jozefbenjamin
07.05.09,11:55
Ahojte poraďaci.
Viemy niekto poradiť ako si vycvičiť psa Nemeckého ovčiaka čist.krvného ?
Mám ho 1.mesiac. Ale on ma 6.mes.
Mal som s nim problem keď som ho mal prvé dni , často sa pocikaval keď som sa knemu priblížil , no teraz už to neroby , akurát keď mám nejaku navštevu a chcu ho pohladkaď hneď sa počura.

Neviem či nanho neboli prísny jeho pôvodny majitelia.

No, ja som sa rozhodol že zneho spravim s vašou pomocou poslušného psa.
Najme by som potreboval nejaké rady ako si ho naučiť zakl.povely ako sú :
Sadni , ľahni ,poď sem , zostaň , priniesť a chiď ho najme keď je to nutné pri ochrane. Byvam v RD nie v bloku. Momentalne nevie nič zákl.povel okrem sadni .
Rád by som bol ak by ste mali niekto napr. aj video nahravky ako cvičiť psa.

ďakujem za každu radu.
Martin Mocko
07.05.09,10:19
To pocikávanie pri nových ľuďoch môže byť i znakom prísneho pána pred tebou - ale predpokladám skôr, že je to charakterom samotného psa. Predpokladám, že z neho vyrastie bojazlivý pes.
Ak ho chceš už učiť..skús pozrieť nejakú literatúru (aj keď nie som veľkým zastáncom týchto "výchovných" kníh, pretože každý pes potrebuje individuálny prístup)
1. nikdy ho nesmieš udrieť rukou a nikdy po hlave (ak už okolnost vyžaduje nejaký trest - tak iba a len po zadku a najlepšie tak, aby nevedel odkiaľ to prišlo) - samozrejme hovorím o výchovnej po zadku - nie o bezhlavom tlčení.
2. ako prvé začni učiť chodiť na vodítku (aby sa neťahal popredu..išiel približne hlavou alebo hrudníkom pri tvojom kolene po ľavej strane)
3. vyber si jednoznačné, ľahko zapamätovateľné povely a stále používaj tie isté. Už z tvojej intonácie pes pochopí, čo ako myslíš "sadni, ľahni/down, miesto, fuj/nesmieš". Vyber iba jeden povel na jednu vec a používaj stále ten istý.
4. Keď začneš učiť jeden povel...tak ho opakuj až pokial sa ho pes nenaučí - nezačínaj iný povel. Dobré je používať i pochvalu vo forme piškótov alebo niečo podobné, čo má rád.
5. Kým ho naučíš fuj, miesto, sadni, ľahni a chodenie na vodítku - to máš na pár mesiacov práce (každodennej)
6. Ešte odporúčam učiť psa "spoločenskému správaniu" - chodiť s ním medzi ľudí, aby si zvykol.
arizona
07.05.09,10:25
Nakoľko si svoj príspevok zaradil do témy Tipy na knihy, odporúčam zakúpiť nejakú odbornú literatúru napr.: http://www.e-pes.sk/pes-v-slove/vycvik-psa
Bez akýchkoľvek vedomostí je odvaha pustiť sa do cvičenie takého psíka.
Možno v tvojom meste je aj nejaké cvičisko, poinformuj sa , určite poradia.
To pocikávanie naozaj môže byť spôsobené zlým zaobchádzaním, ale treba vylúčiť aj nejaký zdrav. problém. Navštív veterinára.
Treba veľa trpezlivosti a hlavne na psa nekričať a nebiť ho,ak sa mu stane "nehoda".

