Sevillana
18.07.05,17:04
Viete mi niekto poradiť prosím ... prvý krát účtujem občianske združenie
a je to pre mna spanielska dedina :o),
ktoré nemá zisk zo svojej cinnosti. Dostalo jedine dotáciu z Ministerstva
na svoj projekt.
Je správne ak použijem Súvahu a Výkaz ziskov a strát NUJ a účtujem
to ako neziskovú organizáciu?
Som trochu zmatena, lebo s dokladmi som dostala aj Výkaz MPO Úč 1-01 ... Výkaz o majetku a záväzkoch a príjmoch a
výdavkoch príspevkových organizácií ... teraz neviem co je spravne :(
ondrejvla
18.07.05,18:29
Ja účtujem Občianske združenie, ale toto bolo založené výlučne za účelom zisku, takže účtujem ako klasickú právnickú osobu, nakoľko neziskovú činnosť nemá toto združenie žiadnu.

Keď si dáš hľadať: Občianske združenie* určite nájdeš veľa odpovedí na svoju otázku.
Monita
18.07.05,20:48
Viem, že vydavateľstvo EPOS vydalo knihu: Účtovníctvo pre neziskové organizácie 2005. To by Ti mohlo dosť výrazne pomôcť. Ja som robila v neziskovke, ale náš účtovník celý čas účtoval OZ ako právnickú osobu, i keď žila len z grantov a dotácii Min. kultúry. Viem, že pre neziskové organizácie je zvlášť účtovná osnova, v tej knihe určite nájdeš vysvetlenie. Ak máš SW Pohoda, pri zakladaní novej účtovnej jednotky sa dá určiť, či ide o neziskovku a rovno Ťa nastaví so všetkým od začiatku a ak zle zaúčtuješ, upozorní Ťa to. Sorry, viac Ti poradiť neviem.
bendži
19.07.05,04:36
Občianske združenie môžeš ale spokojne účtovať aj v jednoduchom účtovníctve, ja sama to tak robím, pričom máme aj podnikateľskú činnosť. Pri uzávierke odovzdávaš Výkaz o príjmoch a výdavkoch, Výkaz o majetku a záväzkoch - ale pozor, pre neziskové organizácie je na to špeciálne tlačivo, dalo sa získať z netu zo stránok ministerstva financií myslím, poprípade ho sem môžem prilepiť, ale zajtra - mám ho doma...
Ja osobne by som sa zrejme do podvojného účtovníctva v tvojom prípade nepúšťala, zrejme tam toho nebudeš mať veľa.
alena
19.07.05,05:52
Zákon o účtovníctve hovorí, že občianske združenie a iné neziskové organizácie môžu účtovať v jednoduchom účtovnictve len vtedy, ak nepodnikajú a a k ich príjmy v predchádzajúcom roku nedosiahli výšku 3 mil. SK (politické strany a hnutia, obč.združenia, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby). Cirkev a náboženské spoločnosti môžu účtovať v JU ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií a grantov zo štátneho rozpočtu.
Vladimír Ozimý
21.07.05,07:18
no a este by som dodal ze nemozno pouzit podnikatelsku uctovu osnovu na neziskovky....tie maju svoj vlastny uctovny rozvrh kde su aj ucty k podnikatelskym aktivitam...
bendži
21.07.05,07:24
no a este by som dodal ze nemozno pouzit podnikatelsku uctovu osnovu na neziskovky....tie maju svoj vlastny uctovny rozvrh kde su aj ucty k podnikatelskym aktivitam...
fajn, čiže mala by som to prerobiť na podvojné účtovníctvo... viem že neziskovky majú vlastnú účtovnú osnovu, už ju mám aj pripravenú. Taktiež som si prečítala postupy účtovania pre neziskovky. Čo mi ale nie je celkom jasné, ako budem teraz robiť delenie na náklady, ktoré sa týkajú neziskovej činnosti a ktoré podnikateľskej... môžem to vyriešiť analytikou, pričom tie, ktoré vyplývajú z neziskovej činnosti organizácie a sú zahrnuté v stanovách, budú ako náklady neovplyvňujúce daň, resp. príjmy neovplyvňujúce daň?...
Krtko
05.08.05,11:37
Tiež začínam účtovať občianske združenie v JU. Predchádzajúca účtovníčka všetko účtovala do príjmov nepodliehajúcich dani a takisto do výdavkov neovplyvňujúcich daň. Ja som narazila zatiaľ na tieto veci, v ktorých nemám jasno:

