Silvia123
07.05.09,16:02
V JU vzniká daňový výdavok dňom zaplatenia. Mám takýto prípad:
Nemali sme na účte dostatok peňazí na úhradu faktúry zo Shell, preto sme spísali dohodu o uznaní záväzku s inou firmou, ktorá za nás túto faktúru dňa 2.4.2009 zaplatila a peniaze sme zostali dlžní tejto firme.
Chcem sa spýtať či môžem zaúčtovať faktúru zo Shell dňa 2.4.2009 ako uhradenú -teda pôjde mi do daňových výdavkov a zároveń zaúčtujem pohľadávku týmto dňom voči firme, ktorá za nás zaplatila a v peňažnom denníku to zaúčtujem ako nezdaniteľný príjem-pôžička peňazí.
V podstate ide o úhradu faktúry akoby formou započítania s tým nedaňovým príjmom, môže to tak byť??? Prosím dúfam, že mi niekto pomôže, lebo neviem či je takýto postup správny, ja si totižto zvyšujem daňové výdavky a v podstate v skutočnosti som tie peniaze neuhradila iba presunula na dlh inej firme.... tak neviem či budem mať tie daňové výdavky uznané, alebo až po uhradení môjho dlhu. Nájde sa dobrý človiečik, ktorý mi pomôže?
Silvia123
07.05.09,14:12
Tú faktúru musím tým dňom 2.4.2009 dostať zo záväzkov, lebo ju už nedlžím, bola za mňa uhradená, takže myslím že som ju správne zaúčtovala do denníka -len dúfam, že tento výdavok bude daňovo uznaný. Keď sa nad tým zamyslím, tak v podstate ide o formu pôžičky na úhradu tejto faktúry a tá by mala byť nedaňovým príjmom, takže by som to mohla mať dobre, len aby mi niekto z dańovej kontroly niekedy nevytkol že ide o špekuláciu atď.... a že mi to neuznajú.
Rozalka
07.05.09,17:20
Aký máš doklad o úhrade? Akým spôsobom si tú úhradu (za Teba) zaúčtovala do denníka?
Máš úbytok peňažných prostriedkov? -asi nie
Zanikol ti síce jeden záväzok, ale vznikol iný.
Silvia123
13.05.09,11:43
Jej ďakujem Rozalka, že si napísala, ja som už prestala dúfať, že mi niekto odpíše, už som sa raz na podobnú tému pýtala a nedostala som odpoveď, tak som to predčasne zabalila, že mi asi nikto neporadí. Dúfam, že si to ešte prečítaš a nezostanem zase bez riešenia.
Doklad o úhrade mám "dohodu o uznaní záväzku" - v nej je spomenuté, že za mňa iná firma zaplatila práve túto faktúru, tak som to v jednoduchom zaúčtovala (mám MRP DOS) ako nejaký zápočet, teda X25 -dańový výdavok úhrada faktúry X14 -nedaňový príjem (akoby som na tú faktúru dostala peniaze) a zároveň som požičanú sumu zaúčtovala do ostatných záväzkov. Potom, keď to tej firme vrátim -uhradím z ostatných záväzkov a na X14 -ostatné príjmy zapíšem s mínusom -ako vrátené. Neviem si s tým inak poradiť, tak som to riešila takto.
Ale neviem či to tak môžem. Lebo ako píšeš zanikol mi síce záväzok ale vznikol iný -lenže ten druhý záväzok som ja brala ako pôžičku, ten sa neviaže na nejaký výdavok, tak neviem...
macula
13.05.09,12:32
Podľa mňa tu ide stále o záväzky a účtovala by som to asi takto:
evidencia záväzkov - Shell : úhrada záväzku v deň zaplatenia inou firmou a do poznámky ,,dohoda o uznaní záväzku" toto všetko by bolo bez pohybu peňazí, len odpis v záväzkoch.
