Juraj veselý
07.05.09,05:16
Máme uzatvorenú zmluvu o výkone správy so stavebným bytovým družstvom. Zmluva bola uzatvorená v roku 2004. Výpovedná lehota uvedená v zmluve je 6 mesiacov. Súčasné znenie zákona však uvádza 3-mesačnú výpovednú lehotu. Ktorá lehota je platná?
sito
07.05.09,03:58
Zákon183/1993, §8a odsek (5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

To platí od 17.mája 2007. Ak máte zmluvu uzatvorenú pred týmto dátumom a výslovne je v nej uvedená výpovedná lehota šesť mesiacov, tak podľa zmluvy šesť mesiacov.
Halli
07.05.09,07:14
Zákon183/1993, §8a odsek (5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

To platí od 17.mája 2007. Ak máte zmluvu uzatvorenú pred týmto dátumom a výslovne je v nej uvedená výpovedná lehota šesť mesiacov, tak podľa zmluvy šesť mesiacov.




Nemáš pravdu sitko ..sitečko:---:D...výpovedná lehota je 3-mesačná pre všetkých alebo podľa dohody oboch strán.
sito
07.05.09,09:13
Strana 1722 Zbierka zákonov č. 268/2007 Čiastka 124

268
ZÁKON
zo 17. mája 2007,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z.
o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov

20. V § 8a ods. 5 sa slová „šesť mesiacov“ nahrádzajú
slovami „tri mesiace“.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2007.
Ivan Gašparovič v. r.
Pavol Paška v. r.
Robert Fico v. r.

Čiastka 124 Zbierka zákonov č. 268/2007 Strana 1725
www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)

Slávka, povedal som sitečko, sitko je niekto iný!

Ty chceš povedať, že Tí traja PÁNI, rozhodli, že do 1. júla 2007 všetky zmluvy v ktorých je napísané šesť mesiacov, musia správcovia zmeniť a napísať tri mesiace?

Keď Ti bude niekto tvrdiť, že si sa narodila o 20 rokov skôr pred tvojím dátumom narodenia. Tak budeš tvrdiť, že máš o 20 rokov viac a už máš byť na dôchodku?

Dátum platí! Čo bolo, to bolo! Čo je, to bude!
Halli
07.05.09,12:13
Sitečko, nejeduj ma :D

vyňala som :http://www.zdruzeniepcola.org/view.php?cisloclanku=2007070901

" Napriek výhradám k prijatej novele treba povedať, že nové znenie, ktoré uverejňujeme v dnešnej prílohe, je záväzné pre všetkých správcov bytoviek a majiteľov bytov a nebytových priestorov. Všetky zmluvy o výkone správy, ako aj zmluvy o spoločenstve musia byť do konca roka zosúladené s novelou zákona, inak budú tie ich časti, ktoré sú v rozpore s novelou neplatné."


* Skracuje sa výpovedná lehota zmluvy o výkone správy zo šesť na tri mesiace
Mária27
07.05.09,12:34
Pravdu má sito, že trojmesačnú lehotu zaviedol zákon 268/2007.
Pravdu má aj slavica, že ak sa neupravila zmluva, jej ustanovenia rodielne od zákona sú neplatné.
Lebo zákon 268/2007 prijal aj § 32c:

§ 32c
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. júla 2007

(2) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. júla 2007 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. decembra 2007. Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné.
Halli
07.05.09,13:55
Majka síce nie zákon 268...ale novelizácia ;)/alebo zmena/ zákona 182/1993, ale dobre...rozsudila si nás. Takže Sitečko poradil len z polovice dobre ... a záver mu nevyšiel:)
sito
07.05.09,14:51
Zákon183/1993, §8a odsek (5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

To platí od 17.mája 2007. Ak máte zmluvu uzatvorenú pred týmto dátumom a výslovne je v nej uvedená výpovedná lehota šesť mesiacov, tak podľa zmluvy šesť mesiacov.




To je príspevok č.2, môj.

Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak.

Moja zmluva.

Čl. 4 Výkon vlastníckych práv.

Vlastník bytu uplatňuje a vykonáva svoje právo účasti na správe domu najmä tým, že sa zúčastňuje na schôdzi vlastníkov bytov, ktoré zvoláva správca z podnetu najmenej jednej tretiny vlastníkov, alebo z vlastného podnetu podľa potreby. Schôdza vlastníkov môže určiť ešte iný spôsob zvolania schôdze vlastníkov. ( Tu poslednú vetu doplnil správca na moju, našu žiadosť, zmluvu sme pripomienkovali na schôdzi pred schválením, ostatné domy ju v zmluve nemajú )

Čl. 10, záverečné ustanovenia.

