kaba
08.05.09,09:36
Dobrý deň,
prosím o radu pri DPH ktorá sa týka nákupu a predaja kovového šrotu.
Podnikateľ nakupuje kovový šrot od neplátcov ale aj plátcov DPH.
Ďalej ho predáva spracovateľom kovového odpadu, ktorý sú platiteľmi DPH.
Pri nákupe a predaji platiteľovi DPH musí uskutočniť samozdanenie ?
Potom ako je to s nákladmi, ktoré mu vznikajú pri tejto činnosti, napr. nákup pohonných hmôt, leasing nákladných aút, môže si uplatniť odpočet DPH ? Keď áno, to bude v každom daňovom priznaní vykazovať nadmerný odpočet ?
Ak by sa rozhodol, že kovový šrot konkrétne hliník spracuje na granule a takto ich bude ďalej predávať, vtedy už bude vystavovať faktúru s DPH ?

Ďakujem za každú radu.
Dáša_
08.05.09,08:05
Dobrý deň,
prosím o radu pri DPH ktorá sa týka nákupu a predaja kovového šrotu.
Podnikateľ nakupuje kovový šrot od neplátcov ale aj plátcov DPH.
Ďalej ho predáva spracovateľom kovového odpadu, ktorý sú platiteľmi DPH.
Pri nákupe a predaji platiteľovi DPH musí uskutočniť samozdanenie ?
Potom ako je to s nákladmi, ktoré mu vznikajú pri tejto činnosti, napr. nákup pohonných hmôt, leasing nákladných aút, môže si uplatniť odpočet DPH ? Keď áno, to bude v každom daňovom priznaní vykazovať nadmerný odpočet ?
Ak by sa rozhodol, že kovový šrot konkrétne hliník spracuje na granule a takto ich bude ďalej predávať, vtedy už bude vystavovať faktúru s DPH ?

Ďakujem za každú radu.

Pri nákupe odpadu od platcu dph musí urobiť samozdanenie
Ak odpad dalej dodava platitelovi dph, tak fakturuje bez dph s odkazom na príslušné ustanovenia zakona. Ak by predaval neplatiteľovi dane, tak tovar predava s DPH
Toto nevstupuje do koeficientu, takze dph z prijatých plnení si uplatňuje v daňovom priznaní normálne. Ak obchoduje iba s odpadmi, tak s veľkou pravdepodobnosťou bude vykazovať stále nadmerný odpočet

Ak odpad u seba spracuje a bude ho predávať už ako tovar (polotovar), tak potom už podľa môjho názoru bude fakturovať s dph. Ale skutočne to už musí isť nie ako odpad. Takže zrovna pri hlinikových granuliach nie som si celkom istá, či spracovaním už prejdu do inej kategorie. To by asi bolo treba sa pohrabať v klasifikacii produkcie.

A inak, o tejto teme je tu na porade za posledny mesiac celkom dost debat, skus pohľadať
kaba
12.05.09,04:59
Dobrý deň,
rada by som sa vrátila ešte k účtovaniu a vystaveniu daňového priznania
z DPH pri kúpe a predaji kovového šrotu.
Pri nákupe od plátcu DPH sa vykoná samozdanenie, ktoré vstupuje do riadkov
daň. priznania 09,10, 17,19 ?
Uvádza sa v daňovom priznaní predaj tohto tovaru platiteľovi DPH ?
Ďakujem.
bobo97
13.05.09,11:52
Prosím o radu,
som SZČO, plátca DPH a chcel by som kúpiť nové malé nákladné vozidlo -dodávku z Maďarska. Akontáciu vo výške 20% zaplatím v hotovosti a zbytok budem splácať - splátkový kalendár. DPH vysporiadam samozdanením ( na vstupe aj výstupe ). Do akej doby musím podať DPH ak som kvartálny plátca? Týka sa aj mňa 7dňová lehota?