Ak by si mal záujem prečítať si o miláčikoch tu na porade, pozri tu ::)

http://www.porada.sk/t98890-starostlivost-o-psa.html
http://www.porada.sk/t17056-domaci-milacikovia.html
hanelie
07.05.09,10:34
machinák - dobré rady
najlepšie by však bolo navštevovať základný kynologický výcvik - je to výhodné najmä preto, že pes sa socializuje - t.j. spoznáva a rešpektuje iných psov v rámci hier a výcviku
Martin Mocko
07.05.09,10:40
machinák - dobré rady
najlepšie by však bolo navštevovať základný kynologický výcvik - je to výhodné najmä preto, že pes sa socializuje - t.j. spoznáva a rešpektuje iných psov v rámci hier a výcviku

Určite aj to je dobá rada...ak je možnosť chodiť - tak odporúčam. Ja som vychoval za svoj doterajší život 3 psov. Musím uznať, že až pri tom poslednom som sa vyvaroval mnohým chybám. Ale treba si uvedomiť, že výcvik psa nie je práca na hodinu týždenne. Venoval som sa tomu minimálne hodinu denne - až potom to začalo naberať aký-taký priebeh a zmysel. V každom prípade treba všetko robiť s chladnou hlavou a pokojom. Kričať na psa nemá žiadny zmysel. Ak pes v rámci výcviku začne robiť úplne niečo iné, ako mu kážeš (niečo ako naši hokejisti vo Švajčiarsku) - tak to radšej nechaj tak a daj mu deň oddychu.
babijanka
07.05.09,11:25
machinák - dobré rady
najlepšie by však bolo navštevovať základný kynologický výcvik - je to výhodné najmä preto, že pes sa socializuje - t.j. spoznáva a rešpektuje iných psov v rámci hier a výcviku

Áno súhlasím, poprípade sa poradiť s nejakým odborníkom, čo má skúsenosti s výcvikom psíkov. A ešte ak môžem poradiť z vlastnej skúsenosti (ja mám jazvečíka), hoci tento sa celkom vycvičiť nedá lebo je všeobecne známe, že jazvečíky sú obzvlášť tvrdohlavé, ale psík (resp. všetky zvieratká) potrebujú hlavne veľa lásky a pozornosti. Totižto to pocikávanie psíka mi pripadá, že má nejaké psychické problémy( zlé zaobchádzanie bývalého majiteľa) hoci psík sa môže pocikať aj od radosti. Prajem veľa trpezlivosti:o:o:---
jozefbenjamin
07.05.09,12:13
Zatial Vám ďakujem za každu rádu .Snaď možno sa podari mi ho vycvičiť uvidime. Pokial by mal niekto nejeke rady alebo nápady ako začať dajte vedieť. ešte raz dik.
danushka
08.05.09,07:41
Ja síce neviem ako sa cvičia psy, mám vo svojom živote druhého a učím ho klasickým povelom, ostaň, nesmieš, poď, ale k tomu pocikávaniu poviem akurát toľko, že šteňatá to do roka robia aj od radosti:):):).
Vidím to na našom terajšom polročnom šteňati a robil to aj predchádzajúci hafan.
Keď došla návšteva, prípadne nejaký sused ho stretol a my keď sme prišli domov z práce od samej radosti sa psík pocikal. Takže nevidela by som v tom strach hafana, naopak radosť.
Keď bude starší, prejde to, uvidíš.
jozefbenjamin
10.05.09,06:50
Ja síce neviem ako sa cvičia psy, mám vo svojom živote druhého a učím ho klasickým povelom, ostaň, nesmieš, poď, ale k tomu pocikávaniu poviem akurát toľko, že šteňatá to do roka robia aj od radosti:):):).
Vidím to na našom terajšom polročnom šteňati a robil to aj predchádzajúci hafan.
Keď došla návšteva, prípadne nejaký sused ho stretol a my keď sme prišli domov z práce od samej radosti sa psík pocikal. Takže nevidela by som v tom strach hafana, naopak radosť.
Keď bude starší, prejde to, uvidíš.
Ale ja vidím na môjho psa že on sa pritom stiahne a cuvne.
Preto to hovorím , pretože ja som si všimol to , že keď sa priblížim ja k nemu od radosti ma začne oblizovať , poskakovať a vidno že sa chce hrať .Tak že mislím si že to nebude suvisieť s vekom psa v mojom prípade.
jaros5
13.05.09,07:19
Poraďáci ti v predchádzajúcich príspevkoch dali skutočne dobré rady (oceňujem). Len doplním (stručne zhrniem):

