RMO
07.05.09,19:13
Zdravim,
mám taký problem, že suded si každe ráno vypustí svoju hydinu do volného priestranstva a ako sa povie kura si vždy nájde svoje miesto ..a odnesie to moja záhradka...chcem sa spýtať či niekto nepozná zákon alebo ako na takéhoto suseda.Ja som podnikol vickrát návštevu u starostu obce... no on tvrdi,že namá žiadne páky na to aby mohol tuto vec poriešiť.Tak som bol aj na polícií, ale tam ma tiež odpálkovali a občiansko pravne oddelenie všeobecnej správy ...susedske vztahy...no a tam mi povedali, že nie je udajne žiadný zákon a tak ma opäť odpálkovali na obecny úrad...
Skutočne už nechápem čo je toto za štát...nikomu sa nechce rozhodnúť o tejto veci.
Ďakujem za pomoc.
patrixo
07.05.09,17:18
Noo ja poznám ľudí, čo by tú kuru chytili pod krky a šup s ňou na pekáč.... ale ja som nič nepovedal :)
arizona
07.05.09,17:21
Tiež ma to napadlo:D
Ked susedovi začnú sliepky pomaly ubúdať, rýchlo sám urobí nápravu...;););)
Ty si robíš behačky po úradoch ...vieš koľko polievočiek si za ten čas mohol mať?
buchač
07.05.09,17:30
Noo ja poznám ľudí, čo by tú kuru chytili pod krky a šup s ňou na pekáč.... ale ja som nič nepovedal :)

Ja by som si to ešte spríjemnil , t.j. cvičná streľba na pohyblivý terč so vzduchovkou ...;):---:D:cool:

Moja záhrada , moje kura , kua ...:cool:
Kazu
07.05.09,17:31
V rohu záhrady urobiť taký nenápadný /akoby od prírody/ prístrešok, cestičku zo zrna a o chvíľu sa tam sliepky naučia. A ty už budeš mať len jednu povinnosť, navečer pozbierať vajíčka. No čo už, suseda inak nenaučíš :D
RMO
07.05.09,17:42
to nie je vsetko ked videl sused ze moj pes rozhana sliepky tak zacal po nom hadzat 3 Kg kamene a nakoniec sa chcel aj na mna rozbehnut, ale asi mu nedovolelo svedomie...tak som zacal behat po uradoch...ale nepravna sesta je asi rychclejsia pre vybavenie tejto smutnej situacie susedskej
arizona
07.05.09,18:22
to nie je vsetko ked videl sused ze moj pes rozhana sliepky tak zacal po nom hadzat 3 Kg kamene a nakoniec sa chcel aj na mna rozbehnut, ale asi mu nedovolelo svedomie...tak som zacal behat po uradoch...ale nepravna sesta je asi rychclejsia pre vybavenie tejto smutnej situacie susedskej
Veď pes behá po vlastnom dvore , tak sa nemáš čoho báť.
Je jeho povinnosťou zabezpečiť si svoju hydinu.
Buď si priprav pevné nervy a bojuj , alebo si nejako zabezpeč (oprav) ten plot Ty. :rolleyes::confused:;)
Chobot
07.05.09,18:26
Zdravim,
mám taký problem, že suded si každe ráno vypustí svoju hydinu do volného priestranstva a ako sa povie kura si vždy nájde svoje miesto ..a odnesie to moja záhradka...chcem sa spýtať či niekto nepozná zákon alebo ako na takéhoto suseda.Ja som podnikol vickrát návštevu u starostu obce... no on tvrdi,že namá žiadne páky na to aby mohol tuto vec poriešiť.Tak som bol aj na polícií, ale tam ma tiež odpálkovali a občiansko pravne oddelenie všeobecnej správy ...susedske vztahy...no a tam mi povedali, že nie je udajne žiadný zákon a tak ma opäť odpálkovali na obecny úrad...
Skutočne už nechápem čo je toto za štát...nikomu sa nechce rozhodnúť o tejto veci.
Ďakujem za pomoc.

