Bebecko
07.05.09,12:28
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a som plátcom Dph. K prijatej faktúre (nákup tovaru) zaplatenej v hotovosti mi dodávateľ vystavil príjmový doklad "PD" z PC (programom Money). Na PD je suma uvedená v celku (včítane Dph), bez rozpísania základu dane a Dph. V časti dokladu rozúčtovanie je suma uvedená v rubrike základ a tá istá suma celkom. Z dokladu nie je vidieť základ bez Dph, ani daň. Dodávateľ mi odpovedal, že účtovníčka mu tvrdí, že je to v poriadku, nakoľko je základ dane a daň vyčíslená na faktúre a príjmový doklad je len potvrdením o prijatí platby. Nemusí byť na PD vyčíslená dph? Ďakujem.
Milan Benka
07.05.09,10:30
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a som plátcom Dph. K prijatej faktúre (nákup tovaru) zaplatenej v hotovosti mi dodávateľ vystavil príjmový doklad "PD" z PC (programom Money). Na PD je suma uvedená v celku (včítane Dph), bez rozpísania základu dane a Dph. V časti dokladu rozúčtovanie je suma uvedená v rubrike základ a tá istá suma celkom. Z dokladu nie je vidieť základ bez Dph, ani daň. Dodávateľ mi odpovedal, že účtovníčka mu tvrdí, že je to v poriadku, nakoľko je základ dane a daň vyčíslená na faktúre a príjmový doklad je len potvrdením o prijatí platby. Nemusí byť na PD vyčíslená dph? Ďakujem.


V tomto prípade nie. Je to len doklad o úhrade fa.
azla
07.05.09,10:34
Faktúra je doklad o dodaní. Je to doklad na účely dane, ak má všetky náležitosti. Na fa máte okrem iného rozpis základ dane a daň. Prevzatím tovaru na faktúru Vám vzniká záväzok voči dodávateľovi.

PPD je doklad o úhrade Vášho záväzku voči dodávateľovi. Tu stačí mať vyčíslenú sumu, ktorá sa platí. (nie je potrebný rozpis základ dane a daň.)
evina
07.05.09,11:05
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a som plátcom Dph. K prijatej faktúre (nákup tovaru) zaplatenej v hotovosti mi dodávateľ vystavil príjmový doklad "PD" z PC (programom Money). Na PD je suma uvedená v celku (včítane Dph), bez rozpísania základu dane a Dph. V časti dokladu rozúčtovanie je suma uvedená v rubrike základ a tá istá suma celkom. Z dokladu nie je vidieť základ bez Dph, ani daň. Dodávateľ mi odpovedal, že účtovníčka mu tvrdí, že je to v poriadku, nakoľko je základ dane a daň vyčíslená na faktúre a príjmový doklad je len potvrdením o prijatí platby. Nemusí byť na PD vyčíslená dph? Ďakujem.

Dokonca nesmie byť v tomto prípade-išlo by o vystavenie daňového dokladu 2x na to isté plnenie /90% to bohužiaľ tak robí/.
DÚ by mohol požadovať od dodávateľa na takýto doklad plus faktúru 2x odvod DPH.
azla
07.05.09,11:06
mimotemy Evina, veď im nešepkaj kde a ako majú naplňať štátny rozpočet.:D
evina
07.05.09,11:12
mimotemy Evina, veď im nešepkaj kde a ako majú naplňať štátny rozpočet.:D

V takýchto veciach sú už zdatní, tak radšej treba vycvičiť daňovníkov...
ako napr.,mimotemy

Ak Vás zastaví na ceste pol. hliadka-zapnite hneď výstražné svetlá /30 EUR/
Ak idete napr. po lekárničku do kufra auta nezabudnite si dať reflexnú vestu /50 EUR/. Takto som bola včera upozornená :rolleyes:
Muška
07.05.09,12:37
Dokonca nesmie byť v tomto prípade-išlo by o vystavenie daňového dokladu 2x na to isté plnenie /90% to bohužiaľ tak robí/.
DÚ by mohol požadovať od dodávateľa na takýto doklad plus faktúru 2x odvod DPH.
Evinka, chceš , aby ma šlahlo???
Mne PC vystavuje PPD s rozpisom, ale môj PPD nespĺňa všetky náležitosti pre DPH.

2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry, mám iba jeden dátum
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby, tu píšem - platba faktúry č.
g) základ dane, jednotkovú cenu ani tú tam nemám bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.


...ma tu nestrašte, lebo už aj tak som dosť ľaknutá :eek:
Zita5
07.05.09,12:41
Dokonca nesmie byť v tomto prípade-išlo by o vystavenie daňového dokladu 2x na to isté plnenie /90% to bohužiaľ tak robí/.
DÚ by mohol požadovať od dodávateľa na takýto doklad plus faktúru 2x odvod DPH.