1. Naštuduj si čo najviac o plemene a výcviku NO (odborné publikácie, internet);
2. Ak máš možnosť - prihlás sa do kynologického klubu;
3. NO je plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu, veľa podnetov a samozrejme dobrý výcvik;
4. Začni tými najjednoduchšími cvikmi - sadni, ľahni, zostaň, ku mne ...
5. Pri výchove - výcviku buď maximálne dôsledný = vyžaduj čo povel - to výkon (povel nikdy viackrát neopakuj!)
6. Pri dobrom prevedení cviku musíš odmeniť ( pamlsok, vyhladkanie, vychváliť, ...)
7. Pri nežiadúcom chovaní musíš primerane potrestať ( POZOR - nikdy nie so zlosťou !!! Pes musí vedieť za čo dostal trest!) Tu robia hlavne začiatočníci veľkú chybu. Napr: Ujde im pes, nereaguje na privolanie, ... ale nakoniec na povel "ku mne" pribehne a ........ dostane "výprask"!!!
Myslenie majiteľa: ...neposluchal si, dostaneš trest;
Myslenie psa: ... poslúchol som a dostal som trest!!!
8. Ak je pes unavený, alebo nejaví zaujem o výcvik, tak NECVIČ !
9. Aj ten najlepšie vycvičený pes nie je 100% vycvičený;
10. Výcvik psa je skutočne náročná činnosť (na čas,vedomosti, schopnosti, zručnosti a v nemalej miere aj financie);
Vo svojom dotaze spomínaš povel "chyť ho" (v prípade potreby obrany), tu by som ti doporučil, aby si tak náročný cvik nerobil sám, iba ak pod vedením skutočného odborníka;
tanti
13.05.09,08:12
Pokiaľ vidíš, že sa ten pes pred cudzími stiahne a pociká sa tak jednoznačne sa bojí. Vôbec to nemusí byť zlým zaobchádzaním predchádzajúcich majiteľov napr. že ho bili alebo podobne. Jednoducho môže byť málo socializovaný. Teda nie je zvyknutý na ľudí a nevie, čo od nich môže čakať tak sa radšej stiahne. Ja mám ročnú basetku od 4 mesiacov a bola presne rovnaká ako tvoj pes. Navyše ona ešte aj na cudzích ľudí a psov vrčala stiahla chvost ľahla si a keď sa k nej niekto priblížil vrčala. Bojazlivosť psa sa ťažko odnaúča psa a je to dosť zdĺhavý proces a chce to pevné nervy. Ja som s nou chodievala do parku do mesta proste kde je veľa ľudí a nechávala som ju hladkať od cudzích tak isto zoznamovať sa s cudzími ľuďmi. Samozrejme, že k cudzím ísť nechcela, ale je napr. dobré tomu cudziemu dať nejakú odmenu teda keď sa pes aspoň trocha osmelí a príde k cudziemu (ten by mal aspon kvočať teda zaujať nejakú priateľskú pózu) dostane odmenu a spojí si v hlave, že cudzia osoba je príjemný zážitok a pomôže mu to. Mne sa stávalo, že v dave ľudí sa proste zastavila a nechcela sa pohnúť tak som jej dohovárala monotónnym hlasom, že neboj sa nič sa nedeje nikto nás tu nezožerie a potiahla som ju, že ideme ďalej. Dobre je v takýchto situáciách psa zbytočne nehladkať a neukludňovať, aby nemal pocit, že sa niečo deje. Proste ide sa ďalej veď v pohode nič sa nedeje, aby pochopil, že je to bežná situácia.
Základné povely sa dajú cvičiť rôzne, ale najlepšie to asi vysvetlia na cvičáku a podľa mna keď pes prekoná bojazlivosť ľahko sa naučí aj obranu.
iriska
13.05.09,10:54
ešte doplním - ku každému povelu je dobré priradiť aj gesto (rovnako ako povel, tak aj gesto musia byť vždy rovnaké k rovnakej činnosti)
pasuliatko
13.05.09,14:26
ako nič v zlom ale na čo si si kúpil nemeckého ovčiaka keď nevieš ako ho vycvičiť?tomu psovi sa treba venovať denne aspoň 2-3 hodiny a učiť ho od maličkého šteniatka a nie keď má už pol roka :confused::confused: je to od teba nezodpovedné a chúdatko pes... :mad: fakt neviem na čo máš psa keď základné povely ho nevieš naučiť a pýtaš tu rady ako na to. mal si si najprv kúpiť niečo male nenáročné čo sa da lahko vycvičiť a nie takého psa aký je nemecký ovičak. :confused::mad::confused:
pasuliatko
13.05.09,14:31
a ps. nauč sa pravopis :D
willma
13.05.09,14:44
pasuliatko prepáč aj menej skúsený môže vycvičiť super psa, preto sa aj obrátil sem, Podľa teba ho má teraz predať alebo posunúť ďalej? Až potom by to bol chudák pes. Nie vždy sa zadarí mať psa od prvých dní jeho života. Verím, že sa mu to trpezlivou a každodennou prácou hravou formou so psíkom podarí. A pravopis? No čo už, nie každý je slovenčinár od prírody.
pasuliatko
13.05.09,14:46
pasuliatko prepáč aj menej skúsený môže vycvičiť super psa, preto sa aj obrátil sem, Podľa teba ho má teraz predať alebo posunúť ďalej? Až potom by to bol chudák pes. Nie vždy sa zadarí mať psa od prvých dní jeho života. Verím, že sa mu to trpezlivou a každodennou prácou hravou formou so psíkom podarí. A pravopis? No čo už, nie každý je slovenčinár od prírody.

