIzAZCEo&feature=related
58vlasta
20.04.10,07:30
Sprvoti som iné chcel napísať ...
Ale nejak som po dnešnej jednej telefonickej debate trochu zmenil svoj postoj , nie názor ...
Ja osobne / už som to bol spomenul / mám tiež nejakú tú vieru ...svoju ...každé náboženstvo má svoje klady a zápory , ale v tých kladoch sa vzácne zhodujú ...o záporoch pomlčím , iná téma by na to bola ...
Chcel som reagovať trochu inak , tvrdšie ...ale ako vravím , dnes som za slušňáka ...;)

Pre Pohár len toľko , že nie je dôležité AKO , KDE .....POSTUP ...
Keby som aj prišiel do spovedelnice , prežehnal sa a povedal spovedajúcemu len tak , bez nejakých formuliek , čo ma trápi , čo od neho chcem , tak by sa mal podľa toho aj zachovať ....

Len tak mimochodom , spovedajúci je nástroj - " predĺžená " ruka Pána a nie ten , od ktorého závisí svedomie kajúcnika ...

misomiso to vystihol presne...

A keďže sme už pri takejto téme ...započúvajte sa do textu ...komu sa z neho neurobia zimomriavky , ten neverí ...

http://www.youtube.com/watch?v=BxFzIzAZCEo&feature=related

Túto pesničku zbožňujem už tóóóľko rokov...:)
ZuzanaP
20.04.10,10:12
No túto tému som hľadala asi hodinu:D
Tento rok teda už čoskoro ma čaká svätá spoveď, a chcela som si nájsť postup.
Poviem vám že mám celkom dobrú trému. Hádam väčšiu ako moja dcéra:):D
Dúfam že to všetko dobre dopadne.
Je pravda že som tiež nebola dlho pri spovedi, dúfam že p. farár ma pochopí, a nedá mi príliš veľký trest:):):):)


Si predstav, že bratancova mama bola na spovedi pred jeho birmovkou a kňaz jej nedal rozhrešenie z dôvodu, že nebola 5 rokov na spovedi. :rolleyes:
misomiso
20.04.10,10:17
Si predstav, že bratancova mama bola na spovedi pred jeho birmovkou a kňaz jej nedal rozhrešenie z dôvodu, že nebola 5 rokov na spovedi. :rolleyes:

:):) No bratrancova mama... - ktovie, ako to vlastne bolo a co tam na neho vytasila za hriechy. Mas zaznam z ciernej skrinky z tej spovede? :) Lepsie je vzdy davat ako priklad to, co si sama zazila. :)
Lenka1979
20.04.10,10:21
:):) No bratrancova mama... - ktovie, ako to vlastne bolo a co tam na neho vytasila za hriechy. Mas zaznam z ciernej skrinky z tej spovede? :) Lepsie je vzdy davat ako priklad to, co si sama zazila. :)


.... no ak je to pravda, tak chcem len dodať, že je to možné. Ale overím u dôveryhodného zdroja...:---;)
To isté sa stalo aj mojej priateľke, keď išla jej dcérka na birmovku... nebola to pre ňu príjemná skúsenosť..ale ponaučila sa-myslím si..:rolleyes:
ZuzanaP
20.04.10,11:08
:):) No bratrancova mama... - ktovie, ako to vlastne bolo a co tam na neho vytasila za hriechy. Mas zaznam z ciernej skrinky z tej spovede? :) Lepsie je vzdy davat ako priklad to, co si sama zazila. :)

:):Dzáznam nemám, ale by neklamala v takých veciach:):D a nie je to náhodou o odpúšťaní???


.... no ak je to pravda, tak chcem len dodať, že je to možné. Ale overím u dôveryhodného zdroja...:---;)
To isté sa stalo aj mojej priateľke, keď išla jej dcérka na birmovku... nebola to pre ňu príjemná skúsenosť..ale ponaučila sa-myslím si..:rolleyes:

nepríjemná veru :)
Dáša_
20.04.10,13:11
Si predstav, že bratancova mama bola na spovedi pred jeho birmovkou a kňaz jej nedal rozhrešenie z dôvodu, že nebola 5 rokov na spovedi. :rolleyes:

ja som bola tiez po dost dlhej dobe a mala som pocit, že pan kaplán od radosti, ze som sa odhodlala mi snad ani neudeli ziadne pokanie, tak ho to teší :):) normálne to bolo veľmi milé.
paťuška
20.04.10,13:33
ja som bola tiez po dost dlhej dobe a mala som pocit, že pan kaplán od radosti, ze som sa odhodlala mi snad ani neudeli ziadne pokanie, tak ho to teší :):) normálne to bolo veľmi milé.

Takto by sa mali správať všetci farári, lebo aj v svätom písme sa hovorí o tom ako sa treba tešiť z nájdenia "stratenej" ovečky a nie iba odsudzovať. Potom to má všetko opačný účinok a po takej skúsenosti, keď farár nechce dať ani rozhrešenie, hriešnika veru nepritiahne k viere......

