katarina77
07.05.09,12:49
Dobrý deń,
my ako platcovia DPH faktúrujeme inému platcovi nájomné za užívanie pozemku s DPH-čo je v poriadku, ale mám mu aj faktúrovať daň z pozemkov, ktorú my za ten pozemok odvádzame obci. Táto daň bude oslobodená od DPH? Môžem to na faktúru napísať -"refakturácia dane z pozemkov"?
Ďakujem
azla
07.05.09,10:54
Daň z pozemkov, ktorú platíte je Vašim nákladom.
Vašim príjmom je nájomné za pozemok.

Pri stanovení ceny nájmy by ste mali zohľadniť všetky svoje náklady a primeraný zisk. Daň z pozemkov by sa nemala samostatne refaktúrovať.
katarina77
07.05.09,11:06
Ďakujem za odpoveď.
Mne priniesli zmluvu o nájme, kde je samostatne vyčíslený nájomm a tiež odsek, kde sa podnájomca zaväzuje uhradiť nájomcovi daň z pozemkov podľa naridenia obce.
Tak neviem ako to do tej faktúry napísať.
Spočítať a napočítať DPH??
Daň z pozemkov ale nie je predmetom DPH. Tak neviem.
dufulus
07.05.09,11:13
no podľa mňa jednoducho ako položku faktúry napísať refakturovanie dane z pozemkov podľa zmluvy XY a bez DPH

a popritom nájomné za prenájom podľa zmluvy a na to sa DPH vzťahuje
optimistka
07.05.09,11:38
tak ako bolo napésané vyššie daň z pozemkov je vaša, nedá sa refakturovať nájomcovi
môže byť len súčasťou dohodnutého nájomného, ktoré bude celé podliehať dph
osobitne nevyčleňovať daň z nehnuteľností na fakture a z režimu dph
Milan Benka
07.05.09,12:23
Základom dane je všetko čo tvorí protihodnotu.
Protihodnutou za nájom je dohodnutá cena nájmu zvýšená o daň z nehnuteľnosti podľa príslušného nariadenia obce.
Vo vašom prípade je táto daň súčasťou základu dane.

Odporúčal by som poriadne pozrieť zmluvu, príp. ju upraviť, aby to bolo jednoznačné.
betka
09.05.09,19:58
JA som mala taktiež obdobný prípad, ale s KO.
V NZ bolo jasne dohodnuté, že KO si platí nájomca sám.
Prefakturovala som KO bez DPH. Neviem, či správne, ale logicky mi to tak vychádzalo.
betka
10.05.09,06:25
Skúsim moje pochody, v prípade, že je v NZ dohodnuté, že nájomca znáša všetky poplatky: daň z nehnteľností, KO....

Máme 3 subjekty:
A. mestský úrad
B. ja-prenajímateľ
C. UJ nájomca.

DPH nám delí dane:
- kt. nie sú predmetom dane
- kt. sú predmetom dane: dodanie tovarov a služieb
- kt. sú predmetom dane, ale sú od dane oslobodené: finančné služby, kultúrne služby.....

Zoberme si subjekt A:
- mestá, obce... poskytujú rôzne druhy činností.
Napr. vyrubujú dane, podľa zákona o miestnych daniach. Jednou z týchto daní je daň z nehnuteľnosti.
Pán Oberhauser definoval v starých daniach II, pred rokom 2003, čo je služba:
Službou rozumieme poskytovanie činností alebo hmotne zachytiteľných výsledkov činnosí s výnimkou, ak je výsledkom týchto činností tovar.

Teraz k myšlienkam:
Je daň služba? Podľa môjho názoru službou nie je.
Ide o majetkovú a zároveň i miestnu daň. Táto daň je čisto len príjmom obce.
Uplne za čistú haluz považujem úvahu: Ak by daň bola predmetom dane, bola by od dane oslobodená, alebo by bola v režime DPH.
Proste táto úvaha sa mi vylučuje: Daň predmetom dane ;).
dovolím si tvrdiť, že daň z nehnuteľnosti nie je predmetom dane DPH, v žiadnom prípade.

Ak mi ako občanovi subjekt A nevyrubí daň z nehnuteľnosti v režime DPH, prečo by mal subjekt B prefakturovať miestnu daň v režime DPH subjektu C.