ale keď neviem vycvičiť psa nekúpim si takého náročného to dá rozum.nie?:confused: a za pol roka sa dá urobiť veľa aj ten čo cvičiť psov nevie.ja som našeho naučila veľmi rýchlo a to som nepytala od nikoho rady a nenehala som nech ma pol roka a až potom začala niečo robiť.:confused:
willma
13.05.09,15:11
opäť opakujem, nevieš ako a prečo sa ku psovi dostal, možno sa mu ho podarilo zachrániť z nevhodných podmienok. Teraz hľadá len rady ako hafana vycvičiť.
danushka
13.05.09,20:41
ako nič v zlom ale na čo si si kúpil nemeckého ovčiaka keď nevieš ako ho vycvičiť?tomu psovi sa treba venovať denne aspoň 2-3 hodiny a učiť ho od maličkého šteniatka a nie keď má už pol roka :confused::confused: je to od teba nezodpovedné a chúdatko pes... :mad: fakt neviem na čo máš psa keď základné povely ho nevieš naučiť a pýtaš tu rady ako na to. mal si si najprv kúpiť niečo male nenáročné čo sa da lahko vycvičiť a nie takého psa aký je nemecký ovičak. :confused::mad::confused:


a ps. nauč sa pravopis :D


ale keď neviem vycvičiť psa nekúpim si takého náročného to dá rozum.nie?:confused: a za pol roka sa dá urobiť veľa aj ten čo cvičiť psov nevie.ja som našeho naučila veľmi rýchlo a to som nepytala od nikoho rady a nenehala som nech ma pol roka a až potom začala niečo robiť.:confused:

Pauliatko, máš Ty ale nabrúsený jazyčiskóóóó:D:D:D, však si doň občas aj zakusni, dievča !
jaros5
14.05.09,08:05
Nemecký ovčiak je jedno z najvšestranejších plemien. Jeho všestrannosť, inteligenciu a vzhľad podľa mňa neprekoná žiadne iné plemeno. Hlavne to ho predurčuje na športovú kynológiu, ale tak isto je z neho dobrý strážca a ochranca, i spoločník.
Jednoznačne potrebuje výcvik - inak z neho vyrastie neovládateľný pes a potom trpí nielen on, ale i majiteľ a celé jeho okolie.
Ak zo svojho psa nechceš mať šampiona v športovej kynológii, doporučujem Obedience, pozri http://www.dog-obedience.sk/about/about.htm
mimotemyKeby záležalo na mne a mal by som tú moc - musel by každý majiteľ psa absolvovať so svojim hafanom aspoň základnú skúšku poslušnosti. ;)
evita
14.05.09,08:31
Pozri si tento link http://www.nemecky-ovciak.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=119 Ja mám tiež nemeckého ovčiaka, ale v cvičení som laik, hoci moji rodičia majú chovateľskú stanicu nemeckých ovčiakov. ;)
mirpo
15.05.09,04:52
Nemecký ovčiak je jedno z najvšestranejších plemien. Jeho všestrannosť, inteligenciu a vzhľad podľa mňa neprekoná žiadne iné plemeno. Hlavne to ho predurčuje na športovú kynológiu, ale tak isto je z neho dobrý strážca a ochranca, i spoločník.
Jednoznačne potrebuje výcvik - inak z neho vyrastie neovládateľný pes a potom trpí nielen on, ale i majiteľ a celé jeho okolie.
Ak zo svojho psa nechceš mať šampiona v športovej kynológii, doporučujem Obedience, pozri http://www.dog-obedience.sk/about/about.htm
mimotemyKeby záležalo na mne a mal by som tú moc - musel by každý majiteľ psa absolvovať so svojim hafanom aspoň základnú skúšku poslušnosti. ;)