... a ty nemáš oplotený svoj pozemok?
RMO
07.05.09,18:37
... a ty nemáš oplotený svoj pozemok?
samozrejme ze mám, ale on je taký chudák, že kombinackami ho v spodnej casti precvakne tesne za stromom tak aby som to nezbadal a kura si tu dieru nájde...ja by som chcel vediet skor ci je na to zákon ze musi byt hydina v oploteni lebo podla uradov taky zakon nieje...
RMO
07.05.09,18:38
Veď pes behá po vlastnom dvore , tak sa nemáš čoho báť.
Je jeho povinnosťou zabezpečiť si svoju hydinu.
Buď si priprav pevné nervy a bojuj , alebo si nejako zabezpeč (oprav) ten plot Ty. :rolleyes::confused:;)
to sa mi páci ,ze by to malo byt kazdého povinnostou...ale taky zákon nieje alebo?
Dáša_
07.05.09,18:41
samozrejme ze mám, ale on je taký chudák, že kombinackami ho v spodnej casti precvakne tesne za stromom tak aby som to nezbadal a kura si tu dieru nájde...ja by som chcel vediet skor ci je na to zákon ze musi byt hydina v oploteni lebo podla uradov taky zakon nieje...


A co tak zacat provokacne zbierat z popredu nachystaných miest vajíčka - teda rafinovane mu vnuknúť, že jeho sliepky nesu na tvojom pozemku :D:D a ty samozrejme pozbieraš pre seba - len nezabudni dopredu zmyť z tých vajíčiek pečiatky :D:D
buchač
07.05.09,19:01
samozrejme ze mám, ale on je taký chudák, že kombinackami ho v spodnej casti precvakne tesne za stromom tak aby som to nezbadal a kura si tu dieru nájde...ja by som chcel vediet skor ci je na to zákon ze musi byt hydina v oploteni lebo podla uradov taky zakon nieje...

Toto snáď nemyslíš vážne .....:eek:

Tak to by bolo už iné kafe - tým výrazom nemyslím hudobnú skupinu ...
arizona
08.05.09,04:46
Trochu som pogúglila,snáď Ti niečo pomôže. Čítaj:

§ 127 OZ
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad
mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím
by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie
ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami
pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej
bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie
stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú
pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom,
dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a
tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie
nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok
a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe
odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať
vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu
susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po
zistenístanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť,
že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť
na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup
na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace,
pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie
susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne
škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu
spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa
nemôže zbaviť.


http://www.sme.sk/c/1771311/susedov-pes-prebieha-do-nasej-zahrady.html
Kazu
08.05.09,07:28
A co tak zacat provokacne zbierat z popredu nachystaných miest vajíčka - teda rafinovane mu vnuknúť, že jeho sliepky nesu na tvojom pozemku :D:D a ty samozrejme pozbieraš pre seba - len nezabudni dopredu zmyť z tých vajíčiek pečiatky :D:D

Tak toto je výborný nápad. Ale zase ich nesmie byť veľa, aby to nebolo okaté. Len toľko aby to sused videl. To už určite budú mať kury zaracha. Nič tak nanaserie, ako keď sliepka zanáša :D:D:D:D
Paula
08.05.09,08:01
Ale zase ich nesmie byť veľa, aby to nebolo okaté. Len toľko aby to sused videl.


