janavv
06.05.09,16:02
Dobrý deň,
prosím o Váš názor, či radu na môj problém.

Chcela by som prerušiť živnosť. Okrem toho, že som SZČO, som aj na čiastočnom invalidnom dôchodku. Odvody do SP platím ako každá SZČO, do ZP mám odvody ako invalid znížené.

Aké povinnosti, týkajúce sa odvodov, ma čakajú, keď preruším živnosť? Ktoré bude za mňa platiť štát a ktoré si musím platiť sama dobrovoľne?

Ešte jedna otázočka, musím sa prihlásiť na úrade práce, keďže mám spomínaný čiastočný inval. dôchodok?

Ďakujem pekne za všetky rady.
veronikasad
06.05.09,15:07
Dobrý deň,
prosím o Váš názor, či radu na môj problém.

Chcela by som prerušiť živnosť. Okrem toho, že som SZČO, som aj na čiastočnom invalidnom dôchodku. Odvody do SP platím ako každá SZČO, do ZP mám odvody ako invalid znížené.

Aké povinnosti, týkajúce sa odvodov, ma čakajú, keď preruším živnosť? Ktoré bude za mňa platiť štát a ktoré si musím platiť sama dobrovoľne?

Ešte jedna otázočka, musím sa prihlásiť na úrade práce, keďže mám spomínaný čiastočný inval. dôchodok?

Ďakujem pekne za všetky rady.
Ak prerušíš živnosť, treba sa odhásiť v zdravotnej aj sociálnej poisťovni - odvody povinne platiť nebudeš.
Invalidní dôchodcovia sú poistenci štátu v zdr.poisťovni, v soc. poisťovni budeš mať prerušené poistenie, môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba /to by asi nemalo význam - živnosť pravdepodobne prerušuješ kvoli plateniu odvodov .../