Potom do evidencie záväzkov zase ide tá iná firma, ktorá to za Vás zaplatila a až keď jej zaplatíte, tak to ide do daňových výdavkov.
Silvia123
13.05.09,14:38
hm, asi tak to myslela aj Rozalka, ďakujem ti macula, takto by mi to dávalo logiku a nemusela by som sa báť ani daňovej kontroly. Takže keď to uhradím tej firme rozpíšem si to ako úhradu tej faktúry zo shellky v peňažnom denníku, dovtedy to bude len zámena záväzku za záväzok. Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Alena Šimová
24.05.09,19:56
V JU vzniká daňový výdavok dňom zaplatenia. Mám takýto prípad:
Nemali sme na účte dostatok peňazí na úhradu faktúry zo Shell, preto sme spísali dohodu o uznaní záväzku s inou firmou, ktorá za nás túto faktúru dňa 2.4.2009 zaplatila a peniaze sme zostali dlžní tejto firme.
Chcem sa spýtať či môžem zaúčtovať faktúru zo Shell dňa 2.4.2009 ako uhradenú -teda pôjde mi do daňových výdavkov a zároveń zaúčtujem pohľadávku týmto dňom voči firme, ktorá za nás zaplatila a v peňažnom denníku to zaúčtujem ako nezdaniteľný príjem-pôžička peňazí.
V podstate ide o úhradu faktúry akoby formou započítania s tým nedaňovým príjmom, môže to tak byť??? Prosím dúfam, že mi niekto pomôže, lebo neviem či je takýto postup správny, ja si totižto zvyšujem daňové výdavky a v podstate v skutočnosti som tie peniaze neuhradila iba presunula na dlh inej firme.... tak neviem či budem mať tie daňové výdavky uznané, alebo až po uhradení môjho dlhu. Nájde sa dobrý človiečik, ktorý mi pomôže?
nemyslím si, že by to bol daňový výdavok, veď nemáte doklad o úhrade firme SHELL. Druhá firma vám vlastne požičala peniaze a pri vrátení do bude výdavok neovplyvňujúci základ dane. Jednoznačné by to bolo vtedy, keby vám druhá firma poslala peniaze na účet a vy by ste zaplatili faktúru firme Shell.
mirčiak
04.09.09,07:54
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať na situáciu keď sídlo firmy je v byte jedného zo zamestnancov (nie je konateľ v tejto firme ani spoločník) ako je to s obstaraním napr. chladničky do tejto firmy. Je ju možné dať celú do nákladov alebo nie? Keďže je to v byte kde je aj kancelária. Ak by vedel niekto poradiť budem vďačná. Pekný deň
Aluš
04.09.09,09:26
Ak máte nájomnú zmluvu tak áno
mirčiak
07.09.09,05:05
Ak máte nájomnú zmluvu tak áno

Medzi firmou a zamestnancom s bytom? No to asi nemajú. Lebo firma je na syna a sídlo je v byte jeho rodičov.
veronikasad
07.09.09,05:38
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať na situáciu keď sídlo firmy je v byte jedného zo zamestnancov (nie je konateľ v tejto firme ani spoločník) ako je to s obstaraním napr. chladničky do tejto firmy. Je ju možné dať celú do nákladov alebo nie? Keďže je to v byte kde je aj kancelária. Ak by vedel niekto poradiť budem vďačná. Pekný deň
v byte je len kancelária alebo slúži aj na bývanie zamestnanca ?
mirčiak
07.09.09,08:48
v byte je len kancelária alebo slúži aj na bývanie zamestnanca ?


Slúži aj na bývanie zamestnanca.
Lubo44
07.09.09,20:01
výdavok je chápaný ako daňovo uznateľný, ak bol vynaložený na dosiahnutie alebo udržanie si príjmov. takže ak sa chladnička používa pre zamestnanca, prečo nie. Ale. ak chladničku používajú aj iný ľudia (obyvatelia daného bytu) potom môže byť problém.