Možno majú na to nejaké postupy, kedy neudeliť rozhrešenie, ale iba pre vynechanú spoveď niekoľko rokov sa mi zdá trochu prísne a míňajúce sa účelu spovede.
Je pravda, že napr. rozvedení nesmú pristupovať k spovedi, možno ten problém bol práve v tom.
Mária27
20.04.10,18:35
Je pravdou, že rozvedení musia splniť určité podmienky, napr. sľúbiť, že ak by sa partner chcel vrátiť, tak ho prijmú. Bola by som zvedavá, koľkých takto donútia klamať.
kukurička
20.04.10,20:08
[QUOTE=paťuška;1378359]Takto by sa mali správať všetci farári, lebo aj v svätom písme sa hovorí o tom ako sa treba tešiť z nájdenia "stratenej" ovečky a nie iba odsudzovať. Potom to má všetko opačný účinok a po takej skúsenosti, keď farár nechce dať ani rozhrešenie, hriešnika veru nepritiahne k viere......
V tomto máš pravdu, takto odradil poľský kaplan môjho syna od spovedí, keďže mu nedal rozrešenie, pretože na učňovke nechodil na náboženstvo. Odvtedy som ho už na spoveď nedostala ani k inému farárovi a to už prešlo pár rokov. Ja som bola rada, že so mnou chodil občas do kostola a aj na spoveď 2x do roka.
pepsikova
20.04.10,20:36
mimotemy..a to kto povedal, že rozvedení nesmú na spoveď?..a teda keby sa ja rozhodnem ísť na spoveď, tak to musím oznámiť, že som rozvedená, lebo sa môžem dočkať trapasu, že nedostanem rozhrešenie?...


(som povedala "keby" sa rozhodnem)
liba2
20.04.10,21:48
mimotemy..a to kto povedal, že rozvedení nesmú na spoveď?..a teda keby sa ja rozhodnem ísť na spoveď, tak to musím oznámiť, že som rozvedená, lebo sa môžem dočkať trapasu, že nedostanem rozhrešenie?...


(som povedala "keby" sa rozhodnem)
V tej prílohe je to pod OZNAMY hneď v prvom odseku - treba povedať svoj stav; tiež ma to zaskočilo.

http://www.porada.sk/1036081-post18.html
ZuzanaP
21.04.10,04:11
Takto by sa mali správať všetci farári, lebo aj v svätom písme sa hovorí o tom ako sa treba tešiť z nájdenia "stratenej" ovečky a nie iba odsudzovať. Potom to má všetko opačný účinok a po takej skúsenosti, keď farár nechce dať ani rozhrešenie, hriešnika veru nepritiahne k viere......

Možno majú na to nejaké postupy, kedy neudeliť rozhrešenie, ale iba pre vynechanú spoveď niekoľko rokov sa mi zdá trochu prísne a míňajúce sa účelu spovede.
Je pravda, že napr. rozvedení nesmú pristupovať k spovedi, možno ten problém bol práve v tom.

Ja mám šťastie, že vždy natrafím na "zvláštneho" farára. Vždy im niečo vadí. Šli sme s priateľom za krstných, nemohli sme, lebo žijeme v hriechu. A tým sme horší krstní rodičia? Ja proste nemám slov na ich občasné "výstrelky". Som veriaca, ale pre ich správanie.... ja proste nemôžem.
Mária27
21.04.10,17:39
mimotemy..a to kto povedal, že rozvedení nesmú na spoveď?..a teda keby sa ja rozhodnem ísť na spoveď, tak to musím oznámiť, že som rozvedená, lebo sa môžem dočkať trapasu, že nedostanem rozhrešenie?...


(som povedala "keby" sa rozhodnem)

Tu je to:

http://209.85.129.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=sk (http://209.85.129.132/search?q=cache:rAo2TV4D61wJ:www.katnoviny.sk/Kn_2004/44_2004/listaren.htm+sviatos%C5%A5+zmierenia+rozveden%C3%A 1&cd=20&hl=sk&ct=clnk&gl=sk)

Podľa Kódexu kánonického práva majú manželia žiť spoločným životom, pokiaľ ich od toho neoslobodzuje zákonný dôvod (napr. cudzoložstvo, prípadne ak niektorý z manželov vytvára veľké nebezpečenstvo pre dušu alebo pre telo druhej manželskej stránky či detí, alebo iným spôsobom robí manželský život veľmi ťažkým - porov. kánony 1151, 1152, 1153).