1. Pravidelne vystavujú faktúru za kancelárske služby - myslím, že by to mal byť príjem podliehajúci dani. /Ten pán,mimochodom živnostník, u nich používa príležitostne PC, tlačiareň, internet a pod., / , dúfam, že na to nemusia mať živnosť?
2. Majú 3 zamestnancov,od roku 2000 existujú a doteraz netvorili sociálny fond.Čo s tým???? Začnem ho tvoriť iba tento rok? Spätne sa mi do toho nechce a ani nemám predstavu ako by som to zaúčtovala. A keď sa všetky ich výdavky vzťahujú k činnosti na ktorú vznikli, takže neovplyvňujú základ dane ako mám zaúčtovať VÝDAJ POVINNÁ TVORBA SOC. FONDU/normálne ide do výdavkov ovpl.ZD/ - do OSTATNYCH NEOVPL. ZD?
Ona dosiaľ účtovala všetko aj mzdy, odvody, dane zo mzdy,réžiu,proste všetko do OSTATNYCH NEOVPL. ZD.
Prosím poraďte, nech to mám dobre, lebo bojím :mad: bojím:(
:D Dúfam, že ma ako vždy potešíte!!!!:p
bendži
08.08.05,04:34
Prepáč, ale neviem ti celkom presne odpovedať, môžem ti napísať len môj názor...

1. poskytovanie kancelárskych služieb, majú niečo také v stanovách? ak nie, je to zrejme predmet podnikateľskej činnosti, najmä ak to vykonávajú pravidelne. Nepravidelné poskytovanie tejto služby by možno mohlo byť zaradené aj len niečo ako činnosť na zabezpečenie príjmov pre neziskovú činnosť (neviem to presne definovať)

2. podľa mňa sa sociálny fond musí tvoriť za všetky roky, kedy mali zamestnancov, no súhlasím, že zrejme by mal byť v položkách neovplyvňujúcich základ dane, teda by som to tiež zrejme zaradila do ostatných neovplyv. ZD...

ale hovorím, je to len môj názor, sama mzdy v rámci občianskeho združenia neúčtujem vôbec, počkaj ešte na rady skúsenejších :)
zuzla3
11.08.05,07:30
bendži,

kde si našla literatúru k postupom účtovania pre neziskovky? hladám po internete a všade a nič nenachádzam......Začala som robiť účto obč. združenia a nemám vo veľa veciach jasno, to by mi mohlo pomôcť.
ďakujem
kikoza
11.08.05,09:29
Aj ja by som to rada vedela.Ďakujem vopred za usmernenie.
kazisvet
11.08.05,10:18
Objednať si to môžete u Eposu v Žiline, vydávajú účtovnú osnovu pre neziskovky. Postup účtovania neziskoviek môžete nájsť aj v Športinforme extra, ktorý vydáva Asociácia telovýchovných jednot a klubov SR na Junáckej 6 v Blave. Teraz nedávno im vyšlo tom extra číslo, v ktorom je všetko čo treba :)
alena
11.08.05,12:48
1. Slovenské neziskové servisné centrum v Bratislave vydalo teraz Praktickú príručku pre organizácie nezriadené za účelom podnikania, účtujúce v podvojnom účtovníctve,ktorá obsahuje zákon o účtovníctve s komentárom, postupy účtovania a účtovú osnovu, súvzťažnosti a komlexný príklad účtovania obč.združenia s účtovnou uzávierkou a závierkou. Centrum sídli na Koceľovej 9 v Bratislave, č.tel. 50248281, 55577197 alebo sa dá objednať na www.mvoservis.sk
zuzla3
12.08.05,07:45
Ďakujem,

od 1. SNSC v BA mám tú príručku...je síce fajn ale mne je dosť na nič pretože som začala robiť JÚ a tam je všetko iba k podvojnému. Takže by som potrebovala niečo k JÚ v občianskom združení, ktoré nie je zriadené za účelom zisku......tak preto zháňam aj niečo nové a iné.....nejake postupy atď. som robila jednoduché jednej babe, ale už hrozne dávno.....takže čo to viem, ale to združenie je niečo iné.....robia všelijaké akcie a prijímajú sponzorské a tiež vyplácajú honoráre rozhodcom atď. a to je pre mňa španielska dedina.....zatiaľ sa pomaly učím.....

ale ďakujem za rady. keby vedel niekto ešte aj o niečom inom....ocením to .....

ďakujem veľmi pekne
ekin
25.08.05,05:01
dnes mi toto prislo:
1. SNSC vydalo publikáciu pre účtovníkov neziskových organizácií pod názvom "Praktická príručka pre organizácie nezriadené za účelom podnikania účtujúce v podvojnom účtovníctve". Táto jedinečná publikácia bude pre Vás vynikajúcou pomôckou pri vedení účtovníctva Vašej organizácie.

