kolariko
07.05.09,07:37
Prosím Vás o radu, kúpili sme si novostavbu, kde teplo máme riešené z blízkej kotolne, kotle družstvu pre nás darovala stavebná spoločnosť. Dostali sme neúmerne vysoké zálohové predpisy na teplo a teplú vodu. Kotolňu vlastní družstvo, samododávateľ tepla, ktorý nemá ceny regulované ÚRSO-m. Nemusí mať takúto činnosť uvedenú v živnostenskom liste. Zo zákona musí náklady na výrobu tepla rozúčtovať bez zisku, inak by to bola podnikateľská činnosť. Keďže spoločnosť vyrába teplo viacerým aj starým domom, bez pomerových meračov tepla, chcem sa opýtať čo sú to náklady a ako sa rozrátavajú? Ako môžeme kontrolovať tieto náklady? Podľa čoho nám malo družstvo vypočítať zálohové predpisy? Za zvýšený objednaný plyn družstvo tiež platí nejakú fixnú sumu, a pokiaľ ho neodoberieme, rozráta nám to do nákladov?

Ďakujem vopred za akékoľvek rady, pripomienky, či návrhy na túto tému.
Julian
10.05.09,18:30
Podľa toho čo píšeš tak realita vyzerá tak, že jedna kotolňa vyrába teplo a dodáva pre viacero domov. Družstvo tieto domy asi spravuje, ale nemusí ich vlastniť (sú byty odkúpené ?).

V takom prípade podľa zák. 657/2004 musí byť v každom dome inštalované určené meradlo množstva tepla. Indikované množstvo tepla vo vašom dome by vám malo byť rozpočítané.
Mne sa nepozdáva, že tento výrobca tepla nemá stanovenú cenu tepla URSO-m. Ak si prebehneš ich rozhodnutia tak sú tam napr. aj kotolne na žel. stanici a iné (malé kotolne). Podľa mňa družstvo teplo predáva vlastníkom bytov a to určuje jeho postavenie na trhu. To je ale iba môj názor.

To aké je postavenie kotolne družstva by mohola kvalifikovane posúdiť ŠEI.
A nielen to ale pri vyúčtovaní by mohli posúdiť aj to či je vyúčtovanie v poriadku.
kolariko
14.05.09,19:34
ďakujem veľmi pekne za odpoveď..
Aký vzťah je medzi staršími domami a družstvom, to neviem, ale ak som to správne pochopila, myslíš si, že pri dodávaní tepla našim novostavbám, kde nám správca bude robiť iba správu, by už malo ísť o obchodný vzťah?
Veľmi nerozumiem tej logike, že prečo pravdepodobne z našich peňazí investor daroval družstvu pre nás nové kotle a bolo nám povedané, že zato nám bude dodávať teplo za režijné náklady. V zmluve to však nemáme uvedené a tiež nám nikto nešpecifikoval, čo sú to tie režijné náklady. Je to štandartný postup?Dá sa informovať na ŠEI bez toho, aby som musela špecifikovať o aké družstvo sa jedná?
Julian
17.05.09,21:01
ďakujem veľmi pekne za odpoveď..
Aký vzťah je medzi staršími domami a družstvom, to neviem, ale ak som to správne pochopila, myslíš si, že pri dodávaní tepla našim novostavbám, kde nám správca bude robiť iba správu, by už malo ísť o obchodný vzťah?


Vy ste vlastníkmi bytov, družstvo vám predáva teplo a TÚV takže sa tam jedná podľa mňa o obchodný styk (ak sa niečo kupuje-predáva tak je to obchod). Vy by ste mali mať merač tepla na vstupe ÚK do domu a na základe jeho údaja vám bude účtovať spotrebu. Pokiaľ to tak nie je, tak by ste sa mali obrátiť na ŠEI, ktorej spadá dozor nad dodržiavaním zákona 657/2004, nie však s konzultáciou, ale s podnetom na kontrolu (o konzultácie asi nebudú mať záujem). Tí by mali rozhodnúť či družstvo má pravdu alebo nie.

Ak je družstvo vaším správcom, tak máte s ním podpísanú zmluvu o výkone správy a tam by mohlo byť niečo čo Ťa zaujíma.
Poštuduj si zákony a zmluvy a potom sa rozhodni.