Zákonitý dôvod prerušenia spoločného života manželov posudzuje miestny ordinár (presnejšie diecézny biskup a jeho generálny vikár), a to na základe žiadosti nevinnej manželskej stránky. Žiadosť sa podáva prostredníctvom farského úradu a rozhodnutie vydáva miestny ordinár písomným dekrétom. Preto vám odporúčam, aby ste si takúto žiadosť podali. Potom v dekréte miestny ordinár Vašej žiadosti vyhovie, alebo ju zamietne. Ak by vyhovel Vašej žiadosti a dovolil by Vám žiť oddelene od Vášho manžela pri trvaní manželského zväzku, týmto úkonom Vám zároveň udeľuje právo pristupovať k sviatosti zmierenia a k prijímaniu Eucharistie. To sa však vždy viaže na podmienku, že nevinná stránka nebude žiť v mimomanželskom vzťahu (napr. v partnerskom alebo v civilnom zväzku) s iným partnerom.
misomiso
21.04.10,20:12
Ja mám šťastie, že vždy natrafím na "zvláštneho" farára. Vždy im niečo vadí. Šli sme s priateľom za krstných, nemohli sme, lebo žijeme v hriechu. A tým sme horší krstní rodičia? Ja proste nemám slov na ich občasné "výstrelky". Som veriaca, ale pre ich správanie.... ja proste nemôžem.

Ano, prepac moju uprimnost a otvorenost, ale - ano, tym ste horsi.

Cirkevne spolocenstvo sa riadi urcitymi normami a principmi,a je vseobecne zname, ze tieto principy su pomerne dost stabilne, tradicne a hlavne nepodliehaju zmenam tak, ako podlieha "svetska" moralka a mravnost. Jednoducho mozeme tu aj 100 rokov diskutovat o tom, ci sa nam to paci alebo nie, bud sa podriadime - alebo - nik nas nenuti uchdzat sa o cirkebvne sviatosti.

Institut krstnych rodicov je predovsetkym o zodpovednosti vo vychove k viere. Nie o darcekoch, alebo oslavach. A vychovavat sa da najlepsie vlastnym prikladom. Tazko ja budem presviedcat decka, ze nemaju fajcit, ked si sam obcas zapalim. Tak je to zo vsetkym. Preto je tato podmienka celkom logicka a opodstatnena.
misomiso
21.04.10,20:25
mimotemy..a to kto povedal, že rozvedení nesmú na spoveď?..a teda keby sa ja rozhodnem ísť na spoveď, tak to musím oznámiť, že som rozvedená, lebo sa môžem dočkať trapasu, že nedostanem rozhrešenie?...


(som povedala "keby" sa rozhodnem)

Mozno bude zalezat na akeho knaza natrafis, podobne, ako zalezi na akeho policajta natrafis, ked ta nameraju 70 v obci.

Vidim, ze tu vznikaju dost nedorozumenia ohladne sviatosti zmierenia - ludovo nazyvanej - spoved. Zmyslom tejto sviatosti je uvedomit si hriechy, zlyhania a nedokonalosti (to da casto najviac namahy a zaberia najviac casu), olutovat, a rozhodnut sa pre napravu. To, ze navstivime knaza a oficialne sa mu vyzname z hriechu je uz iba akysi "vrchol ladovca". Povazovat kratku navstevu u knaza za celu sviatost zmerenia by bolo ako zamienat si promociu so studiom na VS.

Akekolvek odriekanie formuliek v spovedelnici nema ziaden vyznam, ak sa nam nepodari samych seba presvedcit, aby sme sa napravili a upustili od zleho konania v buducnosti. Ak teda napriklad pridem ku knazovi a poviem, ze nezijem s manzelkou, ale nastahoval som sa k milenke, tak sa ma asi logicky opyta, co tam robim a co od neho chcem. Ak mu poviem, ze som spravil hovadinu, nechal som sa poblaznit nejakou babou, ale uz som to ukoncil, tazi ma co som spravil, lutujem to a ziadam Boha o odpustenie, potom je tam knaz na to, aby mi to odpustenie sprostredkoval.

Rovnako, ak napr. poviem, ze som ukradol kolegovi v praci mobil, mi moze dat rozhresenie (pretoze to naozaj mozem lutovat a rozhodnut sa nic take neopakovat) ale rovnako sa ma moze opytat, ci som ho aspon kolegovi vratil, ked tvrdim, ze to lutujem.

Rozvod je sice povazovany za celkom beznu vec, nie vsak z pohladu viery a cirkvi. Tam je to hriech, dokonca dost zavazny, preto tie problemy pri spovedi.
andreakk
22.04.10,06:40
Mozno bude zalezat na akeho knaza natrafis, podobne, ako zalezi na akeho policajta natrafis, ked ta nameraju 70 v obci.

Vidim, ze tu vznikaju dost nedorozumenia ohladne sviatosti zmierenia - ludovo nazyvanej - spoved. Zmyslom tejto sviatosti je uvedomit si hriechy, zlyhania a nedokonalosti (to da casto najviac namahy a zaberia najviac casu), olutovat, a rozhodnut sa pre napravu. To, ze navstivime knaza a oficialne sa mu vyzname z hriechu je uz iba akysi "vrchol ladovca". Povazovat kratku navstevu u knaza za celu sviatost zmerenia by bolo ako zamienat si promociu so studiom na VS.