Evka , SW ALFA je nastavený tak , že ja platca DPH to neovplyvním , takže ak niekto u mňa /u platcu DPH/uhradí pohľadávku v hotovosti , SW mi vystaví PPD s rozpisom DPH . Ja to neviem ovplyvniť , aby tam rozpis nebol .

P.S. S tým že účel : je číslo pohľadávky + názov odberateľa.
evina
07.05.09,12:47
Muška nespĺňa Ti náležitosti na odpočet, ale na odvod....
Nechcem strašiť a neviem o tom, že by sa tak zatiaľ stalo - ale keby sa stalo, neviem, kde by som hľadala dôvody, že prečo je tam tá DPH uvedená druhýkrát - viem, že to spravil neplatiteľ a musel ju odviesť /je na to paragraf/, ale principiálne VPD, PPD, ktorý slúži na úhradu je dokladom o úhrade celkovej sumy- nemá slúžiť /nie je ani tým dokladom/ pre odvod ani pre odpočet tak tam nemá byť takýto rozpis uvedený /podobne ako pri zálohových faktúrach/. DPH a základ je predmetom daňového dokladu. Skús pozrieť , či to nemôžeš nejako nastaviť pri takýchto typoch VPD, ktoré sa týkajú úhrady faktúr.- ja mám možnosť aj tak /ak nevystavujeme faktúru/.

P.s. Myslím si, ale že Ty sa zas zbytočne plašíš a myslíš na VPD /napr. nákup PHM/, ktoré sú účtovným dokladom napr. k blokom z ERP, na základe ktorých účtuješ - samozrejme aj DPH a prílohou je blok z ERP, ktorý sám o sebe nie je účtovným dokladom :rolleyes: ale slúži pre odpočet DPH. Pri úhrade faktúry neúčtuješ rozpis, ale DPH účtuješ z faktúry :rolleyes:

Dúfam, že je to zrozumiteľne napísané :)
Bebecko
07.05.09,12:47
Ďakujem za jednoznačné odpovede a prajem všetkým príjemný deň
evina
07.05.09,12:49
Evka , SW ALFA je nastavený tak , že ja platca DPH to neovplyvním , takže ak niekto u mňa /u platcu DPH/uhradí pohľadávku v hotovosti , SW mi vystaví PPD s rozpisom DPH . Ja to neviem ovplyvniť , aby tam rozpis nebol .

P.S. S tým že účel : je číslo pohľadávky + názov odberateľa.

Nuž - môj názor, že nesprávne. Takýto VPD je dokladom o úhrade btto sumy, nemá s DPH nič spoločné, len to, že je v cene. Ale vravím, viem, že väčšina dokladov je tak vystavených, ja si však myslím, že nesprávne.,
azla
07.05.09,13:14
Asi je to mimotemy, len ma to tak napadlo v tejto súvislosti.

Vieme, že nájomné platené FO je daňovým výdavkom po zaplatení.
Ak nastane situácia, že sú faktúry uhradené čiastočne, ako si určujete, že čo nie je zaplatené., ak je fa s Dph? ( ostáva nezaplatená Dph, alebo ostáva nezaplatený základ). Lebo v podstate PP je suma bez dane. Ak mám niečo pripočítať, alebo nepripočítať, tak musím vedieť či je to uhradené.

Pri čiastočnej úhrade na doklade to nie je napísané, lebo ja platím záväzok, faktúru ako celok.

Ja to mám za to, že ak to nie je upravené, tak platí to, ako to učtovná jednotka rozhodne (že čo platila).
Váš názor ?
Manual
07.05.09,13:59
Asi je to mimotemy, len ma to tak napadlo v tejto súvislosti.

Vieme, že nájomné platené FO je daňovým výdavkom po zaplatení.
Ak nastane situácia, že sú faktúry uhradené čiastočne, ako si určujete, že čo nie je zaplatené., ak je fa s Dph? ( ostáva nezaplatená Dph, alebo ostáva nezaplatený základ). Lebo v podstate PP je suma bez dane. Ak mám niečo pripočítať, alebo nepripočítať, tak musím vedieť či je to uhradené.

Pri čiastočnej úhrade na doklade to nie je napísané, lebo ja platím záväzok, faktúru ako celok.

Ja to mám za to, že ak to nie je upravené, tak platí to, ako to učtovná jednotka rozhodne (že čo platila).
Váš názor ?
Ano máš pravdu ale SW dáva na výber (väčšina) buď: všetko, základ, DPH, iné. Ak sa UJ rozhodne používať jeden meter na začiatku roka, mala by ho používať po celý rok. Pretože takto sa dá na konci roka celkom dobre "optimalizovať" daňový základ za účelom zníženia dane. A toto by DU mohol "vytknúť" prečo počas roka to robil TAK a na konci roka ONAK :). Na druhej strane myslím že v zákone nie je jasne napísané, ako sa má vykonať čiastočná úhrada faktúry. To je môj názor.
evina
07.05.09,14:04
Asi je to mimotemy, len ma to tak napadlo v tejto súvislosti.

