abcd.kates
06.05.09,09:56
Ahojte poraďáci. Zákon o DPH je premňa ten najzložitejší a povedala by som aj naj-nepochopiteľnejší, takže svoj problém napíšem našou "slovenčinou":
Podnikateľ je platcom DPH. Problém je v tom, že on bol nakupovať v Maďarsku nejaký pomocný materiál (aj pracovné náradie) do podnikania. Doniesol mi 2 bloky z MR: a) blok kde je uvedená len celková cena vo forintoch., b) blok kde je rozdelená aj dph ( u nich je to 20%). Mám problém to zaúčtovať tak, aby mi to vo výkaze DPH dobre zaradilo. Prosím o radu do ktorého riadku mi to má vo výkaze zaradiť. (možno do r. 07 ? , a čo tam uviesť základ, či daň, a tak...) Sorry, ak som sa vyjadrila neodborne, tomuto zákonu vôbec nerozumien. Diky moc za rady. :confused:
abcd.kates
06.05.09,09:52
posúvam
abcd.kates
06.05.09,11:36
prosím, pomôžte, horí mi opravný výkaz DPH !!!!:
:mee::mee:
Muška
06.05.09,11:52
Podľa mňa tie bloky do DPH nezaraďuješ /nakúpil to s maďarskou DPH/. Je to celé VOZD.
Čítaj ďalej
abcd.kates
06.05.09,16:44
Podľa mňa tie bloky do DPH nezaraďuješ /nakúpil to s maďarskou DPH/. Je to celé VOZD.

Muška, takže podľa teba to je VOZD, ale ja tam mám dva bloky, na jednom nie je daň, ale na tom druhom je DPH - maďarská 2O%. Čo s tým ?
optimistka
06.05.09,16:50
je možné že jeden predajca je maďarský platca dph a druhý nie je platca dph
Milan Benka
06.05.09,17:12
Ahojte poraďáci. Zákon o DPH je premňa ten najzložitejší a povedala by som aj naj-nepochopiteľnejší, takže svoj problém napíšem našou "slovenčinou":
Podnikateľ je platcom DPH. Problém je v tom, že on bol nakupovať v Maďarsku nejaký pomocný materiál (aj pracovné náradie) do podnikania. Doniesol mi 2 bloky z MR: a) blok kde je uvedená len celková cena vo forintoch.,
celé VOZD, bez vplyvu na DP DPH

b) blok kde je rozdelená aj dph ( u nich je to 20%).
Z hľadiska dane z príjmu - celé VOZD
Z hľadiska DPH - urobiť samozdanenie, základom dane pre slov.DPH bude suma bez maďarskej DPH.

Mám problém to zaúčtovať tak, aby mi to vo výkaze DPH dobre zaradilo. Prosím o radu do ktorého riadku mi to má vo výkaze zaradiť. (možno do r. 07 ? , a čo tam uviesť základ, či daň, a tak...) Sorry, ak som sa vyjadrila neodborne, tomuto zákonu vôbec nerozumien. Diky moc za rady. :confused:


Zvýraznené v texte.
Muška
06.05.09,18:44
Milanko,
Ty mi tu musíš furt všetko poprevracať.
Už sme to tu rozoberali...neviem nájsť všetky tie témy.....a moje samozdaňovanie bolo zavrhnuté.
napr.
http://www.porada.sk/t109593-p3-phm-madarsky-blocek-a-dph.html
Milan Benka
06.05.09,19:11
Milanko,
Ty mi tu musíš furt všetko poprevracať.
Už sme to tu rozoberali...neviem nájsť všetky tie témy.....a moje samozdaňovanie bolo zavrhnuté.
napr.
http://www.porada.sk/t109593-p3-phm-madarsky-blocek-a-dph.html

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)



(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.



DPH "patrí" štátu spotreby. Pri PHM sa štát spotreby určuje ťažko. Obrazne: Natankovala si v HU, tak si to tam aj spotrebovala.

Pri materiáli a náradí však došlo k jednoznačnému pohybu tovaru z HU do SR. Preto to spĺňa podmienky nadobudnutia tovaru a teda aj samozdanenia.
mandula
06.05.09,19:23
Súhlasím s Milanom. PHL by boli predmetom "samozdanenia" len vtedy, keby sa prepravili k odberateľovi napr. v cisterne, ale PHL natankované do palivovej nádrže vozidla sa nesamozdaňujú.
Muška
06.05.09,19:32
OK.
Ten tovar mi bol jasný , že aj keď je cudzia DPH, že mám urobiť samozdanenie
Potom som sa zamotala s PHM a keď som sa vymotala, tak som bola presvedčená, že všetko čo spotrebujem pre podnikanie mimo tovaru a je tam už cudzia DPH, ktorú nepýtam späť, tak už nebudem robiť samozdanenie.