Akekolvek odriekanie formuliek v spovedelnici nema ziaden vyznam, ak sa nam nepodari samych seba presvedcit, aby sme sa napravili a upustili od zleho konania v buducnosti. Ak teda napriklad pridem ku knazovi a poviem, ze nezijem s manzelkou, ale nastahoval som sa k milenke, tak sa ma asi logicky opyta, co tam robim a co od neho chcem. Ak mu poviem, ze som spravil hovadinu, nechal som sa poblaznit nejakou babou, ale uz som to ukoncil, tazi ma co som spravil, lutujem to a ziadam Boha o odpustenie, potom je tam knaz na to, aby mi to odpustenie sprostredkoval.

Rovnako, ak napr. poviem, ze som ukradol kolegovi v praci mobil, mi moze dat rozhresenie (pretoze to naozaj mozem lutovat a rozhodnut sa nic take neopakovat) ale rovnako sa ma moze opytat, ci som ho aspon kolegovi vratil, ked tvrdim, ze to lutujem.

Rozvod je sice povazovany za celkom beznu vec, nie vsak z pohladu viery a cirkvi. Tam je to hriech, dokonca dost zavazny, preto tie problemy pri spovedi.
..fuu..sama by som to lepšie nevysvetlila!!! pravdou je, že nik z nás nie je dokonalý a v živote sa stávajú veci, ktoré pri najlepšej vôli nedokážeme ovplyvniť..aa musím sa priznať, že aj mne niektoré názory Cirkvi "nevyhovujú", avšak stále rozmýšľam nad tým prečo sa mi nepáčia..niečo v mojom vnútri ma stále zahriakne aa vie, že ono tie cirkevné pravidlá a normy vôbec nie sú od veci..
..určite však dosť záleží od interpretácie.. aj mne sa neraz stalo, že som vyšla z kostola po omši alebo zo spovedelnice sklamaná..niekedy nahnevaná, ale keď je kňaz dobrý rečník, navyše dokáže počúvať a poradiť aj ja sa cítim omnoho lepšie a dokážem prijať aj to čo sa mi nepáči..
Všetko je o ľuďoch, o výchove, svedomí..
misomiso..úplne nádherne si to povedal..ďakujem:))
ZuzanaP
23.04.10,11:17
Ano, prepac moju uprimnost a otvorenost, ale - ano, tym ste horsi.

Cirkevne spolocenstvo sa riadi urcitymi normami a principmi,a je vseobecne zname, ze tieto principy su pomerne dost stabilne, tradicne a hlavne nepodliehaju zmenam tak, ako podlieha "svetska" moralka a mravnost. Jednoducho mozeme tu aj 100 rokov diskutovat o tom, ci sa nam to paci alebo nie, bud sa podriadime - alebo - nik nas nenuti uchdzat sa o cirkebvne sviatosti.

Institut krstnych rodicov je predovsetkym o zodpovednosti vo vychove k viere. Nie o darcekoch, alebo oslavach. A vychovavat sa da najlepsie vlastnym prikladom. Tazko ja budem presviedcat decka, ze nemaju fajcit, ked si sam obcas zapalim. Tak je to zo vsetkym. Preto je tato podmienka celkom logicka a opodstatnena.


Ja som to nemyslela v cirkevnom duchu, lebo áno, tam sme horší, ale inak nie. A viem, že to nie je o oslavách, o darčekoch. Sú to pekné princípy, ale farári ich tiež často porušujú. Konkrétne ten, čo súdil nás, má sám tri deti. :)
amoo
24.04.10,13:00
Ja som osobne neviem o pripade aby kajucnik nedostal rozhresenie len preto ze nebol 20-40 rokov na spovedi, naopak o tom to je.
Jedine ak by tam bola ina prekazka a nas nazol moze byt subjektivny. Doporucujem skusit ineho spovednika, a hlavne nezamlcat nijaku podstatnu vec, to radsie sa nespovedat ako nasledne svetokradezne prijat Jezisa.
Je dobrym zvykom pri takychto udalostiach spolu s rodinou v jednoduchosti bez strachu a pretvarok z dobrym umyslom sa vyznat z hriechov, je to vazna vec, ved tieto slova letia k JEZISOVI...
A ty ktory sa boja trapasu, v pohode nechat si poradit u niekoho z okolia a pred spovedou aj na tuto skutocnost upozornit spovednika. Ja som tak urobil a nemal som problem, tiez mi teraz zomrel otec po uvedenych sviatostiach posilneny som tuto udalost prezival v inej dimenzii.
Dáša_
24.04.10,16:07
J Sú to pekné princípy, ale farári ich tiež často porušujú. Konkrétne ten, čo súdil nás, má sám tri deti. :)

máš na myslí toho obrazoveho podnikatela :D:D:D ???
buchač
24.04.10,16:17
Necitujem zo žiadneho príspevku....aj keby sa dalo reagovať ...;)

Desatoro v Biblii

Ja som Pán, tvoj Boh. Nebudeš mať okrem mňa iných bohov, ktorým by si sa klaňal.
Nevezmeš Božie meno nadarmo.
Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.
Cti svojho otca a svoju matku.
Nezabiješ.
Nezosmilníš.
Nepokradneš.
Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.
Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.
Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Lenže oplatí sa ísť na spoveď , keď vopred , dopredu viem , že aj tak po tej spovedi to alebo ono prikázanie poruším ...?????
Teda ja určite ....;):---:D