Vieme, že nájomné platené FO je daňovým výdavkom po zaplatení.
Ak nastane situácia, že sú faktúry uhradené čiastočne, ako si určujete, že čo nie je zaplatené., ak je fa s Dph? ( ostáva nezaplatená Dph, alebo ostáva nezaplatený základ). Lebo v podstate PP je suma bez dane. Ak mám niečo pripočítať, alebo nepripočítať, tak musím vedieť či je to uhradené.

Pri čiastočnej úhrade na doklade to nie je napísané, lebo ja platím záväzok, faktúru ako celok.

Ja to mám za to, že ak to nie je upravené, tak platí to, ako to učtovná jednotka rozhodne (že čo platila).
Váš názor ?

Inšpiruj sa :)
http://www.porada.sk/t17630-p7-dph-v-ju.html
optimistka
07.05.09,15:05
neviem kde sa to v alfe nastavuje, ale mne tento softwer pri čiastočnej uhrade OF uhradí najskôr DPH
je to celkom logické, keď ju musím odviesť bez ohľadu na uhradu
beatam
07.05.09,16:36
Postupy účtovania § 19

(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.
azla
08.05.09,06:28
Ďakujem za názory, inšpirovala som sa jednoduchým účtovníctvom ( §19) , takže aj v podvojnom účtovníctve by sa malo postupovať podľa vnútropodnikového predpisu účtovnej jednotky.

Ten predpis je dôležitý, aby bol stanovený rovnaký postup na celé účtovné obdobie, aby to naozaj bolo rozhodnutie účtovnej jednotky.
(nie iba rozhodnutie účtovníčky :rolleyes:)

V podvojnom účtovníctve to však vôbec nesúvisí s účtovníctvom, lebo ten problém vyskočí podľa môjho názoru "až" pri zostavovaní daňového priznania.
Muška
01.06.09,15:26
Dokonca nesmie byť v tomto prípade-išlo by o vystavenie daňového dokladu 2x na to isté plnenie /90% to bohužiaľ tak robí/.
DÚ by mohol požadovať od dodávateľa na takýto doklad plus faktúru 2x odvod DPH.

Otázka:
Dobrý deň,
SZČO platiteľ DPH vystaví príjmový pokladničný doklad /PPD/ ako úhradu pohľadávky a na PPD rozpíše základ pre DPH, DPH a suma celkom.
Stretla som sa s názorom, že ak tak urobí, je povinný odviesť DPH 2 x a to z faktúry a aj z PPD.
Vraj na PPD NESMIE byť tento rozpis, ale len suma celkom. Neviem nájsť oporu v zákone.
Otázka:
Môže, alebo nesmie byť rozpis DPH na PPD, ktorý je úhradou faktúry?

Odpoveď
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane je povinný vyhotoviť v zmysle § 71 ods. 1 zákona o DPH faktúru pri každom dodaní tovaru alebo poskytnutí služby v tuzemsku. Povinnosť vyhotoviť faktúru platiteľ dane nemá len v prípade, ak je prijímateľom tovaru alebo služby občan. Platiteľ dane nie je povinný vyhotoviť faktúru, ak uskutoční plnenie oslobodené od dane podľa § 28 až 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 71 ods. 2 písm. i/ zákona o DPH ustanovuje povinnosť uviesť na faktúre výšku dane celkom, ktorú je platiteľ dane povinný odviesť v príslušnom zdaňovacom období.
Avšak, platiteľ dane je zároveň povinný dodržiavať ustanovenia zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve, podľa ktorého je účtovná jednotka povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje (napr. príjmový pokladničný doklad, ktorým preukazuje prijatie platby, z ktorého sa daň neodvádza pokiaľ neslúži ako faktúra), a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípade spôsobom podľa § 8 ods. 5 (§ 10).

Na jednoduchú otázku :D som dostala.....žeby jednoduchú odpoveď :rolleyes: ???
Monika Kováčová
01.06.09,15:53
Odpoveď je jednoduchá: povinnosť odviesť DPH vzniká na základe dodania tovaru. Platiteľovi vzniká z toho dôvodu povinnosť vystaviť faktúru, ktorej náležitosti sú uvedené v zákone o DPH. Bodka.
Povinnosť odviesť DPH vzniká z titulu dodania tovaru, nie z titulu vystavenia PPD za úhradu pohľadávky.
kkllc
01.06.09,16:15
Mám len PPD, kde je rozpis ZD a DPH - celková suma. Môžem si odpočítať DPH?
marjankaj
01.06.09,16:34
Mám len PPD, kde je rozpis ZD a DPH - celková suma. Môžem si odpočítať DPH?

Ak obsahuje všetky údaje podľa §71 ods.2, tak môžeš.

viď aj príspevok č 7 v tejto téme
http://www.porada.sk/1037662-post7.html