Dorazím klienta, ak kúpi opäť pero za 5,- Kč. :D

Milanko, Mandula ďakujem za vysvetlenie :)
azla
06.05.09,19:50
OK.
Ten tovar mi bol jasný , že aj keď je cudzia DPH, že mám urobiť samozdanenie
Potom som sa zamotala s PHM a keď som sa vymotala, tak som bola presvedčená, že všetko čo spotrebujem pre podnikanie mimo tovaru a je tam už cudzia DPH, ktorú nepýtam späť, tak už nebudem robiť samozdanenie.

Dorazím klienta, ak kúpi opäť pero za 5,- Kč. :D

Milanko, Mandula ďakujem za vysvetlenie :)

Opýtam sa - otázka pritiahnutá "za uši".:D:rolleyes:

Podnikateľ kúpi 3 perá napr. v Česku. (česky doklad z Erp)
Je tam tam na týždennom školení, stáži a pod.
Jedno pero sa mu vypíše a zahodí ho do koša, na Slovensko donesie iba 2 perá.
Koľko pier samozdaním ? Ak má byť samozdanenie :D
3 ? 2 ? žiadne ?
Rozalka
06.05.09,20:00
Už sa opakujem, no stále hovorím zákazníkom: nemôžete sa v jednom momente chovať ako turista a potom ako podnikateľ.
Ak nemá riadny doklad, kde sú jeho údaje a najmä IČ DPH (aby ho mohol dodávateľ z iČŠ "bonznúť" súhrnným výkazom), tak taký doklad ani nemusí nosiť.
Ak nebude žiadať refundáciu, akéže samozdanenie?
Muška
06.05.09,20:19
Rozalka,
...a poslúchajú?? :eek:

Ja mám niekedy pocit, že keby som hovorila do WC misy, tak ma skôr vypočuje :D
Anja111
10.05.09,07:59
Neposlušných klientov máme asi všetci...
Ten môj kúpil v Maďarsku, na bloček z ERP, brúsku. Na bločku nie je ani zmienka o DPH, alebo základe dane, či percente DPH. Kúpil to však v Baumaxe a ten je určite platiteľom DPH.
Ako mám postupovať v tomto prípade?
Ďakujem vopred za všetky reakcie.
Rozalka
10.05.09,12:41
Neposlušných klientov máme asi všetci...
Ten môj kúpil v Maďarsku, na bloček z ERP, brúsku. Na bločku nie je ani zmienka o DPH, alebo základe dane, či percente DPH. Kúpil to však v Baumaxe a ten je určite platiteľom DPH.
Ako mám postupovať v tomto prípade?
Ďakujem vopred za všetky reakcie.

Zaúčtovala by som ako bežný nákup (žiadne samozdanenie - nevhodný doklad). Predpokladám, že suma DPH nedosahuje požadovanú výšku.
K tejto téme je pokec tu http://www.porada.sk/t62833-ziadost-o-vratenie-dane-z-madarska.html#post548556

Podmienky na vrátenie v skratke:
http://www.porada.sk/548654-post4.html


Rozalka,
...a poslúchajú?? :eek:

Ja mám niekedy pocit, že keby som hovorila do WC misy, tak ma skôr vypočuje :D
Vo väčšine prípadov áno - čo majú robiť, keď mi v kancli visí obrázok čerta (s mojou tvárou - dar od kolegov k jubileu) :D
Anja111
10.05.09,15:23
Zaúčtovala by som ako bežný nákup (žiadne samozdanenie - nevhodný doklad). Predpokladám, že suma DPH nedosahuje požadovanú výšku.
K tejto téme je pokec tu http://www.porada.sk/t62833-ziadost-o-vratenie-dane-z-madarska.html#post548556

Podmienky na vrátenie v skratke:
http://www.porada.sk/548654-post4.html


Vo väčšine prípadov áno - čo majú robiť, keď mi v kancli visí obrázok čerta (s mojou tvárou - dar od kolegov k jubileu) :D
Vďaka! Pomohlo mi ubezpečenie, že uvažujem správne... Zrejme to tak aj urobím, hoci najradšej by som mu to celkom vyhodila z účtovníctva... DPH skutočne nedosahuje požadovanú výšku na vrátenie...