No , poniektorí odsudzujete , už si pomaly , ako na vravíte tu o spovedi ....na Kostnicu spomeniem ...
Dnes ale nie , radšej si do jazyka kusnem ...dnes som za slušného ...no dalo by sa , dalo ...
Len malý príklad ...
http://www.sme.sk/c/5312899/vatikan-o-skandale-mlci-biskupi-nie.html
hnedoočka
24.04.10,16:44
No , poniektorí odsudzujete , už si pomaly , ako na vravíte tu o spovedi ....na Kostnicu spomeniem ...
Dnes ale nie , radšej si do jazyka kusnem ...dnes som za slušného ...no dalo by sa , dalo ...
Len malý príklad ...
http://www.sme.sk/c/5312899/vatikan-o-skandale-mlci-biskupi-nie.html

Juraj, pri týchto argumentoch iné sa mi vynorilo v mysli: kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom....respektíve , nie nám prináleží súdiť, ortieľ vyriekne boží súd! :confused:
Kazu
24.04.10,17:16
Juraj, pri týchto argumentoch iné sa mi vynorilo v mysli: kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom....respektíve , nie nám prináleží súdiť, ortieľ vyriekne boží súd! :confused:

Na to by som sa, ja konkrétne, nespoliehala. Pritrafiť sa to môjmu decku tak farár sem, farár tam, preklasifikujem ho na božiu slúžku.
kachnicka20
16.06.10,20:08
nieje to nevyhnutne, ale bolo by to spravne....a co sa tyka postupu pri spovedi, vsetko je v modlitebnej knizke =D
skatarinas
17.06.10,10:37
trošku na zasmiatie: moja švagriná, keď išla na spoveď pred 1. sv. prijímaním nášho syna, rozosmiala v spovednici pána farára aj seba tak, že to bolo počuť až von, keď sa je spýtal, či bola verná svojmu manželovi, ona na to odpovedala "bohužiaľ" ...........
555555
18.06.10,06:01
Je toto zaujímavá téma.A možno napíšem to,čo už bolo v príspevku,ale nedá mi to:)Sv.spoveď je sviatosť zmierenia.Keď tam idem,je mi jedno,aký farár tam sedí.A nie vždy musí byť usmiaty a vľúdny.Vyznám hriechy, poprosím o odpustenie-nie kňaza,ale Boha.Kňaz je sprostredkovateľ .Niekedy idem odtiaľ veselá a tiež sa smejeme,inokedy nie.A nie je to o tom.Po rozhrešení odchádzam ako nový človek.So šancou začať znova,napraiť to,čo sa dá.A prijať Eucharistiu.A to vám potom začnú veci.....
amoo
19.06.10,13:29
Nie je na skodu duse a tela ak kazdu aj tuto prilezitost vyuzijeme ale nie len z povinnosti k okoliu to este viac ublizime Jezisovi a svojej dusi. Po pripravenej, premodlenej dobrej a platnej spovedi sa Jezis a p. Maria tiez raduju a smeju tak ako nasa dusa.
Myslime na koniec nasich dni pretoze nikto nevie ani hodiny ani dna kedy je jeho hodina a ci to nebude len sekunda a budeme zobrat o kazdu sekundicku aby sme sa mohli zmierit z Panom ale dostaneme ju ??
Zbytocne sa budeme vyhovarat na fararov al. susedov ze su taky al. onaky to nam dusu veru nezachrani........od vecneho placu a skripania zubov.
Kto chce zmenu u seba ten ju uroby bez toho aby sa na niekoho vyhovaral, radsie urobim skutok kajucnosti za domneleho hriesnika a mozno som sam horsi ako on, lebo neviestky a mytnici aj bezdomovci ma predídu do kralovstva nebeskeho.
A mam slobodnu volu a predsa ostavam vlazny a takto hazardujem zo svojou vecnostou je to nepochopitelne ale je to tak, dam si otazku som v milosti posvecujucej, coze nie.. dam si druhu otazku s kade idem a kam kracam..
alabut
19.06.10,14:58
Spoved je sprostost. Vobec nechapem, naco je medzi bohom a veriacim nejaky prostrednik. Mne to pripomina pacienta a lekara, aj medzi nich niekto strcil prostrednika - poistovnu. Kto ma viac na poistku, lepsie je postarane o jeho zdravie. Kto ma viac na bohoveho prostrednika, lepsie je postarane o jeho dusevne zdravie?
amoo
20.06.10,14:27
Vyjadrujme sa k teme, mali sme poradit ohladom spovede tak sme poradili, vazme svoje slova, lebo raz budeme sudeny za kazde daromne vyslovene slovo, odpovedajme v kontexte z dobrymi mravmy, tak aby na porade vznikal pokoj.
Nikto Vas nenuti priatelu k spovedi, mate slobodnu volu. Ale nieje rozumne odradzat inych a urazat ich. Je slusnostou v teme dat tu najlepsiu radu na polozenu otazku a ak v teme niesom zdatny jednoducho neodpovedam.
Teda k teme, Jezis povedal: komu odpustite hriechy tomu budu odpustene... preto ta odpoved na dobru spoved, lebo po nej nasleduje prijatie eucharistickeho Jezisa, „Veru, veru, hovorím vám: Ak nejete telo Syna človeka a nepijete Jeho krv, nemáte života v sebe. Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život, a ja ho vzkriesim v posledný deň. Lebo moje telo je pravý pokrm a moja krv je pravý nápoj."
Boh to tak chcel, a chce ma zachranit ale ja to musim chciet tiez.
Ja nespochybnujem Jezisovo ucenie a nemam pravo povedat toto Jezisu sa mi paci toto budem dodrziavat toto uz nieje moderne toto nebudem... Celu novu zmluvu z Jezisom beriem na vedomie a snazim sa ju v svojej biednosti a chorobe dodrziavat do konca mojich dni, inac sa sam zo svojej strany dobrovolne vyclenujem od toho ktoreho meno sa nedovolili vyslovit ani ty najvyssi, lebo on sam povedal: Ja som ktory som... Ja hriesny nie som ani ako to zrnko piesku. Ježiš povedal: "Kto mňa nezaprie pred ľuďmi, toho ja nezapriem pred svojím nebeským Otcom, (uctivo dakujem za porozumenie)
alabut
20.06.10,17:38
Pokial mi je zname, Jezis ucil nieco celkom ine:

