hrkotova anna
06.05.09,12:33
chcela by som sa spýtať ako čo najjednoduchšie previesť, darovať, prípadne predať svoj podiel v nehnuteľnosti rodinnému príslušníkovi. Jedná sa o 2/36 z pozemku, vedenom v extraviláne o celkovej rozlohe 11700 m2, čiže 2/36 predstavujú niečo vyše 600 m2. Okrem mňa je v uvedenej nehnuteľnosti ďaľších 5 vlastníkov, ale ani jeden nie je ten na koho svoj podiel chcem previesť a nie je to môj žiadny rodinný príslušník. ana
Lianka
06.05.09,14:08
Podla mojho nazoru by nemala byt v popredi "jednoduchost", ale pravne dosledky, danove, prip. ine dosledky v buducnosti.

Dovolim si prilozit prispevok Marie27 http://www.porada.sk/967836-post9.html, kde ide podla mojho nazoru o podobnu situaciu (voci sucasnym podielovym spoluvlastnikom). Maria sa vyjadrovala k predaju podielu, v pripade, ze nehnutelnost je v podielovom vlastnictve viacerych osob. Cely temu tu: http://www.porada.sk/t104245-predaj-polovice-bytu.html
sarasara
07.05.09,22:27
Predaj podielu v nehnuteľnosti rodinnému príslušníkovi je možný aj bez predchádzajúceho ponúknutiu spoluvlastníkom. Môžeš predať.
alexandrap
08.05.09,07:15
Predaj podielu v nehnuteľnosti rodinnému príslušníkovi je možný aj bez predchádzajúceho ponúknutiu spoluvlastníkom. Môžeš predať.

to by pomohlo aj mne. je to niekde zakotvene v OZ ?
Mária27
08.05.09,07:36
§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
ivka70
08.05.09,10:18
to by pomohlo aj mne. je to niekde zakotvene v OZ ?

V tomto pripade ide o blizku osobu, nie je to hocikto z pribuzenstva.
/deti a rodicia napr. ano, vzdialenejsi pribuzny uz nie/
alexandrap
08.05.09,13:27
dik za rady
Mária27
08.05.09,16:49
Blízke osoby
§ 116

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
§ 117

Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.
hrkotova anna
11.05.09,05:52
díky za všetky rady, len mi je nejasná ešte jedna vec, dá sa predať podiel 600 m2 v extraviláne? ana
vratnik
11.05.09,18:51
Ano da sa predat, najprv ho vsak musite ponuknut spoluvlastnikom, pretoze by v buducnosti predaj mohli napadnut. Tiez dobre zvazte cenu, zamyslite sa nad realnym uzitkom podielu, kolko vynosov ste mali z podielu za poslednych 20 rokov. Nema zmysel ponukat podiel za 500 Sk/m2 luky, kde nemozete postavit ani psiu budu a vyuzivat ju mozete maximalne na kosenie sena.
sarasara
12.05.09,05:52
díky za všetky rady, len mi je nejasná ešte jedna vec, dá sa predať podiel 600 m2 v extraviláne? ana

Podiel v nehnuteľnosti môžeš predať. Ponúknuť spoluvlastníkom musíš, ale ak to predávaš svojmu príbuznému, tak ponúkať nemusíš. Ak by si spoluvlastnícky podiel predala bez toho, aby si ho ponúkla spoluvlastníkom, môžu sa domáhať tohto svojho práva do troch rokov od doby, kedy si podiel predala. Neskoršie už nie.