BetaS120
07.05.09,19:29
Dobry den! Chystam sa ( vlastne idem ) studovat architekturu do Bratislavy. No a k mojmu studiu budem potrebovat aj notebook. Chcela by som sa opytat ci mi niekto nevie poradit ake parametre by mal splnat ( aby som nemusela na dalsi rok kupovat novy ) a ake programy pre architektov by som si mala zaobstarat. Budem rada ak poradite. Dakujem :)
patrixo
07.05.09,17:44
no stavbari pouzivaju na kreslenie autocad tak asi aj architekti... zo začiatku budete rysovať ručne... noo keby chceš ten notebook iba pre účely školy + nejaké filmy a podobnetak by ti na to stačil aj nejaký slabší a lacnejší
kero64
08.05.09,04:46
no stavbari pouzivaju na kreslenie autocad tak asi aj architekti... zo začiatku budete rysovať ručne... noo keby chceš ten notebook iba pre účely školy + nejaké filmy a podobnetak by ti na to stačil aj nejaký slabší a lacnejší
Dovolím si nesúhlasiť. Je pravda, že stavbári používajú AutoCad, ale dnes je to už o iných programoch. Oblasť architektúry je veľmi široká a ty presne nedefinuješ, akú architektúru ideš študovať. V každom prípade si kúp notebook aspoň 17". A hlavne si pozorne vyberaj grafiku, tá je dôležitá. Som strojár a pracujem ako programátor. V poslednej dobe trochu fušujem do remesla aj konštruktérom a viem, aké dôležité je mať výkonný PC. Hlavne pri spracovaní grafiky. Nebude nič príjemné, ak budeš chcieť niečo zobraziť fotorealisticky a tvoj NB to nezvládne. Dobre vyberaj, aby si potom neľutovala.
BetaS120
08.05.09,07:46
idem studovat na technicku univerzitu v BA, odbor architektura a urbanizmus...a kym budeme rysovat rucne ( ako dlho asi? )tak v skole nebudem potrebovat notebook vobec? A neviete mi odporucit aky konkretne notebook by to mal byt? Alebo aky mate vy a ci ste s nim spokojny.
sthruska
08.05.09,09:10
//a kym budeme rysovat rucne ( ako dlho asi? )tak v skole nebudem potrebovat notebook vobec?

To si nemyslím. Teraz sa už všetky zadania robia na PC. Od ručného rysovania sa už dosť upúšťa. V Tvojom prípade sa asi budú robiť voľnou rukou škice/návrhy.

Takže NB si kúp. Vždy ho využiješ. Na škole si treba zistiť, či
1 si nevyžadujú nejaký konkrétny SW
2 neposkytujú študentom nejaký SW
kero64
08.05.09,09:16
Ak si sa pýtala mňa, ja NB nepoužívam. Mám pracovný PC s 22" monitorom. Necestujem a ani inak nepotrebujem prenášať svoju prácu. Môžem ti iba odporučiť grafické karty, ktoré sú vhodné na prácu s modelovaním a designom. Sú to karty s rady QUADRO FX alebo FIRE GL. Aspoň mne sa osvedčili. A dosť veľkú operačnú pamäť. Ale to záleží aj od finančných možností, ktoré máš. Tie karty nie sú práve najlacnejšie. Na hardware sú tu na porade lepší odborníci, možno sa ti niekto z nich ozve. Aj keď by si NB nepotrebovala hneď na kreslenie, je to úžasná školská pomôcka. Môj syn, odkedy má NB, nosí do školy iba jednu písanku. A robí si v ňom všetko. Takže, žiadny strach, určite ho využiješ. Možno by bolo dobré, keby si sa spojila s niekym z tej školy a spýtala sa priamo od zdroja. Snáď aj tu na porade je niekto, kto na takú školu chodil. Chvíľu to možno potrvá, ale určite ti niekto odborne poradí. Držím palce.
miro_c
08.05.09,13:06
Skús si pozrieť príspevok vo fóre: http://www.pcforum.sk/pracovny-notebook-pre-dizajnera-vt59819.html. No cena takýchto "nadupaných" notebookov je trochu vyššie - okolo 1 800 €.
seat
08.05.09,18:43
Ja by som nespekuloval a nekupoval popredu - ked prides na skolu povedia ti ake naroky treba a medzitým bude ta ista zostava o niečo lacnejsia - urcite by som popredu nedaval 1800 €