"Milujte svojich nepriatelov! Pretoze milovat svojich priatelov a bliznych dokaze kazdy, aj pohan a netreba tu Jezisovych slov."

Ak toto dokazes, si Jeho. Ja to nedokazem, ani sa nesnazim. Ale su mi odporni pokrytci, ktori sa schovavaju za niektoru cirkev a neziju podla Jezisovho ucenia. Ak chces vediet, co ucil, treba skusit napriklad Lukasove evanjelium, kazanie na Olivovej hore. Ako poznam Jezisa, trvam na tom, ze spoved je hlupost. Bud je Boh omniprezentny, alebo je hlupak, ktory potrebuje advokata v cirkvi.

Ked rodic nepojde na spoved pri prvom prijimani dietata, to znamena akoze co? Vychova darebaka? :-)
buchač
20.06.10,17:46
Spoved je sprostost. Vobec nechapem, naco je medzi bohom a veriacim nejaky prostrednik. Mne to pripomina pacienta a lekara, aj medzi nich niekto strcil prostrednika - poistovnu. Kto ma viac na poistku, lepsie je postarane o jeho zdravie. Kto ma viac na bohoveho prostrednika, lepsie je postarane o jeho dusevne zdravie?


Pokial mi je zname, Jezis ucil nieco celkom ine:

"Milujte svojich nepriatelov! Pretoze milovat svojich priatelov a bliznych dokaze kazdy, aj pohan a netreba tu Jezisovych slov."

Ak toto dokazes, si Jeho. Ja to nedokazem, ani sa nesnazim. Ale su mi odporni pokrytci, ktori sa schovavaju za niektoru cirkev a neziju podla Jezisovho ucenia. Ak chces vediet, co ucil, treba skusit napriklad Lukasove evanjelium, kazanie na Olivovej hore. Ako poznam Jezisa, trvam na tom, ze spoved je hlupost. Bud je Boh omniprezentny, alebo je hlupak, ktory potrebuje advokata v cirkvi. :-)

Nechaj tak ,nerieš ...
Každý máme to svoje .
To je ako v politike , niekto volil toho , onen hentoho ...nevyberieš si nikdy pravoverného . Ani v cirkvi a ani v politike , vždy sa čierna ovca nájde .
Ježiš tiež povedal :
" Nech prvý hodí ten kameňom , kto si bez viny ..."

Osobne som svetoverec , no to nech nikoho netrápi ...;)
misomiso
20.06.10,18:00
Pokial mi je zname, Jezis ucil nieco celkom ine:

"Milujte svojich nepriatelov! Pretoze milovat svojich priatelov a bliznych dokaze kazdy, aj pohan a netreba tu Jezisovych slov."

Ak toto dokazes, si Jeho. Ja to nedokazem, ani sa nesnazim.

No ty to nedokazes, ale ani sa o to nesnazis. Ti, ktori chodia na spoved to mozno tiez nedokazu, ale aspon sa o to snazia.


Ale su mi odporni pokrytci, ktori sa schovavaju za niektoru cirkev a neziju podla Jezisovho ucenia. Ak chces vediet, co ucil, treba skusit napriklad Lukasove evanjelium, kazanie na Olivovej hore. Ako poznam Jezisa, trvam na tom, ze spoved je hlupost. Bud je Boh omniprezentny, alebo je hlupak, ktory potrebuje advokata v cirkvi.