Ďalej poznáme, že platí princíp jednej dane, neplatíme daň z dane, ako kedysi.
Predstavme si, že by nájomca FA: Prefakturovávam Vám daň z nehnuteľností:
1000 € DPH 19% 190,- € (tu sa mi to prieči)

Táto daň z nehnuteľnosti pôjde do "kasy mesta" a DPH ako nepriama daň mi ide nepriamo do "ŠR", pre nás všetkých :D:D. Je to dań z dane, no nie?
Zoberme si, že by sub jekt B prefakturoval občanovi v režime DPH, štát by naozaj získal daň z dane, získal by daň 2x.

Záver: Môj osobný názor je, že miestne dane sa nemôžu prefakturovať v režime DPH, teda nie sú predmetom dane DPH, ako aj nejde o nejakú "činnosť", kt. je od dane oslobodená. Jednoducho daň z nehnuteľností, nie je predmetom dane.

A zase som sa rozpísala::D
katarina77
11.05.09,04:52
Ďakujem za všetky názory, vidím že sú rôzne.
No, v zmluve je : "Podnájomca sa zároveň zaväzuje uhradiť nájomcovi daň z pozemkov vo výške... V prípade zmeny výšky dane z pozemkov sa podnájomca zaväzuje uhradiť aktuálnu výšku dane z pozemkov podľa všeobecného záväzného nariadenia obce."
Rozmýšľala som nad tým, podľa mňa chceme len aby nám preplatil daň, ktorú platíme my obci, našou službou je len poskytnutie nájmu.
A ešte mi vznikol ďalší problém-zmluvu mi doniesli vo štvrtok, ale je s dátumom 1.1.2009, čo je podľa mňa dátum dodania služby. A tak neviem či je potrebné opravné DP za január, alebo by som na to mohla aplikovať par.19 odst.3 a vyfaktúrovať to normálne do mája.
Ach jo!
Vyjadrí sa ešte niekto?
Ďakujem.
optimistka
11.05.09,05:49
je s dátumom 1.1. to je dátum podpísania zmluvy alebo ako je zadefinovaný tento dátum, resp. spomeň niečo z bodu cena, fakturácia, dodanie - určite také v zmluve sú ....
ja osobne by som daň z nehnuteľnosti neprefakturovávala ako daň z nehnuteľnosti, vyzerá to ako by ste mali platiť daň za iného daňovníka /vlastníka/, fakturovať len ako súčasť nájomného
katarina77
11.05.09,07:35
"Podnájomný pomer vzniká 1.1.2009 a uzatvára sa na dobu neurčitu."
Dátum podpísania zmluvy: 1.1.2009

"Podnájomca sa zaväzuje platiť nájomné vo výške.... ročne+DPH. Podnájomca sa zároveň zaväzuje uhradiť nájomcovi daň z pozemkov vo výške... ročne."

Koniec citátu.
To mi posnulo právne odd., kde sa uzatvárajú zmluvy, aby som to vyfaktúrovala.
Vladimír Ozimý
11.05.09,07:43
JA som mala taktiež obdobný prípad, ale s KO.
V NZ bolo jasne dohodnuté, že KO si platí nájomca sám.
Prefakturovala som KO bez DPH. Neviem, či správne, ale logicky mi to tak vychádzalo.

poplatok za komunálny odpad je trochu iná záležitosť lebo v zákone je zadefinované, že poplatok platí poplatník, ktorým je aj podnikateľ ktorý užíva nehnuteľnosť na území obce na podnikanie. Následne je v zákone uvedené, že obec môže poveriť výberom poplatku vlastníka nehnuteľnosti. V tomto prípade ste poverená osoba ktorá vyberie tento poplatok a následne rozúčtujete na užívateľov (nájomcom) Z pohľadu DPH hovoríme že ide o prechodné položky ktoré nie sú predmetom dane...

daň z nehnuteľnosti však platí vlastník. to znamená, že nie je možné preniesť svoju daňovú povinnosť na inú osobu. Ako bolo vyššie napísané a podľa mňa správne daň sam ôže premietnuť len do výšky nájomného a ide rovnakým režimom ako zdaňovanie nájmu...
jaja99
11.05.09,08:03
My uvádzame na doklady o úhrade dane z nehnuteľností vlastníkom (sme nájomníkmi) - platba za zvýšené nájomné - máme to dohodnuté v zmluve a dávame do daňových výdavkov