Niekoľko základných údajov:
Obsah publikácie:
1. Zákon o účtovníctve pre rok 2005 s odborným komentárom
2. Postupy účtovania a účtovná osnova pre podvojné účtovníctvo s odborným komentárom
3. Súvzťažnosti v triedach 0,1,2,3,5,6,9
4. Komplexný príklad účtovania občianskeho združenia s účtovnou uzávierkou a závierkou
Autorky:
RNDr. Ing. Marcela Dobešová
Ing. Jana Vršková

Cena:
450,- Sk + poštovné

Publikáciu si môžete objednať písomne alebo telefonicky na adrese:
MVOServis, s.r.o. MVOServis, s.r.o.
Moyzesova 26 Tomášiková 32
010 01 Žilina 821 01 Bratislava
tel. č. 041/7001551,2 tel.č. 02/43424245
fax: 041/7001550 fax: 02/43410476
e-mail: madosoft@madosoft.sk e-mail: mvoservisba@mvoservis.sk
zuzla3
25.08.05,06:27
Ďakujeme, tú mám.....nomne to nepomôže pretože robím jednoduché......potrebovala by som niečo také ale pre JÚ


:)
Monita
23.09.05,10:24
Účtovný softvér pre MVO

kontaktujte sa prosím na dodávatela SW pre neziskové organizácie:

Jednoduché úctovníctvo (DOS),
Podvojné úctovníctvo (WIN),
Mzdy a personalistika.

Kontakt:
tel.c. 041/7001551
e-mail: madosoft@madosoft.sk
bendži
14.11.05,06:16
Ahojte,

chcem sa poradiť ohľadom účtovania občianskeho združenia. V prvom roku činnosti OZ nevykonávalo žiadnu podnikateľskú činnosť, preto účtovalo v jednoduchom účtovníctve. V druhom roku získalo živnostenský list a začalo vykonávať podnikateľskú činnosť. Teda mu zároveň vznikla povinnosť účtovať v podvojnom účtovníctve. Ten prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo spraví spätne pri prechode z jedného roka na druhý. Čo všetko je potrebné pri tomto prechode spraviť? Či len jednoducho sa otvoria nové účty?

Ďakujem za radu.
chiara1
29.03.08,17:02
Potrebovala by som poradiť:
Robím priznanie občianskemu združeniu za r.2007 - jednoduché účtovníctvo. Na základe kúpno-predajnej zmluvy predalo svoj majetok - jednu z budov, ktoré používalo na výkon činností, na ktoré bolo vlastne zriadené. Chcem sa spýtať, či treba tento príjem zdaniť???
Ďakujem za odpoveĎ
stefania71
02.07.08,09:03
Dobrý deň prajem. Teraz som prebrala JÚ neziskového občianskeho združenia.
V práci robím PÚ, v JÚ nemám skúsenosti. Je to OZ, ktoré v stanovách má:
podporu kultúry a cirkvy.
Mám problém začleniť príjmy, ktoré sú zdaniteľné a ktoré nie.
napr. OZ dostáva dotáciu z rozpočtu obce, aký je to príjem
na účet OZ posiela fin.prostriedky aj farský úrad, sú to príspevky ľudí, ako to mám začleniť?
Poplatok za bankové služby, úroky?
Keby bol niekto taký dobrý a vyjadril sa k mojim otázkom., prípadne poradil, kde by som našla praktické príklady na účtovanie nezis.org.
Ďakujem
victoria
02.07.08,22:06
Dotácia z obce alebo akákoľvek dotácia je príjmom ktorý nie je predmetom dane.Vklady cikrvi od ludi su predpokladam z nejakych cirkevnych zbierok a tie su urcite tiez nedanovym prijmom. Bankove sluzby su rezijnym nakladom, ktory neovplyvnuje zaklad dane, viazu sa k neziskovej cinnosti organizacie su to teda nedanove vydavky.
stefania71
23.07.08,07:57
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela spýtať, že OZ aké povinnosti má voči daňovému úradu,
konkrétne neziskovka /cirkevné združenie/ musí mať evidované DIČ, keď nemá žiadneho zamestnanca nemusí podávať ani štvrťročné hlásenie o zrazených preddavkoch na daň.
V našej obci funguje aj futbalový klub - oni aké povinnosti majú voči daňovému úradu, ohľadne rozhodcov? Musia niečo podávať.
Viem, že dnes mám toho viacej, keby niekto mal čas a odpísal mi.
ďakujem
victoria
23.07.08,18:25
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela spýtať, že OZ aké povinnosti má voči daňovému úradu,
konkrétne neziskovka /cirkevné združenie/ musí mať evidované DIČ, keď nemá žiadneho zamestnanca nemusí podávať ani štvrťročné hlásenie o zrazených preddavkoch na daň.

