ELAST
07.05.09,08:23
Ahojte milí poradcovia!

Môžete mi, prosím Vás, poradiť?

S.r.o. je štvrťročným platiteľom DPH. Mesačne platí nájomné za prenájom nebytových priestorov na základe splátkového kalendára (ten dostala od prenajímateľa ešte v minulom roku a spĺňa všetky náležitosti faktúry podľa § 71 zákona o DPH). Omylom si však táto s.r.o. neuplatnila DPH viažúcu sa na nájomné za mesiace január až marec 2009 v daňovom priznaní za prvý štvťrok 2009.

Môžete mi, poradiť, či si túto DPH môže uplatniť v rámci daňového priznania za II.štvrťrok 2009 (s tým, aby neporušila zákon o DPH)? Alebo musí táto s.r.o. podať dodatočné daňové priznanie za I.štvrťrok 2009?

Poznámka - viem, že je od 1.4.2009 platí novela zákona o DPH. Mňa by však zaujímal ešte nárok na odpočet DPH podľa starého znenia zákona o DPH.

Pomôžete mi, prosím Vás?

Vopred ďakujem pekne!
ELAST
07.05.09,06:56
Prosím, neviete mi poradiť?
azla
07.05.09,06:58
Skús sa pozrieť do témy:

http://www.porada.sk/t110117-komentar-k-51-ods-2-od-1-4-2009-a.html
(názory sú aj aj).
Možno niekto pridá ďalší...
evina
07.05.09,06:59
Ahojte milí poradcovia!

Môžete mi, prosím Vás, poradiť?

S.r.o. je štvrťročným platiteľom DPH. Mesačne platí nájomné za prenájom nebytových priestorov na základe splátkového kalendára (ten dostala od prenajímateľa ešte v minulom roku a spĺňa všetky náležitosti faktúry podľa § 71 zákona o DPH). Omylom si však táto s.r.o. neuplatnila DPH viažúcu sa na nájomné za mesiace január až marec 2009 v daňovom priznaní za prvý štvťrok 2009.

Môžete mi, poradiť, či si túto DPH môže uplatniť v rámci daňového priznania za II.štvrťrok 2009 (s tým, aby neporušila zákon o DPH)? Alebo musí táto s.r.o. podať dodatočné daňové priznanie za I.štvrťrok 2009?

Poznámka - viem, že je od 1.4.2009 platí novela zákona o DPH. Mňa by však zaujímal ešte nárok na odpočet DPH podľa starého znenia zákona o DPH.

Pomôžete mi, prosím Vás?

Vopred ďakujem pekne!

Keďže platí novela ako píšeš tak sa je potrebné riadiť podľa nej, t.j. uplatniť si môžeš tento odpočet do konca roka.
Aj podľa starého znenia predmetného paragrafu si si mohla uplatniť odpočet v 2. štvrťroku 2009 /do podania DP si mala doklad, tak si sa tak rozhodla-čiže postupovala by si podľa §51 opds. 2/


Nové paragrafové znenie:

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
3/ Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.
ELAST
07.05.09,07:03
Keďže platí novela ako píšeš tak sa je potrebné riadiť podľa nej, t.j. uplatniť si môžeš tento odpočet do konca roka.
Aj podľa starého znenia predmetného paragrafu si si mohla uplatniť odpočet v 2. štvrťroku 2009 /do podania DP si mala doklad, tak si sa tak rozhodla-čiže postupovala by si podľa §51 opds. 2/


Nové paragrafové znenie:

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
3/ Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

Dakujem Vám veľmi pekne!
ELAST
07.05.09,07:23
Azla pripojila link, z ktorého ma zaujalo nasledovné a neviem z čoho to vyyplýva-osobne s tým nesúhlasím /hrubo vyznačené/.

Príklad do 31.3.2009 platilo staré paragrafové znenie. ja som urobila 31.3.2009 DP a odovzdala, pričom som sa rozhodla dve faktúry v zmysle § 51 odst. 2 ponechať na odpočet v nasledujúcom zdaňovacom období, nakoľko som ich mala do podania DP.
Od 1.4.2009 platí nové znenie a ja som povinná postupovať podľa zákona, t.j. môžem si odpočet uplatniť do konca roka.
nenašla som ani v prechodných ustanoveniach, že by som všetky odpočty z I.Q. mala dokončiť práve v 1.Q.....alebo som niečo prehliadla?

