z.sustekova
06.05.09,09:17
Poradí mi prosím niekto ako zaokrúhľovať od 1.1.2009 mesačné účtovné odpisy? :confused:
Ďakujem!
z.sustekova
06.05.09,09:39
Prosímmmmmmmmmmmmmmmmm
KEJKA
06.05.09,09:56
ako ti to vyhovuje a ako si urobíš smernicu - plán odpisov. :-)
Sabadka
06.05.09,09:56
Poradí mi prosím niekto ako zaokrúhľovať od 1.1.2009 mesačné účtovné odpisy? :confused:
Ďakujem!
Na celé €, alebo keď ti to počíta soft, tak nechaj tak ako ti to vyrátalo, dorovnáš posledný mesiac odpisovania, a súhlasím s kejkou, ako to tebe vyhovuje
Aljok
06.05.09,09:58
Poradí mi prosím niekto ako zaokrúhľovať od 1.1.2009 mesačné účtovné odpisy? :confused:
Ďakujem!

Pozri Postupy účtovania PÚ:

§ 20
(8) Účtovné odpisy sa účtujú v prospech účtu účtovej skupiny 07 – Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku a účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku a na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku. Spôsob zaokrúhlenia odpisov sa uvádza v odpisovom pláne.
babi2
06.05.09,09:59
Zákon hovorí že ročné odpisy sa zaokrúhľujú na celé EUR nahor, tak si vypočítaj ročný odpis a podeľ 12 a ten môže byť aj na 2 desatinné miesta
Rozalka
06.05.09,18:36
Zákon hovorí že ročné odpisy sa zaokrúhľujú na celé EUR nahor, tak si vypočítaj ročný odpis a podeľ 12 a ten môže byť aj na 2 desatinné miesta
To je pravda, no je to v zákone o dani z príjmov a týka sa daňových odpisov. Pre účtovné odpisy platí to, čo napísala Aljok.
Sabadka
06.05.09,18:47
[Krátke zhrnutie.:)

Aj na účtovné aj na daňové odpisy musíš mať plán odpisov no a tam si zadefinuješ to zaokrúhlenie tak aby ti to vyšlo aj daňovo aj účtovne a hlavne správne
marjankaj
06.05.09,18:53
Poradí mi prosím niekto ako zaokrúhľovať od 1.1.2009 mesačné účtovné odpisy? :confused:
Ďakujem!

Zaokrúhľovanie účtovných odpisov si ÚJ stanoví v pláne odpisov. Nie je to stanovené v zákone.
Vyskúšaj tabuľku

http://www.porada.sk/1033171-post117.html
Rozalka
06.05.09,19:02
[Krátke zhrnutie.:)

Aj na účtovné aj na daňové odpisy musíš mať plán odpisov no a tam si zadefinuješ to zaokrúhlenie tak aby ti to vyšlo aj daňovo aj účtovne a hlavne správne
Naozaj treba plán odpisov na daňové odpisy? Toto som doteraz netušila, môžeš konkretizovať nejakým ustanovením?
marjankaj
07.05.09,18:56
Naozaj treba plán odpisov na daňové odpisy? Toto som doteraz netušila, môžeš konkretizovať nejakým ustanovením?

Rozalka, jeden sa mi podarilo nájsť.

§22
(8) Nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi, 1) najviac do výšky vstupnej ceny (§ 25).

Ale inak máš pravdu.
Rozalka
07.05.09,20:30
To je super, že sa podarilo niečo nájsť, no stále to nie je o odpisovom pláne.
KEJKA
08.05.09,06:32
smernica o odpisovom pláne má byť v zmysle postupov účtovania.
Zákon o DP neurčuje potrebu mať smernicu, nakoľko jasne vymedzuje spôsob "daňového" odpisovania. Samozrejme výšku DO treba mať niekde evidovanú, stačí však "ex post", netreba smernicou.
Vždy však odporúčam mať súčasne s odpisovým plánom pre UO aj prehľad DO na jednotlivé roky z dôvodu samokontroly správnosti uplatneia DO v jednotlivých rokoch.
Odporúčanie však nie je rovné zákonu.
Valika
29.05.09,09:30
Tabuľka na odpisy v prísp. č. 9 je super len nechápem ked dám rok nadobudnutia 2006 tak mi nechce danové odpisy prepočítať na EUR. Kto mi pomôže? Dakujem.
KEJKA
29.05.09,10:18
Tabuľka na odpisy v prísp. č. 9 je super len nechápem ked dám rok nadobudnutia 2006 tak mi nechce danové odpisy prepočítať na EUR. Kto mi pomôže? Dakujem.
skus si stiahnut tabuľku znova
UO nefunguje, ale ostatné zošity ano
marjankaj
29.05.09,10:56
skus si stiahnut tabuľku znova
UO nefunguje, ale ostatné zošity ano

KEJKA môžeš mi poslať, čo konkrétne nefunguje?
Ak niečo nefunguje môžete písať aj na SS
Jano
marjankaj
29.05.09,10:59
Tabuľka na odpisy v prísp. č. 9 je super len nechápem ked dám rok nadobudnutia 2006 tak mi nechce danové odpisy prepočítať na EUR. Kto mi pomôže? Dakujem.