Kliker tréning je tiež dobrá metóda na výcvik psov. Mne sa s jeho pomocou podarilo havinu konečne naučiť, aby sa vyšpinila na jedno presne určené miesto na dvore. Taktiež nám pomáha prekonať strach z veľkých psov. Je to zábavná metóda výcviku.
mimotemyKeby na mne záležalo - majitelia psov by museli absolvovať aspoň základný kynologický výcvik.
PS: V našom meste ak majiteľ psa preukáže, že v predchádzajúcom roku navštevovali kynologický klub (rozumej cvičák) v ďalšom roku platí len 50% poplatok za psa:---
pasuliatko
15.05.09,10:41
Kliker tréning je tiež dobrá metóda na výcvik psov. Mne sa s jeho pomocou podarilo havinu konečne naučiť, aby sa vyšpinila na jedno presne určené miesto na dvore. Taktiež nám pomáha prekonať strach z veľkých psov. Je to zábavná metóda výcviku.
mimotemyKeby na mne záležalo - majitelia psov by museli absolvovať aspoň základný kynologický výcvik.
PS: V našom meste ak majiteľ psa preukáže, že v predchádzajúcom roku navštevovali kynologický klub (rozumej cvičák) v ďalšom roku platí len 50% poplatok za psa:---

to je úplne super :)
RMO
17.05.09,17:40
Ahoj,
čo sa tyka pocikania, ked prichadzaš alebo niekto druhy je prejavom štastia alebo strachu da sa to aj rozoznať, že psik stiahne uška alebo chvost no skuseny to na prvy pohlad pozna.Ja chovam NO už 20 rokov a ak mozem poradiť tak prvučka vec je KONTAKT to znamená, že chodievaj s nim sám niekam kde ta nik nebude rušiť a hraj sa s nim a ak odbehne cca 3 az 5 metrov tak ho zavolaj alebo sa mu rozbehni smerom od neho a volaj ho...proste hrou...až nezačne reagovať na teba..potom až začni povely.
Ale ako to tu už bolo popísane naštudovať si o NO plemene poprípade skus na cvičák alebo kto ma take plemeno skus sa nakontaktovať a ono to príde....tolko.
Adaka
13.01.10,18:35
chcem sa spýtať mame doma 3 dni 11 mes. NO rodičia sú čistokrvný a dosť ostré naučené na čerstvé maso a on sa správa zatiaľ tak že šteká a vrčí na ostatné psy aj ľudí čo idú okolo dá sa s tým niečo robiť? Budem vďačná za každú radu.
hanelie
14.01.10,06:57
áno, dá sa s tým niečo robiť - potrebuje kynologický výcvik - sami to asi nezvládnete, musí sa socializovať v kolektíve pod odborným dohľadom
Retuska
16.09.11,10:24
Ahojte,pred par dnami som nasla fenku nemeckeho ovciaka krizenu pravdepodobne s retrieverom.Je to asi rok stare.Mame civavku aletak tu entreba az tak cvicit,povel sadni stoj ovlada ale ani enma taky tah jak tato slecna.Chcela bys om ju naucit ako ma chodit pri nohe,musim ju amt na voditku elbo obcas vybehne z bany jak splasena a cakame 10 minut kym sa vrati domov.Co by sa s tym dalo robit?