zsazsula
06.05.09,16:25
Ahojte poraďáci potrebujem sa poradiť v piatok mám skúšku z ekonomiky a mám problém s jednou otázkou budem rada ak mi pomôžete
POHYB POZDĹŽ KRIVKY PONUKY VYVOLÁVA:
a/zmena požadovaného množstva tovaru
b/zmena cien výrobných faktorov a ...
c/zmena ceny ponúkaného tovaru....
d/zmena ceny ponúkaného množstva

vylúčila som a , b podľa mňa správne je d-čko, ale učila som sa že vyvoláva zmena ceny ponúkaného množstva tovaru tak teraz neviem ........

ďakujem Vám
Lianka
06.05.09,14:43
Uff, s tymto som mala problem aj ja. Kukni tento link: http://www.spsest.sk/soc/2004_sk/ekoweb/1rocnik/trh_mech.htm. Podla toho vyzera byt spravna tvoja odpoved b):

Na posun krivky ponuky pôsobí:
a) zmena v cenách výrobných faktorov
- zvýšením ceny vstupov sa výroba zdražuje, ponuka sa zníži - posun krivky smerom doľava (S´)
b) inovácie a nové technológie
- zvýšením produktivity práce sa znížia náklady a krivka ponuky sa posunie smerom doprava S´´
c) zmeny v cenách iných tovarov
- ak sa zvýšia ceny tovarov substitútov, posunie sa krivka ponuky smerom doprava (S´´). Ak sa zvýšia ceny komplementárneho tovaru, posunie sa krivka ponuky doľava (S´)
calawen
06.05.09,17:41
Uff, s tymto som mala problem aj ja. Kukni tento link: http://www.spsest.sk/soc/2004_sk/ekoweb/1rocnik/trh_mech.htm. Podla toho vyzera byt spravna tvoja odpoved b):

Na posun krivky ponuky pôsobí:
a) zmena v cenách výrobných faktorov
- zvýšením ceny vstupov sa výroba zdražuje, ponuka sa zníži - posun krivky smerom doľava (S´)
b) inovácie a nové technológie
- zvýšením produktivity práce sa znížia náklady a krivka ponuky sa posunie smerom doprava S´´
c) zmeny v cenách iných tovarov
- ak sa zvýšia ceny tovarov substitútov, posunie sa krivka ponuky smerom doprava (S´´). Ak sa zvýšia ceny komplementárneho tovaru, posunie sa krivka ponuky doľava (S´)

Moment, tu podľa zadania nejde o posun krivky ponuky ale pohyb po krivke ponuky... t. j. zmení sa cena - zmení sa ponúkané množstvo...

takže povedala by som C
Lianka
06.05.09,17:42
POZDĹŽ KRIVKY nerovna sa PO KRIVKE?
calawen
06.05.09,17:45
hej, ale v odpovedi si dala posun... :)
Lianka
06.05.09,18:43
:eek::eek::eek: Mas pravdu, vobec som si to nevsimla, ze som dala posun krivky (hoci som mala na mysli posun po krivke).

Tiez sa mi to zda na c).
DominikaDominika
06.05.09,19:56
Na grafe ponuky sú zohľadnené 2 veličiny - množstvo ponúkaného tovaru a cena. Čím vyššia cena, tým vyššie množstvo tovaru - viac ponúkajúcich. Takže D je správne. Calawen vraví to isté - zmení sa cena, zvýši sa množstvo - tak prečo píšeš CALAWEN, že C a nie D???
DominikaDominika
08.05.09,10:05
Ahoj Zsazsula, no čo, ako dopadla skúška z ekonomiky? Poradili sme Ti správne??
calawen
08.05.09,10:07
Na grafe ponuky sú zohľadnené 2 veličiny - množstvo ponúkaného tovaru a cena. Čím vyššia cena, tým vyššie množstvo tovaru - viac ponúkajúcich. Takže D je správne. Calawen vraví to isté - zmení sa cena, zvýši sa množstvo - tak prečo píšeš CALAWEN, že C a nie D???

:eek: vidíš, som sa zapísala a napísala D namiesto C... som zle prečítala tie dve možnosti... :o
zsazsula
08.05.09,11:13
Ďakujem Vám dopadla veľmi dobre z 20bodov 17 a odpoveď je d-správna mňa poplietol tovar a množstvo ale prvoradé pre mňa je teraz že to mám za sebou
a ďakujem Vám veľmi pekne ste zlaté :)
DominikaDominika
08.05.09,20:20
Blahoželám a želám veľa úspechov pri ďalších skúškach - aby dopadli minimálne tak dobre, ako tá dnešná ;)