Benko
07.05.09,20:25
Prosím vás, ak je niekto zamestnaný, platí všetky možné maximálne odvody a ešte k tomu má živnosť z ktorej má celkom slušné príjmy (cca 250 000 sk ročne) má povinnosť platiť okrem dane ešte aj iné odvody zo živnosti. Ja si myslím už dva roky, že nie. Stačí daň. Prosím vás, mám pravdu alebo problém?
mzdarka renca
07.05.09,18:32
Prosím vás, ak je niekto zamestnaný, platí všetky možné maximálne odvody a ešte k tomu má živnosť z ktorej má celkom slušné príjmy (cca 250 000 sk ročne) má povinnosť platiť okrem dane ešte aj iné odvody zo živnosti. Ja si myslím už dva roky, že nie. Stačí daň. Prosím vás, mám pravdu alebo problém?
záleží to od základu dane zo živnosti. Musíš si vykonať aj RZZP za celé obdobie, čo máš živnosť.
Lianka
07.05.09,18:48
Mala som taky pripad.

Co sa tyka SP, odporucila som mu platit poistne do SP aj zo zivnosti podla toho, ako vysiel vymeriavaci zaklad, aj napriek tomu, ze zo zamestnania plati maximum.

Po skončeni kalendárneho roka(ukazoval mi aj vyplatne pasky priebezne, mal kolisave prijmy, nad aj pod maximum) sme poziadali SP o vratenie preplatku.

Konzultovala som to s SP, ako v takychto pripadoch postupovat. Neviem, nakolko to ma oporu v zakone, ale pracovnicka mi odporucila postupovat:

a) bud tak, ako som to urobila ja - plati aj zo zivnosti, nasledne poziada o vratenie preplatku napr. po skonceni roka,
b) alebo plati zo zivnosti odvody mesacne v "pribliznej" vyske, aby dosiahol maximalne zo zamestnania aj zo zivnosti spolu.
Andyke
07.05.09,18:53
§138 Zák. o soc. poistení
(18) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
---
Pokiaľ platíš všetky odvody zo stropu zo zamestnania aj tak Ti vzniká povinnosť platiť odvody do rezervného fondu do Sociálnej poisťovne (záleží od základu dane z podnikania, že aký si mal základ dane, teda z akého VZ si povinný platiť)

Zdravotné poistenie - robil si predsa RZZP a tam sa počítalo, či si povinný platiť preddavky.
Andyke
07.05.09,18:55
Mám súbehára a ja mesačne prepočítavam jeho odvody do Soc.poisťovne. (záleží aký má VZ zo zamestnania, a zo živnosti už platím len rozdiel). A raz do roka požiadam Soc. poisťovňu o kontrolu, či má v poriadku odvody.
Benko
08.05.09,16:45
Ďakujem všetkým a vyšlo mi, že mám problém, ale dá sa. Mohlo to byť horšie.