Coosom
06.05.09,08:48
Autor – všeobecné informácie
Registrácia na DÚ podľa zákona 595/2003 §6 / 2a (autorstvo).
Predpokladajme, že autor vytvára počítačové programy. Počítačový program je zadefinovaný v zákone 618/2003 §5 /8 a je chránený ako literárne dielo.
Predpokladajme, že autor si vedie jednoduché účtovníctvo a neuplatňuje si paušálne výdavky.
Predpokladajme, že Autor chce sám toto dielo predávať/ ponúkať/ vytvárať ďalej.
Odmeny nie sú zrazené daňou o objednávateľa.
Pre lepšiu evidenciu Autor bude vystavovať faktúry (aj k zmluvám).
Autor má možnosť:

1. Dielo vytvoriť na základe zmluvy o dielo (zákon 618/2003, §39)
Toto platí ak program napr. Internetová stránka bude ešte len vytváraná na základe požiadaviek zákazníka.
Vlastnícke právo prechádza na objednávateľa.
Toto dielo môže ale objednávateľ použiť až na základe licenčnej zmluvy.
Zmluva nemusí byť písomná.

2. Dať súhlas na používanie už hotového diela (programu) – licenčná zmluva (zákon 618/2003, §40)

Literárny fond – odvody Autora, postup účtovania
Registrácia do literárneho fondu sa vykonáva až pri prvej povinnosti.
Informácie o čísle účtu, VS sú na adrese: http://litfond.sk/index.php/o_fonde/kodovnik/
Kto odvádza koľko a kedy ?
1. Pri uzavretí zmluvy o dielo (odvádza odberateľ 2%)
Autor môže uzatvoriť s objednávateľom zmluvu o vytvorení diela.
Odmenu za vytvorení diela môže objednávateľovi fakturovať .
Faktúra musí spĺňať náležitosti daňového dokladu. Vzhľadom na to, že ide o Autorskú činnosť, Autor nemá pridelené IČO a faktúry uvádza bez neho (Aj keď ho má pridelené ako SZČO).
Na faktúre je potrebné uvádzať vetu, na základe čoho fakturujete (Na základe autorského zákona..zákon 618/2003, §39...)
Faktúru vystavujete v plnej sume aj s DPH (ak ste platcami DPH).
Objednávateľ diela je povinný z tejto sumy odviesť 2% do literárneho fondu a Vám vyplatiť sumu nižšiu o tieto 2 %. Táto suma sa počíta zo sumy bez DPH (ak ste platcami DPH).
Príjem sa zaúčtuje podľa zákona o daní POZD, príjem podľa 595/2003 §6 / 2a (autorstvo) . Chýbajúca suma (2%) autor zaúčtuje ako jeho výadokv VOZD - fondy).
Autor nemusí odvádzať žiadne ďalšie poplatky do fondov.
Samozrejme, pri účtovaní postupuje ako bežný podnikateľský subjekt (musí pozerať, či sa nestane platcom, a pod.)


2. Pri uzavretí licenčnej zmluvy
Autor dáva formou licenčnej zmluvy súhlas na používanie jeho diela (programu).
Predávate teda svoje programy, zákazníkovi vystavíte doklad faktúru.
Faktúra musí spĺňať náležitosti daňového dokladu. Vzhľadom na to, že ide o Autorskú činnosť, Autor nemá pridelené IČO a faktúry uvádza bez neho (Aj keď ho má pridelené ako SZČO).
Na faktúre je potrebné uvádzať vetu, na základe čoho fakturujete (Na základe autorského zákona..zákon 618/2003, §40...)
Faktúru vystavujete v plnej sume aj s DPH (ak ste platcami DPH).
V tomto prípade zákazník nemá povinnosť platiť nejaký poplatok do fondov.
Túto povinnosť má autor podľa zákon 13/1993, §20.
Autor je povinný platiť 1% zo sumy predanej licencie – právo používať program.
Tento poplatok Autor odvádza do literárneho fondu pod VS: 700 sumárne vždy do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca.
O zaplatení zasiela do literárneho fondu dokument, ktorý majú uverejnený na www.litfond.sk.
Suma sa vypočítava zo sumy bez DPH (ak ste platcami DPH).
Tento poplatok sa zaúčtuje ako výdavok (odvod do fondov – Literárny fond).
Odberateľ nemá žiadne povinnosti, ak tento program nebude predávať ďalej !


Otázky, na ktoré som nenašiel odpoveď :
1. Ak Autor poskytuje svoje dielo do iného členského štátu a je platcom DPH, fakturuje sumu bez DPH, alebo s DPH a na základe akého zákona ak ide o licenčnú zmluvu (ČR)? Ako je to pri zmluve o dielo, ktoré je vytvorené tu, ale odberateľ je v inom štáte (ČR) ?
2. Ako je to s platením 2% na strane odberateľa pri zmluve o dielo, ak ide o odberateľa zo zahraničia, líši sa to ?
3. Ak uzavriem zmluvu o diele spolu s licenčnou zmluvou – právom používať dielo, platí odberateľ 2% a autor 1 % ?
4. Ako je to s úpravou diela ? Predpokladám, že ak predám dielo formou licenčnej zmluvy a potom k dielu předávám ďalšie doplnky (aktualizácie) tak tie aktualizácie môžem predať tiež formou licenčnej zmluvy a platím 1% aj z toho ?
Coosom
06.05.09,12:34
Neviete mi prosím niekto poradiť, ako je možné že mnohé programy sú dodávané s licenčnou zmluvou v elektronickej podobe, ak Autorský zákon jednoznačne definuje, že licenčná zmluva musí byť písomná..
Neexistuje nejaká výnimka pre počítačové programy, kde je jasné , že používateľ súhlas potvrdzuje používaním programu ?

Alebo je to o formulácií "Licenčná zmluva je uzatváraná v el. podobe ... používateľ jej súhlas vyjadruje inštaláciou programu..."..

Poradí niekto ?
Coosom
11.05.09,05:29
Prikladám nové informácie k tejto téme.


- na DÚ som vykonal oznamovaciu povinnosť spolu s licenčnou zmluvou (vyžadujú nejakú zmluvu)

- kontaktoval som štatistický úrad ohľadne IČO,
- kontaktoval som Živnostenský úrad ohľadne IČO
Zaujímalo ma, či ako slobodný umelec / autor mám používať IČO pridelené k živnosti, alebo ho nemám používať, resp. dostanem iné.

Štatistický úrad sa vyjadril, že IČO ako FO môžem mať len jedno.
Živnostenský úrad sa vyjadril, že IČO, ktoré mám pridelené k živnosti spolu s obchodným názvom môžem používať ako slobodný umelec / autor.
Jedine čo je potrebné urobiť je oznámiť DÚ ďalšiu činnosť.

Vie mi to niekto prosím potvrdiť, či sa nedostanem do konfliktu, ak budem používať obchodný názov a IČO totožné so živnosťou ?
Potom to môže vyzerať, že vykonávam činnosť na základe ŽL.. resp. jedine čo bude hovoriť o tejto činnosti bude pri zmluve Autorský zákon a pri faktúre veta,
že je to fakturované na základe Autorského zákona..

Osobne si myslím, že by bolo lepšie vystavovať zmluvy a faktúry bez IČO, tiež to bude lepšie z pohľadu, ak zruším živnosť, potom mi IČO zoberú a dostanem sa na toto tvrdenie ?

Vie mi to prosím niekto z praxe potvrdiť ?