ivkaja
07.05.09,22:13
Prosím Vás, ak mi môže niekto poradiť. Hneď ako som zistila že som tehotná, tak som sa dala dobrovoľne nemoc. poistiť. Podľa toho čo som sa o tom dočítala mi vychádzala materská z dobrovoľného poistenia až na maličkosť, že do 270 dní ktoré tam musia byť splnené mi trebalo len nejakých 20 ktoré mi ale vychádzali z povinného poistenia. Lenže až teraz som sa dozvedela že to povinné poistenie muselo byť ukončené, čiže som mala ukončiť prac. pomer a to som ja neurobila. Na vysvetlenie: som zamestnaná, rok na materskej a teraz čakám druhé bábo. Z dobrovoľného poistenia mám ku predpokladanému termínu porodu 258 dní. Je možné s tým ešte niečo urobiť? Alebo ešte jedna otázka. Ak by mi k predpokladanému dnu porodu vyslo presne 270 dní dobrovoľného poistenia, môžem požiadať o materskú klasicky v 34. týždni tehotenstva? Kto ma pochopil čo to vlastne chcem a vie mi poradiť prosím nech mi poradí. Veľmi pekne ďakujem
DominikaDominika
08.05.09,09:57
Ak Tvoj pracovný pomer stále trvá, tak pri nástupe na novú MD budeš mať nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Obdobie, kedy si bola na RD s 1.dieťatkom sa Ti započítava do doby poistenia (aj keď poistné neplatíš). Pri nástupe na ďalšiu MD sa toto poistenie nanovo "aktivuje". Vymeriavací základ na výpočet výšky materského bude predpokladaný príjem, ktorý by si mala, keby si v rozhodujúcom období pracovala. čiže výška materského, ktoré vyplýva z tohto povinného NP by mala byť zhruba obdobná, ako si mala pri 1. dieťatku. Závisí od toho, čo uvedie zamestnávateľ ako údaj pre Soc. poisťovňu.
Čo sa týka nástupu na MD tak samozrejme najneskorší termín je 6 týždňov pred pôrodom - neviem, či som správne pochopila Tvoju otázku ohľadne tohto - čo si konkrétne mala na mysli???:confused:

A na nárok na materské z DNP je potrebné spĺňať aspoň 26 týždňov trvania DNP ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského. A to spĺňaš, takže to by malo byť v pohode..... ak sa zákon nezmení.....:mad:
veronikasad
08.05.09,11:44
A na nárok na materské z DNP je potrebné spĺňať aspoň 26 týždňov trvania DNP ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského. A to spĺňaš, takže to by malo byť v pohode..... ak sa zákon nezmení.....:mad:
S týmto nesúhlasím. Nárok na materské z DNP je len v prípade ak poistenie trvalo aspoň 270 dní - do tejto doby sa započítava aj ukončené predch. poistenie. Ak sa dala dobrovolne nem. poistiť až keď zistila, že je tehotná, túto podmienku nesplní. Iba ak by ukončila prac.pomer. Či by potom vznikol nárok na materské aj z ochrannej doby - z ukonč.prac.pomeru - zodpovedať neviem.
brčko
08.05.09,13:19
ivka,
jednoznačne, ak nemáš žiadne ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa ti prirátali ku dnom DNP, tak nárok na materské z DNP ti nevznikne. Nie je dôležité, kolko dní ti vychádza do predpokladaného termínu porodu. Dôležité je, kolko dní ti vyjde do SKUTOčNéHO pôrodu. A to ti určite nevyjde zo samotného DNP, ak si už bola tehotná pri prihlásení na DNP.
Ak by si ukončila PP počas čerpania rodič.dovolenky, tj. počas prerušenia nem.poistenia, tak by si mala nárok na materské len z DNP. Ale sama dobre zváž, či je toto rozumné riešenie.
Ak nič nespravíš, budeš mať nárok na materské zo zamestnania z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.
ivkaja
08.05.09,18:25
Dakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Poradili ste mi to čo som chcela. Len ma mrzi že toľlko informácií som nemala ešte predtým ako som otehotnela. Takže som štátu zbytočne darovala peniaze za zaplatené poistné. No nevadí. Všetko je tak ako má byť. Ešte raz dakujem
DominikaDominika
08.05.09,20:33
S týmto nesúhlasím. Nárok na materské z DNP je len v prípade ak poistenie trvalo aspoň 270 dní - do tejto doby sa započítava aj ukončené predch. poistenie. Ak sa dala dobrovolne nem. poistiť až keď zistila, že je tehotná, túto podmienku nesplní. Iba ak by ukončila prac.pomer. Či by potom vznikol nárok na materské aj z ochrannej doby - z ukonč.prac.pomeru - zodpovedať neviem.

