ala13
18.07.05,12:04
Ahojte vsetci, asi mam chybu v DPH, za 1. i 2. kvartal mi vysla vysoka danova povinnost a pritom PU vypluva dost hlboku stratu. Je to mozne? S neplatitelmi DPH nemame velke obchody, sem-tam nejaky toaletny papier:), inak nic, ziaden vyvoz, ziaden dovoz, nadobudnutie ani dodanie tovaru do inych clenskych krajin. Ani koeficient.
Existuje nejaky kontrolny mechanizmus, ktorym najdem chybu? Vsetky uctovne doklady a ich zauctovanie som dokladne a niekolkokrat skontrolovala.
Zuzka
18.07.05,10:18
Mohla by si napísať v akom programe robíš. Ja musím ZD a daň nadefinovať do tzv. "daň. skupín". Potom si porovnávam účet 343AU - vstup a daň. skupinu a 343AU - výstup detto.
bendži
18.07.05,10:20
no ja ti teda kontrolný mechanizmus neporadím, sama sa s tým dosť trápim a som v štádiu ručného prepočítavania. Len rozmýšlam, to či som v strate alebo nie, predsa nemá vplyv na výšku DPH. Logicky ak máte vysoký predaj a nízke množstvo nákupov od platcov DPH, ti následne vychádza vysoká daňová povinnosť. Ak máš ale nákup a predaj vyrovnaný, potom je tam skutočne niekde chyba...
účtovník 007
18.07.05,10:24
Keď som mala kontrolu na DPH z daňového úradu, želali si označiť všetky výnosové účty pri ktorých sa účtuje o DPH. Tie potom spočítali x 19% a nazreli do priznania DPH a rozdiely som im musela vysvetlovať. Najlepšie je ale doklady znovu prezrieť. Niekady stačí kontrolu odlložiť o deň a na druhý deň chybu nájdeš. Ja by som sa zamerala na odkontrolovanie výnosov, či nemáš fa 2x v DPH, či som nezabudla zaúčtovať došlú fa, bločky... Nemala si na konci štvrťroka nákup tovaru na fa ktorú si zaradila do DPH až v novom štvrťroku ale uvedený tovar si predala na fa a DPH odviedla v starom štvrťroku? Pri veľkej fa by to mohlo urobiť pekný rozdiel a vysokú daňovú povinnosť.
ala13
18.07.05,10:31
Zuzka, robim v SAPe a vsetko mam spravne nadefinovane. To mam i skontrolovane auditorom. Aj DP DPH za 1. stvrtrok videl.
Bendzi, co je to mat nakup a predaj vyrovnany? Aj sklad mi sadol na prvy krat, to znamena, ze vysledok zo skladu sa rovnal s vysledkom v PU, ale to si sa asi nepytala.
ala13
18.07.05,10:34
Keď som mala kontrolu na DPH z daňového úradu, želali si označiť všetky výnosové účty pri ktorých sa účtuje o DPH. Tie potom spočítali x 19% a nazreli do priznania DPH a rozdiely som im musela vysvetlovať. Najlepšie je ale doklady znovu prezrieť. Niekady stačí kontrolu odlložiť o deň a na druhý deň chybu nájdeš. Ja by som sa zamerala na odkontrolovanie výnosov, či nemáš fa 2x v DPH, či som nezabudla zaúčtovať došlú fa, bločky... Nemala si na konci štvrťroka nákup tovaru na fa ktorú si zaradila do DPH až v novom štvrťroku ale uvedený tovar si predala na fa a DPH odviedla v starom štvrťroku? Pri veľkej fa by to mohlo urobiť pekný rozdiel a vysokú daňovú povinnosť.
Tak to je dobry napad s tym oznacenim a vynasobenim. A ake rozdiely si tam konkretne musela vysvetlovat? Nic nemam 2x, na to je zapnuta kontrola. Nic nemam v inom stvrtroku, vsetko mi (napodiv) odovzdali nacas.
Zuzka
18.07.05,10:36
Ala, ja robím v Proluci. A sedí Ti daň. priznanie s účtom 343 vstup a výstup?
ala13
18.07.05,10:41
343 mi sedi uplne, aj vsetky analytiky navzajom. Ked zauctujem udaje z DP, ja si robim take vycistenie v analytike, analytika sa mi krasne vynuluje a na 343.100 mi zostane danova povinnost ako v priznani.