Podľa mňa PETOSEV chcel len upozorniť na prípad, keď mi príde faktúra s dátumom dodania 1.12.2009 dňa 28.12. 2009, že v takomto prípade musím túto faktúru odpočítať podľa súčasného znenia zákona op DPH v 12/2009 (resp. IV. štvrťroku 2009). Už nie je možné si ju uplatniť v 1/2010, resp. 1.štvrťroku 2010.

Alebo som mnou nesúhlasíte?
evina
07.05.09,07:26
Podľa mňa PETOSEV chcel len upozorniť na prípad, keď mi príde faktúra s dátumom dodania 1.12.2009 dňa 28.12. 2009, že v takomto prípade musím túto faktúru odpočítať podľa súčasného znenia zákona op DPH v 12/2009 (resp. IV. štvrťroku 2009). Už nie je možné si ju uplatniť v 1/2010, resp. 1.štvrťroku 2010.

Alebo som mnou nesúhlasíte?

Áno máš pravdu, zle som čítala /ten dátum ma ovplyvnil/. Áno s tým súhlasím- nie je možné odpočet presúvať do ďalšieho roka....
azla
07.05.09,07:29
Evina, to čo Petosev zvýraznila, je asi to, že:
Ak máš doklad do podania DP a si ho neuplatňuješ, tak
- podľa starého zákona si si mohla uplatniť v období kedy právo vniklo, alebo v nasledujúcom období.

- podľa nového zákona si môžeš právo uplatniť počnúc mesiacom kedy právo vzniklo a najneskôr v poslednom období roka (kalendarného alebo hospodarského).
čiže ak máš doklad a vznikne právo napr. v decembri alebov 4.Q. - nemôžeš si ho presúnuť do januára alebo 1.Q. nasledujúceho roku.


Zadavateľka v tejto téme riešila presun odpočtu z I.Q. do II. Q. To je možno aj podľa starého zákona aj podľa nového zákona.

Ďalšia skutočnosť, ktorú mnohí riešia je to, že:
ak sa zabudlo uplatniť právo na odpočítanie za mesiac január, či sa môže uplatniť v mesiaci apríl (podľa nového znenia zákona)
alebo
či sa má podavať DDP k mesiacu január alebo február (podľa starého zákona)

Tu sú rôzne názory. Ja som uviedla v jednej téme komentár z Poradcu (osobne sa s ním tiež stotožňujem).
okopírujem ešte raz.

V Poradcovi 8/2009 je k tomuto ustanoveniu ( § 51, odst. 2 a 3 ) komentár - Ing. Alena Zuziková a je tam takáto poznámka.

K tomuto ustanoveniu nie je prechodné ustanovenie, ktoré by riešilo ako má postupovať platiteľ dane, ktorému vznikol nárok na odpočet dane za zdaňovacie obdobia január až marec 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely.

Z dôvodu absencie prechodného ustanovenia sme názoru, že uplatnenie odpočítania dane, ktoré vzniklo za mesiac január až marec 2009, si môže platiteľ dane uplatniť do konca kalendárneho roka 2009 po novom.
__________________
ELAST
07.05.09,07:29
Podľa mňa PETOSEV chcel len upozorniť na prípad, keď mi príde faktúra s dátumom dodania 1.12.2009 dňa 28.12. 2009, že v takomto prípade musím túto faktúru odpočítať podľa súčasného znenia zákona op DPH v 12/2009 (resp. IV. štvrťroku 2009). Už nie je možné si ju uplatniť v 1/2010, resp. 1.štvrťroku 2010.

Alebo som mnou nesúhlasíte?

Ak by platil zákon o DPH platný do 31/3/2009, bolo by možné DPH z tejto faktúry z dec.2009 uplatniť:
- u mesačného platiteľa buď v 12/2009 alebo 1/2010,
- u štvrťročného platiteľa v 4.štvťroku 2009 alebo v 1. štvťroku 2010.

Podľa nového znenia zákona táto možnosť zaniká. Musí sa uplatniť DPH v v 12/2009 (pre mesačného platiteľa) alebo v 4.štvťroku 20069 pre štvrťročného platiteľa.

Súhlasíte so mnou, prosím Vás?
azla
07.05.09,07:32
Elast, áno.
Presne tak.:)
ELAST
07.05.09,07:42
Ďakujem Vám krásne za pomoc!
evina
07.05.09,08:53
ja to chápem, len som si zle prečítala príspevok od Petovsana a dokonca vidím, že som nechtiac narpbila chaos a vymazala omylom môj príspevok /ale vidí sa okopírovaný/ lebo som ho pripla aj v inej téme a myslela, že mažem tam :mee: /Petovsana som najprv pochopila, že hovorí o 1.Q:...takže mne je všetko jasné :D/....