Jasné Veronika :eek:, sorry Ivka, tých 26 týždňov je hranica, kedy sa pri DNP rozhoduje o VZ. Ak je to menej, ako 26 týždňov, tak VZ je min. Ak je to 26 týždňov a viac, tak VZ je základ, z ktorého sa odvádzalo poistné... To ma zmiatlo.....:confused:
ivkaja
09.05.09,08:06
V pohode, dakujem, pochopila som to. Vedela som ze musim mat zaplatenych 270 dni ale niektore dalsie info som nevedela. Ako napriklad to, ze pracovny pomer musi byt ukonceny, lebo na to som sa spoliehala, ze by sa mi dopocitali dni z neho a potom by mi to vyslo.
ivkaja
09.05.09,18:22
Este by som sa chcela opytat ci mam teraz DNP zrusit uplne, alebo ho nechat a platit z ineho VZ. Doteraz som ho platila z najvyssieho. Ci to ma zmysel koli OCR. A vydrzi vobec DNP, myslim tak ci ho vlada nezrusi alebo proste urobi nieco aby neboli take vymozenosti ako su teraz. A keby sa to koli OCR oplatilo, tak moje rozhodujuce obdobie je rok 2008?
A posledna trufala otazka: Dat spatnu vypoved nemozem, ze? Asi tak ku septembru :) Lebo taka moznost by ma velmi potesila :)
ajka5
14.07.09,05:09
Platím si DNP uz od roku 2007, momentálne z VZ 400 €. Súčastne som este zamestnaná ale prave na PN, kde z prace mam VZ 600 €. Doba určita mi končí oktobri 2009. Ako môzem zvýšit svoj VZ na DNP. Nakolko sa snažíme mať babo a určite budem nadalej PN na rizikovom tehotenstve. Môzem spraviť to,ze v čase PN a pár mesiacov predtým ako mi skončí PP zrušim DNP a o par dni zasa uzatvorím nové DNP s novým max. VZ. Je to možné? Vtedy budem mat VZ na tento rok VZ z 1000 € , kedze to vykonam v čase plynúcej PN s určeným VZ a budúci rok z max. VZ 1084 € materské.
Ďakujem vopred
Xanti
14.07.09,06:33
Babenky, niečo ma napadlo. Len netuším či sa to dá tak zrealizovať. Takže by som rada vedela Váš názor.

Pr.: pracujem v HPP, zistím že som tehotná, tak sa prihlásim na SP ako dobrovoľný platca nemocenského poistenia, samozrejme nie je šanca splniť podmienku 270 dní zamestnania :)

No a tu teraz ma napadlo, čo ak by som dala výpoveď ( pri serioznych vzťahoch na pracovisku ) a o pár dní ( to by som si sama zaplatila ako dobrovolne nezamestnaná odvody do ZP ) by ma prijali späť, na to isté miesto na tých istých podmienok. Medzitým by som si platila DPNO, z max. možnej výšky ( dorátané k platu ) tým pádom pokiaľ by som si toto platila min. 26 týždňov tak by som mala nárok na zvýšenú materskú zo zamestnania i z DPNO. Lebo to predošlé zamestnanie by mi dorátali k DPNO.
Dá sa to tak spraviť? Alebo je to totálny nezmysel?:eek:
brčko
14.07.09,13:32
Babenky, niečo ma napadlo. Len netuším či sa to dá tak zrealizovať. Takže by som rada vedela Váš názor.

Pr.: pracujem v HPP, zistím že som tehotná, tak sa prihlásim na SP ako dobrovoľný platca nemocenského poistenia, samozrejme nie je šanca splniť podmienku 270 dní zamestnania :)

No a tu teraz ma napadlo, čo ak by som dala výpoveď ( pri serioznych vzťahoch na pracovisku ) a o pár dní ( to by som si sama zaplatila ako dobrovolne nezamestnaná odvody do ZP ) by ma prijali späť, na to isté miesto na tých istých podmienok. Medzitým by som si platila DPNO, z max. možnej výšky ( dorátané k platu ) tým pádom pokiaľ by som si toto platila min. 26 týždňov tak by som mala nárok na zvýšenú materskú zo zamestnania i z DPNO. Lebo to predošlé zamestnanie by mi dorátali k DPNO.
Dá sa to tak spraviť? Alebo je to totálny nezmysel?:eek:

predpokladám, že tie dni by ti skôr prirátali ku dnom zo zamestnania, lebo z toho nového by si tiež nestíhala splniť podmienku 270dní. No a nepredpokladám, že jedno ukončené NP by prirátali ku dvom trvajúcim (t.j. novému PP a tiež k DNP)
Xanti
14.07.09,13:42
predpokladám, že tie dni by ti skôr prirátali ku dnom zo zamestnania, lebo z toho nového by si tiež nestíhala splniť podmienku 270dní. No a nepredpokladám, že jedno ukončené NP by prirátali ku dvom trvajúcim (t.j. novému PP a tiež k DNP)
Ďakujem za odpoveď , teraz som s toho zmätená ešte viac. Lebo ak je baba nezamestnaná, dlhodobo a otehotnie. A dajme tomu pred pôrodom sa zamestná, tak predsa dostane materskú z výšky toho príjmu zo zamestnania, či nie?
Budú hladať v posledných 2 rokoch 270 dní , a ked ich dotyčná nemá? Tak nedostane materský príspevok ale len rodičák z UP?