V inom prípade mi chodí fa od dodávateľa ...fakturujeme Vám daň z nehnuteľností .... dávam ako nedaňový náklad. - § 21 ods. 2 písm H
optimistka
11.05.09,10:26
podľa § 19 ods. 3 ak sa dodanie služby uskutočňuje opakovane počas trvania zmluvy, čo je aj nájomné, považuje sa služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane dodávanú službu vzťahuje
podľa mňa to môže byť kľudne aj 31.12.2009
zmluvu by som osobne doplnila-kedy je prenajímateľ povinný službu vyfakturovať a kedy je nájomné splatné
Marianna01
13.05.09,12:51
poplatok za komunálny odpad je trochu iná záležitosť lebo v zákone je zadefinované, že poplatok platí poplatník, ktorým je aj podnikateľ ktorý užíva nehnuteľnosť na území obce na podnikanie. Následne je v zákone uvedené, že obec môže poveriť výberom poplatku vlastníka nehnuteľnosti. V tomto prípade ste poverená osoba ktorá vyberie tento poplatok a následne rozúčtujete na užívateľov (nájomcom) Z pohľadu DPH hovoríme že ide o prechodné položky ktoré nie sú predmetom dane...

daň z nehnuteľnosti však platí vlastník. to znamená, že nie je možné preniesť svoju daňovú povinnosť na inú osobu. Ako bolo vyššie napísané a podľa mňa správne daň sam ôže premietnuť len do výšky nájomného a ide rovnakým režimom ako zdaňovanie nájmu...

prosím, mohli by ste to bližšie rozobrať? ďakujem
ivetkavrb
15.01.13,15:42
Dobrý deň,
prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť ohľadne prefakturácie dane z nehnuteľnosti. Som vlastník nehnuteľnosti - majetok mám v podnikaní ako fyzická osoba - živnostník. Túto nehnuteľnosť prenajímam jednej S.R.Č-ke .V zmluve je špecifikované, že nájomné sa faktúruje raz ročne a to k 31.12 a taktiež je tam uvedené , že daň z nehnuteľnosti bude uhrádzať nájomca na základe faktúry. Som platca DPH a neviem ako mám vystaviť faktúru , čiže prefakturáciu dane z nehnuteľnosti za r. 2012, či s DPH alebo bez DPH? Prečítala som si viac príspevkov ale sú neaktuálne. Prosím o radu, súúúúrne. Ďakujem.
ivetkavrb
15.01.13,17:16
Prosííííím, nikto nevie poradiť????
Tweety
15.01.13,17:21
Dobrý deň,
prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť ohľadne prefakturácie dane z nehnuteľnosti. Som vlastník nehnuteľnosti - majetok mám v podnikaní ako fyzická osoba - živnostník. Túto nehnuteľnosť prenajímam jednej S.R.Č-ke .V zmluve je špecifikované, že nájomné sa faktúruje raz ročne a to k 31.12 a taktiež je tam uvedené , že daň z nehnuteľnosti bude uhrádzať nájomca na základe faktúry. Som platca DPH a neviem ako mám vystaviť faktúru , čiže prefakturáciu dane z nehnuteľnosti za r. 2012, či s DPH alebo bez DPH? Prečítala som si viac príspevkov ale sú neaktuálne. Prosím o radu, súúúúrne. Ďakujem.
Daň nie je ani služba ani tovar. Len nerozumiem, prečo má nájomca platiť daň.
ivetkavrb
15.01.13,17:28
Keďže nehnuteľnosť užíva, tak sa mu prefaktúrováva aj daň z nehnuteľností . Bolo to tak dohodnuté v nájomnej zmluve. Túto daň vyrúbi Mesto nám a my ju potom prefaktúrujeme nájomcovi. Vo faktúre je uvedené: za náklady spojené s úžívaním nebytových priestorov. Faktúrujeme mu aj prenájom ale za symbolickú cenu.
Tweety
15.01.13,17:56
Keďže nehnuteľnosť užíva, tak sa mu prefaktúrováva aj daň z nehnuteľností . Bolo to tak dohodnuté v nájomnej zmluve. Túto daň vyrúbi Mesto nám a my ju potom prefaktúrujeme nájomcovi. Vo faktúre je uvedené: za náklady spojené s úžívaním nebytových priestorov. Faktúrujeme mu aj prenájom ale za symbolickú cenu.
Čiže tú daň máte zahrnutú v celkovom prenájme? Ak áno, fakturujete službu, takže s dph.
ivetkavrb
15.01.13,18:31
Nie je zahrnutá v celkovom prenájme. Je osobite fakturovaný prenájom a osobite fakturovaná daň z prenájmu. Takže neviem, či túto daň z nehnuteľnosti faktúrovať s DPH alebo bez. Ak nie, tak podľa ktorého paragrafu? Ďakujem veľmi pekne za promptnú odpoveď. :)
ivetkavrb
15.01.13,19:33
Prosííím, súrne. Ďakujem
ivetkavrb
16.01.13,08:46
Nikto nemá skúsenosti??? Nevie poradiť??