Valcake
07.05.09,20:59
V jeseni som zasadila 2 rôzne stĺpovité jablone. Teraz na jar jedna veľmi pekne kvitla, druhá nie, ale druhá rastie krajšie ako kvitnúca. Tej kvitnúcej asi odmrzol vrchol./ Rada by som pridala fotku, ale pochybujem, že sa mi podarí z Picasa vybrať,ale pokúsim sa./ Chcem sa spýtať, či mám nechať jedno jabĺčko dozrieť. Ďakujem.
patrixo
07.05.09,19:06
Jedno môžte... aj päť keby bolo, ale viac sa u mladych stromkov neodporuca
Valcake
07.05.09,19:45
Ďakujem, patrixo, keby ste ešte mohli vidieť ako to krásne vyzerá, ale neviem pridať fotku. Natoľko nie som zručná v PC. :mee:
arizona
08.05.09,05:51
Ďakujem, patrixo, keby ste ešte mohli vidieť ako to krásne vyzerá, ale neviem pridať fotku. Natoľko nie som zručná v PC. :mee:

mimotemy http://www.porada.sk/1037998-post9.html
Valcake
10.05.09,22:43
No nie je krásna tá stĺpov. jabloň, čo poviete ?
wabi
15.05.09,08:07
Stĺpovité jablone sú nielen krásne a úrodné.
Zaberajú prirodzene menej miesta v záhradke a tiež sú nenáročné na údržbu, pretože nielen že nie sú príliš napádané hubovými chorobami ale netreba ich strihať. Je to vyslovene nežiadúce!
Málo kto ale chápe ich najlepšiu vlastnosť a to je v porovnaní s nestĺpovitými jabloňami táto:
"Obyčajné jablone" ktoré sa predávajú na podpníkoch M9, preto aby nerástli príliš bujne a netvorili veľké stromy a ľahšie sa regulovali rezom a pritom prinášali bohatú úrodu majú veľkú nevýhodu pre záhradkárov. Vyžadujú kvapkovú závlahu a bohaté hnojenie! Záhradkári im toto doprajú len zriedka, potom ale nerodia tak pekné plody a je úrody menej a rastú naozaj pomaly. Je to preto, že majú zlú koreňovú sústavu, plytké korene, ktoré nedokážu vytiahnuť vlahu z väčšej hĺbky - strom potom trpí a to sa odzrkadlí nielen na slabšej úrode menších plodov ale na jeho životnosti a zlom raste. - Zapríčiňuje to práve podpník M9 - prakticky 99% kupovaných stromkov je práve na tomto podpníku podľa môjho názoru menej vhodnom pre záhradkárov.:(
Stĺpovité jablone sú dobrým riešením, pretože bohatá úroda a pomalší rast je dôsledkom nie podpníka M9, ale priamo odrodou, ktorá môže byť teda štepená na silnerastúcom podpníku, ktorý korení kvalitne a hlboko a teda nie je tak náročný na opateru a polievanie a hnojenie ako iné jablone!
Preto som si aj ja namnožil a vysadil do svojej záhrady celý rad týchto stĺpovitých jabloní!:);)
Valcake
15.05.09,23:39
Pokúsim sa priložiť ešte raz obr. zo stĺpov.jabloní a jedna má suchý vrchol,ale práve tá kvitla. Otázka znie, ako postupovať ďalej. Dík
Valcake
15.05.09,23:42
Pokúsim sa priložiť ešte raz obr. zo stĺpov.jabloní a jedna má suchý vrchol,ale práve tá kvitla. Otázka znie, ako postupovať ďalej. Dík
Valcake
15.05.09,23:49
Sory, ale 2x som nechcela, ale tak to vyšlo. Vymazať som sa ešte nenaučila. Ospravedlňujem sa. Dík
wabi
16.05.09,22:09
To je ten prípad kedy je vrcholový púčik porušený a stromček sa začne najčastejšie rozvetvovať do troch niekedy do 2 konárikov, ktoré začnú rásť intenzívnejšie namiesto jedného vrcholu. Ak chceš aby si mala iba jeden vrchol:) tak musíš nechať len jeden a ostatné odfiknúť, alebo si necháš urobiť - narásť z jednej jablone dva či dokonca 3 "stĺpiky", v takom prípade ich treba ohnúť, pokiaľ sú ešte zelené a ohybné.
Valcake
17.05.09,22:09
Ako to myslíš,že ohnúť? Malo by to byť tzv. potápanie ako pri kvetoch, stromoch ako napr. magnólia? Síce bude to trvať pokiaľ sa rozvetví, takže času dosť.
aviator
18.05.09,16:38
Nie. Wabi to asi myslel tak, že sa výhon ohne namiesto rezu, aby rástol hore len jeden, aby sa "nebili".
wabi
19.05.09,01:19
S tým ohnutím som to myslel takto. Usmerníš konárik aby ti rástol do toho smeru ako si praješ tam ho fixuješ aby tam zostal. Keď zdrevnatie bude držať tento tvar.
Ak chceš mať typickú stĺpovitú jabloň, a ponecháš v raste iba jeden stredný výhon a ostatné konkurenčné "vlky" odstrihneš hneň pri základni za "konárovým krúžkom".
Môžeš mať ale z jedného kmeňa aj dva alebo dokonca 3 vrcholy - stĺpy. V tomto prípade bude mať výsledný tvar napríklad - "neptunov trojzubec" - alebo napríklad "Y", rozumieš ako som to myslel?;)
Neviem ako si to myslela s tým potápaním, ale stĺpovité jablone sa rozmnožujú výhradne štepením, či očkovaním na bujne rastúci jabloňový podpník, nie sú to rýbezle...:)
Valcake
19.05.09,20:54
Áno, rozumiem a ďakujem za vysvetlenie.
vierockak
20.05.09,19:18
To je ten prípad kedy je vrcholový púčik porušený a stromček sa začne najčastejšie rozvetvovať do troch niekedy do 2 konárikov, ktoré začnú rásť intenzívnejšie namiesto jedného vrcholu. Ak chceš aby si mala iba jeden vrchol:) tak musíš nechať len jeden a ostatné odfiknúť, alebo si necháš urobiť - narásť z jednej jablone dva či dokonca 3 "stĺpiky", v takom prípade ich treba ohnúť, pokiaľ sú ešte zelené a ohybné.
Tiež mám v záhrade takýto problém - suchý vrchol na stĺpovej jabloni vysadenej na jeseň min. roka ... ten suchý vrchol treba odstrihnúť hneď alebo kedy? Nie je žiadna šanca, aby sa pozbieral k životu? Ďakujem.
arizona
20.05.09,19:31
Ak je vyschnutý, asi sa už nepreberie. Odstrihnúť môžeš hneď:)