A čím Zuzka, čím , ak nie okom okatým? ;)
danushka
08.05.09,08:03
Môj muž dvom susedovým sliepkam zakrútil krkom, ale nič im nepovedal. Susedia pri večernom rátaní zistili a šípili v čiom hrnci ich sliepočky skončili...
Do týždňa bol plot opravený a u nás už žiadne návštevy.
dušinka
11.05.09,13:23
Neviem či je na vine štát, ale je fakt že s týmto problémom Ti nikto nepomôže. Keby som nezažila tak ani neverím. Všetci na všetkých úradoch vedia, že sused je psychicky narušený, ale trpíme my a ver že to začalo hydinou. Boli sme za právnikmi a títo tvrdia že narušené susedské vzťahy sú najhoršie. Konaj opatrne.Nám sa osvedčilo ohradiť aj čo sme nemali oplotiť my, byť ticho, nevšímať si ho, neriešiť a to ho najviac hnevá. Pokiaľ reagujeme, je vo svojej koži, hľadá najmenšiu zádrapku. Toto trvá už veľmi dlho a momentálne po porade s právnikom uvažujeme o odsťahovaní sa. Ale nechcem strašiť. Možná že ten náš sused je jediný na svete.
Dáša_
11.05.09,13:27
Neviem či je na vine štát, ale je fakt že s týmto problémom Ti nikto nepomôže. Keby som nezažila tak ani neverím. Všetci na všetkých úradoch vedia, že sused je psychicky narušený, ale trpíme my a ver že to začalo hydinou. Boli sme za právnikmi a títo tvrdia že narušené susedské vzťahy sú najhoršie. Konaj opatrne.Nám sa osvedčilo ohradiť aj čo sme nemali oplotiť my, byť ticho, nevšímať si ho, neriešiť a to ho najviac hnevá. Pokiaľ reagujeme, je vo svojej koži, hľadá najmenšiu zádrapku. Toto trvá už veľmi dlho a momentálne po porade s právnikom uvažujeme o odsťahovaní sa. Ale nechcem strašiť. Možná že ten náš sused je jediný na svete.

hmm, ale ja som už zažila situáciu, keď sa susedom podarilo dokazať, že ich susedka je duševne chorá a momentálne je to v štádiu nariadenia povinnej liečby v uzavretom ústave súdom.
dušinka
11.05.09,13:38
Veľmi vážne by ma zaujímalo ako sa jej to podarilo. Klobúk dolu. Tento náš nemá všetko v hlave v poriadku /podľa psychológa, ale to len tak neoficiálne/ trpí nejakým komplexom menejcennosti, ale zákony má naštudované cez ústavu, medzinárodný dohovor o ľudských právach, že až .. A hlavne má čas. Je to vyše sedemdesiatročný dôchodca.
legolas
11.05.09,17:12
samozrejme ze mám, ale on je taký chudák, že kombinackami ho v spodnej casti precvakne tesne za stromom tak aby som to nezbadal a kura si tu dieru nájde...ja by som chcel vediet skor ci je na to zákon ze musi byt hydina v oploteni lebo podla uradov taky zakon nieje...

...taký zákon nie je, ale Ty ho v nestráženej chvíli odfoť keď strihá ten plot a potom to daj policajtom a dočkáš sa pravdy.
Dáša_
11.05.09,17:20
Veľmi vážne by ma zaujímalo ako sa jej to podarilo. Klobúk dolu. Tento náš nemá všetko v hlave v poriadku /podľa psychológa, ale to len tak neoficiálne/ trpí nejakým komplexom menejcennosti, ale zákony má naštudované cez ústavu, medzinárodný dohovor o ľudských právach, že až .. A hlavne má čas. Je to vyše sedemdesiatročný dôchodca.