1. Táto zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú, pričom ju možno vypovedať ktoroukoľvek zo zmluvných strán. Zmluva sa musí vypovedať písomne, výpovedná lehota je šesťmesačná a začína plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

2. Táto zmluva môže byť menená len písomnými dodatkami so súhlasom zmluvných strán.

4. Zmluva je platná dňom podpísania a účinná dňom nadobudnutia vlastníctva bytu vlastníkom.

Keďže, zákon hovorí, zvolať na požiadanie jednej štvrtiny, schôdzu minimálne raz za rok, výpovedná lehota tri mesiace.

podpísaná 13.11.2000, účinná od 1.1.2001 Do dnešného dňa sa zmluva neupravovala.

Slávka, keď si taká vedma, je moja zmluva na základe troch uvedených, neupravených veci do 31.12.2007 neplatná?
Chobot
07.05.09,15:44
Hádate sa o ničom, pritom každý máte pravdu. Výpovedná lehota je taká, aká bola dohodnutá (v tomto prípade 6 mesiacov). Ak nebola v zmluve dohodnutá, tak do novely bola 6 mesiacov, po novele sú to 3 mesiace.
sito
07.05.09,16:13
Ja to neberiem ako hádku.

Keďže moja výpovedná lehota je podľa zmluvy šesťmesačná.

Zadávateľ sa pýtal:

Máme uzatvorenú zmluvu o výkone správy so stavebným bytovým družstvom. Zmluva bola uzatvorená v roku 2004. Výpovedná lehota uvedená v zmluve je 6 mesiacov. Súčasné znenie zákona však uvádza 3-mesačnú výpovednú lehotu. Ktorá lehota je platná?

Moja odpoveď:

Zákon183/1993, §8a odsek (5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

To platí od 17.mája 2007. Ak máte zmluvu uzatvorenú pred týmto dátumom a výslovne je v nej uvedená výpovedná lehota šesť mesiacov, tak podľa zmluvy šesť mesiacov.

V prípade že chcú zmeniť správcu, majú na to dohodnutých šesť mesiacov,no nič im nebráni dohodnúť sa so správcom ma troch mesiacoch. Ak bude správca trvať na šiestich mesiacoch, nejde o dohodu. Snáď sa pre tri mesiace nebudú súdiť. K takému rozhodnutiu, zmena správcu sa nedospeje za tri mesiace, takže tri mesiace naviac na rozhodnutí vlastníkov už nič nezmení, len správca si presadí podmienky dohody.
Mária27
07.05.09,17:00
Majka síce nie zákon 268...ale novelizácia ;)/alebo zmena/ zákona 182/1993, ale dobre...rozsudila si nás. Takže Sitečko poradil len z polovice dobre ... a záver mu nevyšiel:)

Tá novelizácia 182-ky bola urobená zákonm 268.
Juraj veselý
08.05.09,07:22
Ďakujem za Vaše názory a všetky sa zhodujú s diskusiou mimo internetu. Môj názor je, že novelizácia zákona síce hovorí o 3-mesačnej lehote, ale pokiaľ v zmluve nie je dohodnuté inak. Z tohoto mi vyplýva, že platí zmluva a tá nie je v rozpore ani s terajším znením zákona. Ale je to môj názor a v podstate majú všetci pravdu.
Halli
08.05.09,10:19
To platí od 17.mája 2007. Ak máte zmluvu uzatvorenú pred týmto dátumom a výslovne je v nej uvedená výpovedná lehota šesť mesiacov, tak podľa zmluvy šesť mesiacov.


[/FONT]
Na mňa len zle zapôsobila tá posledná veta a tak som chcela byť konštruktívna a poradiť, že vypoved 3 mesiace a finito...Ja by som sa s nimi v žiadnom prípade nenaťahovala pol roka...;) preto sa to aj v novele zákona upravilo, aby neboli zbytočné prieťahy a podkopávali nohy vzniku SVBčiek...
Mária27
08.05.09,10:30
Od 1. júla 2007 platí:
"Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak."

Nedohodnú je budúci čas.