jas01
06.05.09,10:42
v zakone 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme pribudol od zaciatku roka aj vykonnostny priplatok §14a.

Viete mi vysvetlit suvislosti tykajuce sa tohto priplatku a vypoctu mzdy?
Ide o §4 nové odseky 5 a 6 - ten priemerny výkonnostny príplatok sa pocita ako mesacna suma (suma za kvartal delena 3) a pouzije sa pre vypocet nejakych nahrad na vypocet priemerneho funkcneho platu alebo sa pocita suma delena odpravcovanymi hodinami ako nejake navysenie hodinoveho priemerneho funkcneho platu? Ako sa ten priemerny vykonnostny priplatok zaokruhli?

Ak ma clovek v mesiaci napr. dovolenku ktora je platena funkcnym platom
daneho mesiaca ma sa navysit aj o prislusnu cast priemerneho výkonnostneho príplatku za predchadzajuci kvartal? Alebo sa ma navysit len priemerny funkcny plat ktorym je preplatena napr. nevybrata dovolenka?
Dakujem.
rrrrr
07.05.09,04:25
a ten vykonnostny priplatok mate stanoveny mesacne alebo ho kratite podla odpracovanych dni? napr. stanovim, ze je 100€ za april, clovek odrobi polku mesiaca a pol mesiaca je na PN, aku sumu mu vyplatite?
jas01
07.05.09,06:51
Treba sa opytat tvorcov zakona co tym chceli povedat.
Zdvovodnovali to takto:
V zákone sa navrhuje, aby umeleckým zamestnancom a zamestnancom, ktorí vykonávajú pracovné činností s prevahou fyzickej práce zamestnávateľ mohol poskytovať výkonnostný príplatok, ktorý je nenárokovou zložkou platu. Tento platový inštitút je možné uplatniť u zamestnancov s rôznym množstvom práce v jednotlivých mesiacoch. Zamestnávateľ tak môže mesačne reagovať na túto zmenu.


Ale tu ide o ten priemerny vykonnostny priplatok, ktory ma zvysovat priemerny funkcny plat aj v mesiaci, v ktorom vykonnostny priplatok clovek nedostane.
Ma zvysovat aj nahradu za dovolenku v danom mesiaci (ktora je platene funkcnym platom) alebo nie? Ak ano, ako?
Je to nejaky hybrid medzi zakonom o verejnej sluzbe (priemernym funkcnum platom) a zakonnikom prace (priemerom pre nahrady).
rrrrr
07.05.09,07:08
jo mas pravdu, ze je to hybrid. podla mna to ide do nahrady za dovolenku, lebo ked si pozries §29 zakona o odmen. VS, tak tam je napisane, ze priemrny zarobok je funkcny plat podla §4 ods. 4 az 6 /kde patri aj priem. vyk.priplatok/.
A mozem sa opytat ako platite ten vykonnostny priplatok, proste date sumu a tu vyplatite, alebo tu stanovenu sumu na mesiac este kratis podla odpracovanych dni?
jas01
07.05.09,07:13
Netusim ako sa kompetentni rozhodnu to vyplacat.
rrrrr
07.05.09,07:23
cize este ste to nevyplacali.
jas01
07.05.09,07:46
Netusim ako sa kompetentni rozhodnu to vyplacat.

Doplnim: Takze ked clovek v januari dostane vykonnostny priplatok tak sa 1/3 z neho zaratava do priemeru pre vsetky nahrady
(dovolenka, paragrafy ...) platene v 2 kvartali?

Riadne to potom skomplikovatli ked vytvorili takeho mackopsa! Nakoniec skoncime o 5 rokov po spirale na rovnakom sposobe vypoctu ako podla zakonnika prace...
jas01
07.05.09,08:14
jo mas pravdu, ze je to hybrid. podla mna to ide do nahrady za dovolenku, lebo ked si pozries §29 zakona o odmen. VS, tak tam je napisane, ze priemrny zarobok je funkcny plat podla §4 ods. 4 az 6 /kde patri aj priem. vyk.priplatok/.
A mozem sa opytat ako platite ten vykonnostny priplatok, proste date sumu a tu vyplatite, alebo tu stanovenu sumu na mesiac este kratis podla odpracovanych dni?

Toto ma zaujima: priemerny zarobok je funkcny plat ... Ak chcem hodinovy priemerny zarobok je to funkcny plat deleny poctom hodin z fondu alebo
deleny poctom 168 (podla §27)?
Ak poctom 168 tak potom by zamenstnanec vo VS s funkcnym platom 1000EUR mal v plat 1000EUR ak by si nevybral dovolenku a napr. 1050EUR ak by si ju vybral pretoze nahrada za hodinu dovolenky by bola 1/168 funkcneho platu ale plat by sa mu kratil za neodpracovanu dobu v pomere k poctu hodin v mesiaci a to by mohlo byt napr. 157.5 ...
rrrrr
07.05.09,08:41
nerozumiem, preco hovoris o 1/168 v suvislosti s nahradou dovolenky.
jas01
07.05.09,09:11
Pre VS neexistuje specialna uprava, ako sa pocita nahrada za dovolenku takze plati zakonnik prace, ktory hovori ze dovolenka sa plati priemernym zarobkom.

A potom v zakone 553/2003
(2) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.

Takze nahrada za dovolenku sa plati funkcnym platom.
Ale funkcny plat je podla §4 4 az 6 (vratane priemerného výkonnostného príplatku).

Takze clovek dostane funkcny plat platny v case dovolenky + nieco navyse co je nejaka cast z priemerneho vykonnostneho priplatku. Ale aka cast?
pocet hodin dovolenky/ pocet hodin fondu pracovnej doby alebo
pocet hodin dovolenky/ pocet podla §27 odst. 4 Hodinová sadzba funkčného platu (co je pre mna 1/168 funkcneho platu)

mota sa mi to tam. Vysvetli niekto?
jas01
19.05.09,03:38
Takze nikto nic? :-(
Asi sa budem musiet obratit na stvoritelov zakona, dufam, ze to uz maju premyslene ked to nedokazali jednoznacne napisat do zakona alebo mozno ani neanalyzovali dalsie dopady ktore zavedenim toto "mackopsa" sposobia.

Ked im tak zalezi na vyske priemerneho zarobku z nejakeho vykonnostneho priplatku tak sa pytam, ako to, ze im nezalezi na vyske priemerneho zarobku z vsakovakych odmien, ktore v ŠS alebo VS dostavaju. Preco sa aj tieto odmeny rovnakym sposobom nezaratavaju do priemerneho zarobku?