účtovník 007
18.07.05,10:48
Napríklad sme mali v kontrolovanom období z veľkoskladu spotrebu tovaru na repre. Bola to dosť veľká suma. Skladník naúčtoval výdajku 513xxx/132xxx a ja som musela natvrdo nahodiť DPH z repre. Na 602, 604 sa nič neúčtuje, iba sa DPH odvedie. Poriadne som sa zapotila, kým som na to prišla, ale boli spokojní.V rýchlosti si na iné nespomínam, ale boli to vždy účtovné operácie účtované cez interné doklady.
ala13
18.07.05,10:55
Napríklad sme mali v kontrolovanom období z veľkoskladu spotrebu tovaru na repre. Bola to dosť veľká suma. Skladník naúčtoval výdajku 513xxx/132xxx a ja som musela natvrdo nahodiť DPH z repre. Na 602, 604 sa nič neúčtuje, iba sa DPH odvedie. Poriadne som sa zapotila, kým som na to prišla, ale boli spokojní.V rýchlosti si na iné nespomínam, ale boli to vždy účtovné operácie účtované cez interné doklady.
Dakujem, zaujimave, ale my take nemame.
Paula
18.07.05,11:05
Presne to isté sa mi raz stalo, čo spomínate. Kontrola si vypočítala DPH zo sumy výnosov za daný mesiac. Na účte 343 som mala inú sumu, než vyšla kontrole . Dôvod bol ten, že soft mi rátal výnosy podľa dátumu vystavenie faktúry a 343-ku rátal podľa dátumu plnenia. Odvtedy zadávam oba dátumy rovnaké (podľa dátumu plnenia) bez ohľadu na dátum vystavenia faktúry (inú možnosť nemám). Kontrola mi vtedy dopadla "na halier" presne :)
hron
18.07.05,11:32
A co tak prave naopak, pozriet si ucty, ktore sa na vypocte DPH nezucastnuju. Poistne vsetky druhy, odvody, mzdy, poplatky, dane? etc..etc
iva
18.07.05,12:43
Aj mne tu z toho vychádza, že zrejme aj keď máte vysoký rabat (DPH teda vychádza platiť dosť), zrejme máte vysoké náklady, ktoré sú bez DPH, teda hlavne mzdy a odvody, prípadne rôzne poistenia, nájmy, leasingy os.áut...
Teda keďže ste v strate a pritom platíte vysokú DPH-čku, svojím rabatom si "nezarobíte" na réžiu.
michaela25
18.07.05,14:38
Ja som raz v interných dokladoch poplietla členenie DPH namiesto PD tuzemske plnenie som dala UD uskutočnené zdaniteľne plnenie a potom tiež nesúhlasila DPH,vo fa ani pokladni ma to nepustí do nesprávneho členenia, ale v interných dokladoch áno
ala13
21.07.05,03:33
Dakujem za vsetky napady, zatial neviem, kde je pes zakopany. Ziadne interne doklady s DPH ani bez som nevystavila (zeby v tom bola chyba?:) ), mame malo nakladov typu polatky, kurzove straty a ine financne naklady, mzdy a leasingy ziadne, neviem na chybu zatial prist.
Manual
21.07.05,03:50
Dakujem za vsetky napady, zatial neviem, kde je pes zakopany. Ziadne interne doklady s DPH ani bez som nevystavila (zeby v tom bola chyba?:) ), mame malo nakladov typu polatky, kurzove straty a ine financne naklady, mzdy a leasingy ziadne, neviem na chybu zatial prist.Vezmi každý doklad čo obsahuje DPH do ruky, nahoď v exceli do tabulky a spočítaj. A čo Ti tam vyjde bude pravda. Pretože daňáci jednotlivé doklady tiež odfajkávajú. A na ďalšie riešenie a hladanie budeš mať čas po 25-tom.
Pekné ráno želám...
ala13
21.07.05,04:07
Dakujem, scitam teda "rucne" dph "vstup" a "vystup" a rozdiel porovnam s DPH.
Aj vam vsetkym pekne rano!
bepo
22.07.05,09:43
Skús sa pozrieť na bez-dpháčkové náklady-mzdy,odmeny,nájom a pod.
Paula
24.07.05,18:56
ala13 - daj vedieť, kde si našla "zradu". Pomôžeš tým ďalším bojujúcim :) .