no, táto pani robila asi iné veci ako púšťanie sliepok. Susedia na ňu dali trestné oznámenie na políciu za ohováranie a tým sa to celé spustilo.
Ale susedia mali samozrejme aj pripravené dôkazy, žiadali sa posudky a tam naozaj diagnóza bola prítomná.
dušinka
12.05.09,08:58
My keď sme nášho suseda odfotili, podal na nás trestné oznámenie. Síce bolo zamietnuté, ale ako dôkaz naša fotka nikoho nezaujímala. Dokonca sme boli poučení, že bez jeho dovolenia ho nesmieme fotiť. To len na okraj. Pravdepodobne všetko závisí od ľudí na úradoch, na polícii, atď. S týmto našim susedom si naozaj nikto nechce začínať. j
RMO
17.05.09,18:36
Ďakujem poštudujem to lebo mi dnes ten moj sused rozpichol 2 pneumatiky na aute ale neprichitil som ho...zas len pri tom ako som tu už pisal...neviem ci sa mu mam aj ja pomstit ale teraz už za všetko...
misoft
18.05.09,14:03
Až bude "vyskakovať", tak mu len stroho oznám, že na TVOJOM pozemku sa nachádzajú TVOJE veci a zvieratá (teda i jeho sliepky sú TVOJE :D). A tiež mu oznám , že na SVOJOM pozemku si môžeš robiť (pokiaľ ho neobmedzuješ) čo chceš.
Spomenul som si na dávnejší prípad niekde zo Záhoria. Majiteľ záhrady bol neustále okrádaný miestnymi cigánmi. Tak na svojom pozemku natiahol elektrické vedenie, riadne upevnil na kolíkoch a izolátoroch, všade po plote porozvešal výstražné tabuľky o prítomnosti vysokého napätia a úrazu elektrickým prúdom. Neskôr táto elektrina zabila cigána-zlodeja. Bol súd, najskôr bol obvinený zo zabitia, avšak v odvolaní a po výpovediach svedkov a znalcov bol oslobodený - dôvod: tieto veci vykonával na VLASTNOM pozemku za použitia všetkých dostupných upozornení a cigán vkročil na jeho pozemok a porušil tým ústavné právo záhradkára ohľadom súkromného vlastníctva tým, že tam vkročil neoprávnene a s úmyslom zmocniť sa cudzieho majetku. Cigáni odišli zo súdu z dlhým nosom.
Katka 30
09.04.10,14:38
Dobrý deň, náš sused si postavil kurín na hranici našich pozemkov (pôvodne to bola búda na náradie) čo aj manželovi odôvodnil, že je to iba dočasné na 1-2 roky. No roky bežia a kurín sa iba rozrastá, už k nemu pribudla aj voliera na andulky a oplotený výbeh pre sliepky. Problém je v tom, že cítiť poriadny smrad (najhoršie je to v lete), takže nemôžeme nechať otvorené okná, vyvesenú bielizeň a o využívaní terasy ani nehovorím. Už sme boli aj na obecnom úrade, či s tým nemôžu niečo urobiť, no tam nám povedali, že bude najlepšie ak sa dohodneme medzi sebou. Neviete mi poradiť v akej vzdialenosti môže byť postavená od hranice pozemku takáto búda? Ešte je tu §127 OZ, ale kto určí či ten smrad už obťažuje alebo ešte nie? Ďakujem za rady.
arizona
09.04.10,14:57
Dobrý deň, náš sused si postavil kurín na hranici našich pozemkov (pôvodne to bola búda na náradie) čo aj manželovi odôvodnil, že je to iba dočasné na 1-2 roky. No roky bežia a kurín sa iba rozrastá, už k nemu pribudla aj voliera na andulky a oplotený výbeh pre sliepky. Problém je v tom, že cítiť poriadny smrad (najhoršie je to v lete), takže nemôžeme nechať otvorené okná, vyvesenú bielizeň a o využívaní terasy ani nehovorím. Už sme boli aj na obecnom úrade, či s tým nemôžu niečo urobiť, no tam nám povedali, že bude najlepšie ak sa dohodneme medzi sebou. Neviete mi poradiť v akej vzdialenosti môže byť postavená od hranice pozemku takáto búda? Ešte je tu §127 OZ, ale kto určí či ten smrad už obťažuje alebo ešte nie? Ďakujem za rady.
Obecný úrad sa toho "šikovne striasol"....mali by to riešiť ak sa vy so susedmi neviete dohodnúť. Napíš sťažnosť písomne a žiadaj OÚ o vyjadrenie-musia Ti odpovedať a preveriť to.
Môžeš sa obrátiť aj na okresného hygienika. Vygúgli si regionálny hygienik+ mesto -tiež radšej písomne.;)
val007
09.04.10,17:56
Škoda že tá téma o sliepkach už skončila. Aj ma pobavila aj vystrašila. My máme tiež takéh suseda. Máme zatiaľ vzťahy dobré a tiež k nám tie sliepky chodili resp. lietali. Naprv jedna potom dve potom osem... No a už asi tri dni žiadna. Už som aj myslela, že sa suseda spýtam, či im pristrihoval krídelká, tak keď to zistím, dopíšem to do tejto témy. Možno to pomôže aj niekomu v budúcnosti.
viktorviktor
09.04.10,17:59
Išiel som okolo tvojho pozemku :-). akosi sa rozmnožili myši, treba im nasypať otrávené zrno, najlepšie je také pre potkany, inak ich nevyhubíš, ale myši čítať nevedia, tak treba upozorniť suseda, prípadne aj úradne čo sa chystá, pre istotu si namontuj kameru
tajgr
09.04.10,18:07
Suhlas:). Na pekac :)
Ked sa so susedom neda dohodnut, potrebje trosku motivacie. Ubytok hydiny by mal motivovat dostatocne:)
220870
09.04.10,18:54
Išiel som okolo tvojho pozemku :-). akosi sa rozmnožili myši, treba im nasypať otrávené zrno, najlepšie je také pre potkany, inak ich nevyhubíš, ale myši čítať nevedia, tak treba upozorniť suseda, prípadne aj úradne čo sa chystá, pre istotu si namontuj kameru
Aj trovenie myší má svoje nariadenia .Otrova sa im musí sypať do dier tak aby z toho nemohli otráviť volne poletujúce vtáky.Ak to nasype len tak na trávnik tak z toho hladí mastná pokuta.Ani tie sliepky nemôže len tak likvidovať v EU sa to musí robiť len s citom ,nežne tak aby zviera netrpelo najlepšie veterinár s povolením a vysokou školou+ zakálací list, a povolenie z hygieny,obecného úradu,úradu vlády a európskeho parlamentu.Hneď po zabití sliepky ísť na spoveď a poprosiť miestneho farára o odpustenie hriechu.:D
plavno
12.04.10,11:21
NO treba si povedať čo je na mojom súkromnom pozemku to je moje a musíš vedieť ,že bey tvojho povolenia nesmie vstúpiť na súkromný pozemok ani noha takže je na tebe či sliepku odstrániš alebo je priprav košík nak ti aspoň vajco znesie
sfinks
12.04.10,12:37
No to co je na tvojom pozemku je tvoje predsa ... takze poto mma zavolaj na kuracie hody : )
Ivana Š
12.04.10,14:19
No to co je na tvojom pozemku je tvoje predsa ... takze poto mma zavolaj na kuracie hody : )