Pokial nie je cirkevne zdruzenie prihlasene z titulu dane z prijmov pravnickych osob alebo z titulu dane zo zavislej cinnosti tak nema pridelene DIC a nemusi podavat ani stvrtrocne prehlady o zrazenych preddavkoch.

V našej obci funguje aj futbalový klub - oni aké povinnosti majú voči daňovému úradu, ohľadne rozhodcov? Musia niečo podávať.
Viem, že dnes mám toho viacej, keby niekto mal čas a odpísal mi.
ďakujem
Zalezi na tom, akym sposobom vyplacaju predmetnych rozhodcov. Pokial ich vyplacaju na zaklade zmluvy o dielo, mandatnej alebo inej zmluvy, ktora nezaklada vznik pracovnopravneho pomeru nie je potrebne aby boli zaregistrovani na DU, ale ak ich vyplacaju na zaklade nejakych dohod o vykonani prace alebo pracovnej cinnosti, mali by ich nahlasovat do socialnej poistovne a tiez byt zaregistrovani na urade prace na dan zo zavislej cinnosti a predpokladam ze im nepodpisuju vyhlasenie na zdanenie prijmov teda by mali za nich odvadzat zrazkovu dan.
Danuulienka
03.04.09,15:40
Dobrý deň ja by som veľmi poprosila o to špeciálne tlačivo pre neziskovky. Robila som prvý krát DP šport.klubu v jednoduchom účtovníctve odovzdala som DP ale nejak nie som s tým spokojná ak by mi niekto vedel pomôcť bola by som veľmi vďačná
thalia13
14.03.11,07:55
ahojte prosím o radu, prvý x robím DP pre občianské združenie mali sme iba náklady (poplatok za notára a poplatky za vedenie učetu, prijmy boli iba 0,12 centov ako uroky z penazí na učte) urobila som DP ako prílohu som dala výkaz o prijmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch, všetko boli prijmy a výadavky nezdanovacia činnosť, len teraz neviem lebo vo výkaze majetku a záväzkov mam iba peniaze na učte a záväzky nemam žiadne, JU som nikdy nerobila mam to dobre?
romanone
21.03.11,08:54
Zdravim.
Ja sa chcem spytat: Mame zalozene nove obcianske zdruzenie, ktore ma vo svojich stanovach o.i. aj poriadanie sportovych podujati. Chcem sa spytat:
1. akym sposobom sa vykazuje startovne z tychto podujati, je potrebne z neho platit dan a davat ho do danoveho priznania?
2. mozeme so sponzormi podujatia uzatvarat zmluvu o reklame na podujati a vystavit im za to fakturu? (nakolko len maloktori sponzor nam to da darovacou zmluvou) Na tej fakture musi byt uvedena suma a plus este aj DPH, alebo mi davame len celkovu sumu a DPH neriesime?
3. akym sposobom sa potom vykazuje a zdanuje takyto "prijem z reklamy" ktory je pouzity na zabezpecenie akcie?
4. su o.z. povinne viest jednoduche alebo podvojne uctovnictvo?

mockrat vdaka za pomoc, mame v tom gulas
Daska
16.12.12,19:41
Tak toto vsetko by zaujimalo aj mna, nakolko mame OZ. Som sice uctovnicka, ale s OZ nemam ziadne skusenosti.
Betina2
03.08.14,13:54
mám otázočku, zriadili sme Občianske združenie, nemáme žiadnu aktivitu za účelom vytvárania zisku, v podtstae výdavky boli len na zriadenie. Takže okrem zriadenia sa zatial nekonalo vôbec nič. A vôbec nič sa pravdepodobne do konca roka ani nezrealizuje, nepoberame žiadne granty, podpory, proste nič, možno budúci rok. Ale vyplýva nám z toho nejaká povinnosť podávať Daňové priznanie alebo predkladať účtovnú závierku ? A ak tak potom akú ked sme nemali vedené účtovníctvo kedže neboli pohyby ? Som v tejto oblasti úplný lajk, ďakujem za každé info. Bolo mi povedané že na DU sa musíme ísť registrovať až keby sme chceli vyvýjať nejakú podniateľskú aktivitu, takže okrem IČO vlastne nemáme nič, len stanovy a zakladatelskú zmluvu a nejaké tie formalne dokumenty a bloček od zaplatených kolkov na zriadenie. Inak nič. Musím predkladať účtovnú závierku aj ked nemáme žiadnu aktivitu a už vôbec nebudeme mať aktivitu podnikateľskú ? Teda nepredkladáme DP ? Ďakujem.