Ked rodic nepojde na spoved pri prvom prijimani dietata, to znamena akoze co? Vychova darebaka? :-)

Co je na tom, ze sa niekto da zastupovat? Ved aj samotneho Jezisa poslal Boh - otec na zem, len preto, aby robil prostrednika medzi nim a nami. Prave preto sa narodil sucasne aj ako Boh, ale aj ako clovek.
alabut
20.06.10,18:13
Spovedou sa o co snazia? Ja mam inu skusenost, ze iduc zo spovede ma nejaky ocisteny obycajne zrazi autom, pretoze na kolesach je k Bohu blizsie. Alebo iduc zo spovede mi rozbije plot, okno, ukradne, co moze. Moje jedine prianie - nech vsetkych krestanov aj s Bohom, co ich to uci, trafi slak.

Miklosko sa vystatoval v TV, ze sa postavilo 300 kostolov a 1500 far. Protipovodnove opatrenia mali radsej stavat, alebo sa aspon v novych kostoloch poriadne modlit. Dufam, ze v poloprazdnych farach umiestnia krestanov, ktori prisli o domovy.

Ako sa moze Boh narodit? Co je to za blbost? Mne to pripada, ze stvoril sam seba. Kolko tych Bohov vlastne je?
buchač
20.06.10,18:23
Spovedou sa o co snazia? Ja mam inu skusenost, ze iduc zo spovede ma nejaky ocisteny obycajne zrazi autom, pretoze na kolesach je k Bohu blizsie.
Ale veď Ťa môže trafiť tak isto aj nejaká mladá na tereňákovi , v jednej ruke ciga , v druhej káva a ešte aj telefonovať stíha ...
Nie je jedno , kto Ťa odfajčí ....???
Alebo iduc zo spovede mi rozbije plot, okno, ukradne, co moze. Moje jedine prianie - nech vsetkych krestanov aj s Bohom, co ich to uci, trafi slak.
Júúúúúúj , šak nerúb .....
Miklosko sa vystatoval v TV, ze sa postavilo 300 kostolov a 1500 far.
Nie z jeho , nie z jeho ...ľudia dali ...
Protipovodnove opatrenia mali radsej stavat,
Najlepšie zatiaľ len komouši postavii ...za naše ...
alebo sa aspon v novych kostoloch poriadne modlit. Dufam, ze v poloprazdnych farach umiestnia krestanov, ktori prisli o domovy.
Aby si aj Ty náhodou niekedy nepotreboval , kua , takú pomoc ...serieš ma na večer ...
Ako sa moze Boh narodit? Co je to za blbost? Mne to pripada, ze stvoril sam seba. Kolko tych Bohov vlastne je?
Veľa ...len ja mám ich zopár ...

...
alabut
20.06.10,18:35
Boh tak lubi svet, az ho utopil, spalil, dal si ukrizovat syna a napokon pride Zjavenie svateho Janka, kde nastane vseobecna laska nebeska, pecene holuby budu lietat, sice s polamanymi kridlami, ale vraj predsa. Od bandy krestanov som ziadnu pomoc nedostal, iba skodu. Mna serie, ze sa vystatuju akousi krestanskou laskou, pricom ma zivot naucil, ze touto chorobou netrpia :-)
misomiso
20.06.10,19:14
Boh tak lubi svet, az ho utopil, spalil, dal si ukrizovat syna a napokon pride Zjavenie svateho Janka, kde nastane vseobecna laska nebeska, pecene holuby budu lietat, sice s polamanymi kridlami, ale vraj predsa. Od bandy krestanov som ziadnu pomoc nedostal, iba skodu. Mna serie, ze sa vystatuju akousi krestanskou laskou, pricom ma zivot naucil, ze touto chorobou netrpia :-)

