alicacka
07.05.09,12:34
Dobrý deň,
od 1.1.2009 platí, že v cudzej mene sa má účtovať podľa kurzu, ktorý predchádza dňu uskutočnenia účtovného prípadu - samozrejme ak ide o platby v hotovosti. Znamená to, že ak som kúpila PHM v MR dňa 24.4., tak mi treba vyhladať kurz zo dňa 23.4.2009. CHápem to správne? Má s tým niekto už skúsenosti ?
macula
07.05.09,10:46
presne tak, od 1.1.2009 sa používa kurz z predchádzajúceho dňa, v tvojom prípade je to kurz z 23.4.2009.
alicacka
12.05.09,10:45
Ďakujem za odpoveď. Keď deň účtovného prípadu vychádza na pondelok, tak mi treba sledovať predchádzajúci piatok ?
macula
12.05.09,11:05
Ano, je to tak.
ekonella
12.05.09,11:24
Niektoré programy používajú kurz z predchádzajúceho dňa a správne ich prenášajú do prepočtu v účtovníctve.
kkllc
20.05.09,11:52
Ak mám blok za PHM z 9.4.09 a druhý 26.4.09 a zaučtujem ich spolu na konci mesiaca, tak prerátam kurzom 8.4. + 24.4 a zaučujem dátumom 30.4.?
Nevedieme valutovú pokladňu a preto prerátavame bloky. PHM učtujeme vždy ku koncu mesiaca.
Iwett
20.05.09,12:15
Ak mám blok za PHM z 9.4.09 a druhý 26.4.09 a zaučtujem ich spolu na konci mesiaca, tak prerátam kurzom 8.4. + 24.4 a zaučujem dátumom 30.4.?
Nevedieme valutovú pokladňu a preto prerátavame bloky. PHM učtujeme vždy ku koncu mesiaca.
České bloky za PHM by som neúčtovala súhrnne na konci mesiaca, ale každý podľa dátumu osobine prepočítaný kurzom a valutovú pokladňu máš povinnosť viesť.
kkllc
20.05.09,12:28
To viem, ale šef to nechce tak to robím tak, že akože to zaplatil zo svojho a potom si vezme € z pokladne. Je to velká chyba?
Iwett
20.05.09,12:51
Chceš počuť, že to nevadí? To ti nikto nepovie...:D
A či je to veľká chyba? To sa nedá posúdiť mne, záleží od kontrolóra, v prípade že sa ohlási....:)
A má šéf aj vysvetlenie prečo to nechce?
kkllc
20.05.09,13:22
Nechodí do zahraničia často. Zhruba tak raz za mesiac mam doklad. Raz je to CZK, Polsko, Madarsko....Nemáme zakupený modul na viac pokladní.
Iwett
20.05.09,13:31
Ja takéto prípady účtujem tak, že dám výdaj z euro pokladne do zahraničnej ako priebežnú položku vo výške výdavku, a potom zaúčtujem výdaj zo zahraničnej pokladne. Nieje to asi celkom správne, ale inú možnosť som nenašla, lebo tie peniaze naozaj fyzicky nevidím. Pokiaľ teda nemám doklad o výmene inej sumy peňazí /teda keď použije na nákup vlastné/. Ak mi dá doklad o výmene príjmem do zahraničnej pokladne vymenenú sumu.
kkllc
20.05.09,17:29
Ale ja cudziu menu nevidím, nemám ani lístok zo zmenárne ani nič. On si zmení vlastné peniaze a potom donesie bloček do nákladov.
Iwett
20.05.09,18:07
Ale ja cudziu menu nevidím, nemám ani lístok zo zmenárne ani nič. On si zmení vlastné peniaze a potom donesie bloček do nákladov.
No ved som písala v predchádzajúcom príspevku, že ak nemám lístok zo zmenárne, tak účtujem výdaj z euro a príjem do zahraničnej pokladne - kurz NBS predchádzajúci deň. A výdaj za phm napríklad. Suma je rovnaká.
kkllc
21.05.09,14:36
Ďakujem za tvoje príspevky. :-)
Prajem pekný deň.
sharlot
05.03.13,18:32
Prosím, vedel by mi niekto poradiť??? Ako v JU správne naúčtovať doklad keď z podnikateľského účtu previedol živnostík peniaze na svoj súkromný účet...Mal cestu do zahraničia, kde si prenajal auto. Vyplatil to kartou zo súkromného účtu v dolároch a rovno mu to prerátali aj na €...Môžem zaúčtovať tak že z podnik. účtu dám cez priebežné položky príjem do eurovej pokladne a potom ten prenájom auta vyplatím z kasy rovno v € /a výpis zo súkr. účtu len priložím/? Alebo treba nejakú valutovú pokladnu? - ale tam nemám žiadny príjem v dolároch... Prosííím poraďte lebo sa točím dokla... Ďakujem...