Peter133
07.05.09,19:50
Dobry den.
Potreboval by som poradit ako je to so zaciatkom pracovneho pomeru. Zmluvu na dobu neurcitu mam podpisanu 1.5.08 s dnom nastupu do prace 2.5.08. Ktory z tycho dni sa povazuje za den uzavretia pracovneho pomeru s mojim zamestnavatelom? Dakujem...
Andyke
07.05.09,18:00
Začiatok Tvojho prac.pomeru je 2.5.
Prac. zmluva môže byť podpísaná v ľubovoľnom termíne pred začiatkom prac. pomeru .(napr. aj o mesiac skôr)
Chobot
07.05.09,18:18
Dobry den.
Potreboval by som poradit ako je to so zaciatkom pracovneho pomeru. Zmluvu na dobu neurcitu mam podpisanu 1.5.08 s dnom nastupu do prace 2.5.08. Ktory z tycho dni sa povazuje za den uzavretia pracovneho pomeru s mojim zamestnavatelom? Dakujem...

Z uvedeného sa to nedá určiť. V pracovnej zmluve by mal byť uvedený deň začiatku pracovného pomeru. To, že nástup do práce je 2.5. neznamená ešte, že PP vznikol 2.5., mohol začať aj 1.5.

Najlepšie to zistíš z výplatnej pásky - pokiaľ ti zamestnávateľ zaplatil sviatok 1.5., tak PP vznikol 1.5. Ak to nebudeš mať zaplatené, tak vznikol 2.5. Ale pravdepodobné bude, že vznikol 2.5.
Tweety
07.05.09,18:19
Z uvedeného sa to nedá určiť. V pracovnej zmluve by mal byť uvedený deň začiatku pracovného pomeru. To, že nástup do práce je 2.5. neznamená ešte, že PP vznikol 2.5., mohol začať aj 1.5.

Najlepšie to zistíš z výplatnej pásky - pokiaľ ti zamestnávateľ zaplatil sviatok 1.5., tak PP vznikol 1.5. Ak to nebudeš mať zaplatené, tak vznikol 2.5. Ale pravdepodobné bude, že vznikol 2.5.
A možno je len zle formulovaná, pretože 1.5. je sviatok, tak napísali, že nástup do práce je 2.5. Ale píšeš rok 2008, tak to už máš asi zistené, nie?
terezamaria
07.05.09,18:29
Dobry den.
Potreboval by som poradit ako je to so zaciatkom pracovneho pomeru. Zmluvu na dobu neurcitu mam podpisanu 1.5.08 s dnom nastupu do prace 2.5.08. Ktory z tycho dni sa povazuje za den uzavretia pracovneho pomeru s mojim zamestnavatelom? Dakujem...

Nakoľko 1.5. je sviatok, dali Ti deň nástupu do práce na 2.5., aby nemuseli vyplatiť sviatok.Takže vznik pracovného pomeru je 2.5.

Deň uzatvorenia pracovnej zmluvy máš napísaný - platí 1.5.Tento deň však nie je rozhodujúci, rozhodujúci je deň nástupu do práce.
susann2
11.05.09,05:58
Ešte je dôležité, s akým dátumom Vás nahlásili do poisťovní. Pretože pokiaľ platenie poistného nenadväzuje presne na deň, v sociálnej poisťovni budete mať prerušný rok, a v zdravotnej poisťovni budete musieť čo i jeden deň prerušenia poistného doplatiť. Ja ako mzdárka vždy predkladám riaditeľovi návrh pracovnej zmluvy tak, aby začiatok pracovnej zmluvy nadväzoval na predchádzajce ukončenie, aj ho tak prihlasujem do poisťovní. V prípade začatia PP cez víkend u zamestnancov vo verejnej službe síce organizácia zaplatí viac, zamestnancovi ale nenarobí žiadne problémy a ona tým zase neskrachuje. U zamestnancov platených podľa zákonníka práce byť nemal byť problém prihlásiť ho napr. od 1. a nastúpiť do práce 2., aj ho platiť od 2.
veronikasad
11.05.09,06:09
Nakoľko 1.5. je sviatok, dali Ti deň nástupu do práce na 2.5., aby nemuseli vyplatiť sviatok.Takže vznik pracovného pomeru je 2.5.

Deň uzatvorenia pracovnej zmluvy máš napísaný - platí 1.5.Tento deň však nie je rozhodujúci, rozhodujúci je deň nástupu do práce.
... a prišiel o 1/12 ročného nároku na dovolenku, lebo dovolenka sa poskytuje len za celý mesiac