No neviem, cim trpis ty, ale ako vyrovnany clovek rozhodne neposobis :)
amoo
04.07.10,22:47
Tiez som prestal reagovat na jeho nedostojne agresivne urazlive spravanie mimo temy ktore uz presiahlo vsetke medze slusnosti na tejto porade, dokonca je to uz forma diskriminácie a pejav intolerancie.
Z jeho profilu na porade je vidiet ze z nicim nieje a nebol ani raz spokojny, (nemenujem ho ani necitujem aby som nebol osobny) pise o sebe ze je v nom nenavist voci ... takze sa zaplietol v teme a protireci si. "Nehadzte perly pred svine"
KATA50
06.07.10,14:02
[quote]Spovedou sa o co snazia? Ja mam inu skusenost, ze iduc zo spovede ma nejaky ocisteny obycajne zrazi autom, pretoze na kolesach je k Bohu blizsie. Alebo iduc zo spovede mi rozbije plot, okno, ukradne, co moze. Moje jedine prianie - nech vsetkych krestanov aj s Bohom, co ich to uci, trafi slak.[/guote]
Smutné. Je mi ťa ľúto.:mee:
555555
14.07.10,05:54
Smutné sú takéto postoje.A písať takýmto štýlom na porade si nemyslím,že je správne.
amoo
23.07.10,07:03
Asi by sme sa mali snazit k temam odpovedat v pripade ak sme v teme znaly tak, ze nasu odpoved druha strana pochopi a bude jej to prinosom. Ved sme tu jedna velka rodina hoci z rozdielnymi nazormi, nevidim dovod preco by sme sa mali navzajom urazat. Cital som tu mnoho slusne podanych odpovedi ci uz z nimi suhlasim alebo nie, respektujem ich.
alabut
25.07.10,04:45
Známý vědec, prý to byl Bertrand Russell, kdysi pro širokou
veřejnost uspořádal přednášku o astronomii. Hovořil o tom,
jak Země obíhá okolo Slunce a jak se Slunce zase otáčí kolem
středu ohromného seskupení hvězd, kterému říkáme Galaxie.
Když byla přednáška u konce, zvedla se vzadu v sále
drobná postarší dáma se slovy: „To, co se nám zde snažíte namluvit,
pane, jsou nesmysly. Země je ve skutečnosti přeci plochá
a leží na krunýři velké želvy." Vědec se s nadhledem
usmál a odpověděl otázkou: „A na čem stojí želva?" „Jste
chytrý, mladý muži, velmi chytrý. Jsou tam samé želvy. Jedna
na druhé!"
Snajper2
30.07.12,16:04
bolo by možné aby kňaz prišiel za dotyčným domov ak sa mu náhodou nedá ale chce sa vyspovedať?
220870
30.07.12,16:15
Je to kňazova povinnosť.
bolo by možné aby kňaz prišiel za dotyčným domov ak sa mu náhodou nedá ale chce sa vyspovedať?
Snajper2
30.07.12,21:34
a ako sa to dá? alebo to treba nejako dohodnúť na fare?
veronikasad
30.07.12,21:38
a ako sa to dá? alebo to treba nejako dohodnúť na fare?
Dá sa dohodnúť aj individuálna návšteva kňaza, bežne chodia spovedať po domoch v prvý piatok v mesiaci ... V oboch prípadoch to treba nahlásiť na fare.
Letko
31.07.12,03:44
Drž sa témy chlape. Píšeš ako keby písal poľnohospodár o jadrovej fyzike.
Terezia13
31.07.12,07:32
všetkým z celého srdca odporúčam ísť aspoň raz v živote do Medžugoria, tam pochopíte podstatu spovede,
pochopíte, že to nie je len o vyrozprávaní sa, o odriekaní formuliek a aký je tam kňaz

po spovedi sa cítime čistejší, chcme byť lepší, zbavíme sa napätia a toho, čo v nás bolo zlé
ak na spoveď neideme, hromadí sa to v nás ako smetisko a zrazu je z toho hora špiny, zla depresie, zatrpknutosti a už ani nemáme pocit, že robíme niečo zlé, že ubližujeme a to už je cesta ku zlu, neprajnosti, závisti
Nandrolon
31.07.12,07:50
Celú túto diskusiu som nečítal, len som postrehol o tom že tu niekto píše o "rozvedených".
Bohužiaľ rozvedený človek už nemôže NIKDY prijať sväté prijímanie /oplátku/... nakoľko porušil prísahu pred Bohom...
Terezia13
31.07.12,08:03
aj rozvedený človek môže prijímať sväté prijímanie, ak nežije v ďalšom manželskom zväzku, ale aj tak sú ešte možnosti, o nich je potrebné sa informovať na farsko úrade, alebo priamo na biskupskom úrade
Nandrolon
31.07.12,08:07
rád by som si prečítal na túto tému nejaký odborný článok, nezdá sa mi že človek ktorý poruší manželský sľub "v dobrom aj zlom" môže prijímať sväté prijímanie. To, že žije sám nič neznamená. Sľub bol porušený...
Fero11
31.07.12,09:07
Ale existuju aj nejake vynimky (je to mozne, ale postup je komplykovany a velmi prisne sa to posudzuje)
willma
31.07.12,10:40
záleží od okolností a tie posudzuje príslušný biskupský úrad, ktorý môže udeliť dišpenz. Moja mamina takto mohla pristupovať ku sv. prijímaniu napriek tomu, že bola rozvedená.
katka 23
31.07.12,11:10
Celú túto diskusiu som nečítal, len som postrehol o tom že tu niekto píše o "rozvedených".
Bohužiaľ rozvedený človek už nemôže NIKDY prijať sväté prijímanie /oplátku/... nakoľko porušil prísahu pred Bohom...

Problematika rozvodu manželstva je vysvetlená v Katechizme katolíckej cirkvi :
Definícia rozvodu , 2384
Kedy je prípustný civilný rozvod, 2383
Následky rozvodu katolíckych manželov, 1650,1664,2384-5,2400
Nerozlučiteľnosť manželstva a rozvod,2382
Nevinnosť nespravodlivo opusteného manželského partnera,2386
Starostlivosť o rozvedených,1651

http://www.katechizmus.sk/index.php?action=getk&kid=3181

nie je teda pravda , že už NIKDY nemôže prijímať túto sviatosť, len musí splniť aj určité záväzky
Boh človeka nikdy nezatracuje, neodmieta, je to naopak človek odmieta Boha
Nandrolon
31.07.12,13:04
díky.