kikap
06.05.09,14:11
Ahojte, chcem sa spýtať, či mám nárok z úradu práce na sociálnu dávku v nezamestnanosti.....
Po ukonceni VŠ chcem isť na 3 mes na UP (kvoli živnosti), či mám nárok na soc. dávky, aj keď nemam ešte 25 rokov (budem mať v júli)?Myslím, že je tam nejaká súvislosť....neviem, či ste pochopili moju otazku, ale aj tak ĎAKUJEM...........
Tweety
06.05.09,12:12
Ahojte, chcem sa spýtať, či mám nárok z úradu práce na sociálnu dávku v nezamestnanosti.....
Po ukonceni VŠ chcem isť na 3 mes na UP (kvoli živnosti), či mám nárok na soc. dávky, aj keď nemam ešte 25 rokov (budem mať v júli)?Myslím, že je tam nejaká súvislosť....neviem, či ste pochopili moju otazku, ale aj tak ĎAKUJEM...........
Ak myslíš na podporu v nezamestnanosti, tak na tú, nárok žiaľbohu nemáš.
Lianka
06.05.09,13:20
Narok na podporu v nezamestnanosti mas, ak:
§ 104 http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#104

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

Stat neplati socialne poistenie (ani poistenie v nezamestnanosti) za studentov denneho studia.
veronikasad
06.05.09,15:01
Ahojte, chcem sa spýtať, či mám nárok z úradu práce na sociálnu dávku v nezamestnanosti.....
Po ukonceni VŠ chcem isť na 3 mes na UP (kvoli živnosti), či mám nárok na soc. dávky, aj keď nemam ešte 25 rokov (budem mať v júli)?Myslím, že je tam nejaká súvislosť....neviem, či ste pochopili moju otazku, ale aj tak ĎAKUJEM...........
S vekom 25 rokov súvisí dávka v hmotnej núdzi. Nárok na ňu ti vznikne až po dovršení veku 25 rokov. Tvoj "pobyt" na úrade práce kvoli dotácii bude určite dlhší ako 3 mesiace ...