marjana
06.05.09,16:29
Dobry den ! Nedávno som zistila,že pred niekoľkými rokmi môjho otca brat oklamal a všetky pozemky po rodičoch si dal prepísať na seba.Chcela by som sa spýtať,či mi neviete poradiť ,či má môj otec nárok na nahliadnutie do dedičského osvedčenia.Boli sme u notára a odmietol nám ho ukázať.Ďakujem.
arizona
06.05.09,14:35
Tvoje informácie sú dosť strohé...
Akým spôsobom si "dal prepísať" brat pozemky?
Tvoj otec sa mal zúčastniť na dedičskom konaní po svojom zomrelom otcovi. Boli tieto pozemky súčasťou dedičstva, alebo už nie?
Tvoj otec ako účastník ded. konania mal tiež dostať písomné vyrozumenie od notára.Nemá ho? Alebo ako to vlastne je ?
marjana
06.05.09,20:24
Starí rodičia zomreli ešte v roku 1939 a 1941.Môj otec mal 5 rokov,keď osirel.
Mal ešte 4 súrodencov starších od neho o 9 až 20 rokov.3 najstarší odišli ešte pred začiatkom vojny do cudziny.Otec aj s bratom zostali na Slovensku.Na sklonku vojny bola ich obec vypálená a môjho otca aj s bratom zobrali nemci na určitú dobu do Nemecka,ale vzhľadom k ich veku boli rozdelení do rozličných táborov.Po návrate z Nemecka sa otec s bratom niekoľko rokov nemohli nájsť.Brat ho dal vyhľadať Červeným krížom až už bol ženatý.
Po tzv.nežnej revolúcii sa otec zaujímal o dedičstvo po rodičoch a brat ho vtedy presvedčil,že rodičia boli veľmi chudobní a mali iba kúsok poľa a malý domček.Podľa jeho brata sa to ani neoplatí vybavovať,že by boli vyššie výdavky spojené s vybavovaním než by bolo z toho osohu.A ešte by sa to skomplikovalo s tým,že majú súrodencov v cudzine a nemali s nimi žiaden kontakt.Otec bratovi uveril.
Pre rokom som náhodou na katastri zistila,že otcov brat si dal všetky pozemky prepísať na seba ešte v roku 1993.Otec o ničom informovaný nebol.
arizona
07.05.09,03:18
Na katastri sa dá zistiť (za malý poplatok) akým spôsobom brat nadobudol ten majetok.Asi by som začala tým.