Valika môžeš mi poslať, čo konkrétne nefunguje?
Ak niečo nefunguje môžete písať aj na SS (http://www.porada.sk/private.php)

Odpisy sa prepočítavajú na € až od roku 2009. Dovtedy zostávajú v Sk.
Stefan2005
29.05.09,11:03
... UO nefunguje, ale ostatné zošity ano

UO Funguje, a veľmi pekne :). Len treba povoliť makrá.
almudena
09.12.09,06:44
Zákon hovorí že ročné odpisy sa zaokrúhľujú na celé EUR nahor, tak si vypočítaj ročný odpis a podeľ 12 a ten môže byť aj na 2 desatinné miesta
Dobry den, ten rocny odpis mam zaokruhlit aj pri majetku zakupenom pred 01.01.2009? Mam opravit povodne odpisove plany danovych odpisov?
Manual
09.12.09,06:53
Dobry den, ten rocny odpis mam zaokruhlit aj pri majetku zakupenom pred 01.01.2009? Mam opravit povodne odpisove plany danovych odpisov?
Minulé roky by som nechal tak, pretože to má vplyv na Výkaz o MaZ a ak si odpisy uplatňovala vo výdavkoch, zasa ti to nebude sedieť ani v PD.
Uprav odpisový plán od r. 2009 na celé € v zmysle zákona a v poslednom roku odpíšeš zbytok = aj s "drobnými"
Mária.K.
09.12.09,07:18
Naozaj treba plán odpisov na daňové odpisy? Toto som doteraz netušila, môžeš konkretizovať nejakým ustanovením?
Postupy účtovania v JÚ pre SZČO - § 6 ods. 6:

(6) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza
a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne jeho číselné označenie,
b) názov alebo popis každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti dlhodobého majetku /7a/ v ocenení podľa osobitného predpisu /7b/, pričom sa uvedie aj dátum a rozsah zmien jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku, údaj o vstupnej cene a zostatkovej hodnote jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku,
c) dátum obstarania a dátum uvedenia do používania,
d) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov, ktorý obsahuje sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,
e) vstupná cena podľa osobitného predpisu /8/, odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu /4/,
f) dátum a spôsob vyradenia.
almudena
09.12.09,07:22
...uctujem v PU...ja som nemyslela upravit odpisy v minulych rokoch ale upravit odpisy od roku 2009 pri majetku zakupenom pred rokom 2009...tzn. ze pri prepocitani z SKK na EUR k 31.12.2009 zaokruhlim rocny danovy odpis pri jednotlivych polozkach HIM na cele eura hore...?
marjankaj
19.12.09,22:05
...uctujem v PU...ja som nemyslela upravit odpisy v minulych rokoch ale upravit odpisy od roku 2009 pri majetku zakupenom pred rokom 2009...tzn. ze pri prepocitani z SKK na EUR k 31.12.2009 zaokruhlim rocny danovy odpis pri jednotlivych polozkach HIM na cele eura hore...?

Veď je to tak vedené v zákone o dani z príjmov. §27 a §28.
truch
28.01.10,10:14
Minulé roky by som nechal tak, pretože to má vplyv na Výkaz o MaZ a ak si odpisy uplatňovala vo výdavkoch, zasa ti to nebude sedieť ani v PD.
Uprav odpisový plán od r. 2009 na celé € v zmysle zákona a v poslednom roku odpíšeš zbytok = aj s "drobnými"
Trápim sa s odpismi za rok 2009, zaokrúhlujem na celé eurá smerom nahor ako je v zákone / mala som to na centy, tak prerábam/. Píšeš, že posledný rok odpíšem zbytok aj s drobnými, je to logické, veď sa musím dostať na OC, aby to presne sedelo. V zákone je v § 27 a 28 len povinnosť zaokrúhliť odpis na celé euro smerom nahor o zostatku sa tam nikde nehovorí. Urobím tak ako píšeš a odpíšem drobné, aby mi to sedelo:confused: a kašlem už na paragrafy lebo sa zbláznim:confused:
marjankaj
28.01.10,13:44
Trápim sa s odpismi za rok 2009, zaokrúhlujem na celé eurá smerom nahor ako je v zákone / mala som to na centy, tak prerábam/. Píšeš, že posledný rok odpíšem zbytok aj s drobnými, je to logické, veď sa musím dostať na OC, aby to presne sedelo. V zákone je v § 27 a 28 len povinnosť zaokrúhliť odpis na celé euro smerom nahor o zostatku sa tam nikde nehovorí. Urobím tak ako píšeš a odpíšem drobné, aby mi to sedelo:confused: a kašlem už na paragrafy lebo sa zbláznim:confused:

Zadaj si to do tejto tabuľky. Je to podľa paragrafov. Iba si vyber zodpovedajúci list a vyplň v zelených políčkach potrebné údaje.
http://www.porada.sk/blog_attachment.php?attachmentid=476&d=1257611998
truch
28.01.10,15:56
Zadaj si to do tejto tabuľky. Je to podľa paragrafov. Iba si vyber zodpovedajúci list a vyplň v zelených políčkach potrebné údaje.
Marjanka našla som tvoju tabuľku už poobede a začala som makať, už mám skoro polovicu hotovú. Ešte že je tu porada, lebo by som to mala zle, ďakujem pekne:---:---