mimotemy premenujme tému, susedova hydina v mojom hrnci :D
jankazb
13.04.10,04:30
Aj k nám na pozemok chodili susedovie husi. Iba som ho upozornila, že keď zasejem ako prvý hrach a nebudem mať hrach (zožerú ho), budem mať hus... Pochopil, viac ich nepúšťa. A to by som veru ozaj urobila.
val007
13.04.10,19:05
No a ja som sa dlho netešila. Chcela som sa spýtať toho suseda, prečo k nám už nechodia, čo sa porobilo a ráno čo nevidím? Susedove sliepočky na našom pozemku. Aspoň moja dcérka je z toho natešená. Už som ich aj vyháňala, ale sliepka si asi nepamätá, kto je priateľ a kto nie.
iv@n
16.04.10,15:06
záleží od suseda čo je to za človek, mne tiež behali z jednej strany jednu sezónu husy do záhrady a z druhej strany zase pes, teraz je pes zavretý v ohrade a husi skončili na jeseň na pekáči a už sa nové neobjavili.
Dáša_
16.04.10,16:58
záleží od suseda čo je to za človek, mne tiež behali z jednej strany jednu sezónu husy do záhrady a z druhej strany zase pes, teraz je pes zavretý v ohrade a husi skončili na jeseň na pekáči a už sa nové neobjavili.

základná otázka: na koho pekáči skončili ???:D:D:D:D
Ivana Š
16.04.10,17:05
základná otázka: na koho pekáči skončili ???:D:D:D:D

nemusí byť podstatné, na koho pekáči skončili, ale kto si pochutil :D
a možno ich sused pozval na koštovku :) alebo oni suseda :D
iv@n
16.04.10,19:02
základná otázka: na koho pekáči skončili ???:D:D:D:D
na mojom nie, ja som iba celkom seriózne nasrano povedal že nechcem aby mi ich pes žral moje topánky a husi chodili okadievať verandu. na niekoho to pomôže a niekomu treba lopatou medzi lopatky.