danielko
18.07.05,21:21
Dobrý večer,

prosím, poraďte mi, mám problém:
S.r.o. sa zaoberá nákladnou dopravou a výkupom železného šrotu. Je platcom DPH. Kovový šrot nakupuje od firiem ( platcov DPH), ale hlavne od fyzických osôb - občanov. Tento šrot odpredáva spracovateľovi ( firme) - platcovi DPH.
1. Ako vypočítať DPH a vystaviť pre túto firmu faktúru: máme vypočítať DPH z celej faktúry, ako "klasický predaj", aj keď na vstupe vlastne DPH nemáme, resp. máme len z faktúry od platcov DPH, alebo vypočítame DPH len z rozdielu nákupnej a predajnej ceny ( § 66)?
2. Do ktorých riadkov daň. priznania DPH budem tento šrot uvádzať?

Ďakujem za radu.
Manual
18.07.05,19:57
Dobrý večer,

prosím, poraďte mi, mám problém:
S.r.o. sa zaoberá nákladnou dopravou a výkupom železného šrotu. Je platcom DPH. Kovový šrot nakupuje od firiem ( platcov DPH), ale hlavne od fyzických osôb - občanov. Tento šrot odpredáva spracovateľovi ( firme) - platcovi DPH.
1. Ako vypočítať DPH a vystaviť pre túto firmu faktúru: máme vypočítať DPH z celej faktúry, ako "klasický predaj", aj keď na vstupe vlastne DPH nemáme, resp. máme len z faktúry od platcov DPH, alebo vypočítame DPH len z rozdielu nákupnej a predajnej ceny ( § 66)?
2. Do ktorých riadkov daň. priznania DPH budem tento šrot uvádzať?

Ďakujem za radu.Tento problém myslím že nie je tak zložitý.
1. Firma, ktorá vykupuje šrot / Tvoja sro/ má stanovenú výkupnú cenu za kg medi, hliníka, železa atď. Príklad.: Ty vykúpiš 1 kg. medi od občana za 40,- Sk /bez DPH/ Občan nie je plátca DPH. Výkupná cena u spracovatela kam to Ty odovzdávaš je bez DPH napr. 55,- Sk /bez DPH/, Ty vystavíš fa na odberatela na 55 + 10,45 = 65,45 Sk. To je že 15,- Sk máš na 1 kg zisk
2. Poddobne je to aj keď nakupuješ šrot od platcov DPH. Na ich faktúre vidíš za kolko Ti predsa ten šrot predávajú. Máš tam DZ+DPH=spolu cena. A určite nekúpiš šrot od takejto firmy za vyššiu cenu, než je výkupná cena u spracovatela, kam to Ty všetko odovzdávaš. /To by si šiel do straty/
3. Sumár: od občana nakúpiš 1 kg medi za 40,- Bez DPH od firmy plátcu DPH kúpiš 1 kg medi napr. za 48,- Sk ale Ty tú všetkú meď čo si nakúpil budeš faktúrovať spracovatelovi za 55,- Sk bez DPH lebo on si takú výkupnú cenu stanovil a viac Ti nedá. Určite tá výkupná cena je pohyblivá a záleží od svetových cien farebných kovov.
4. Až to robíš v nejakom softe napr. Alfa, každý slušný soft Ti to sám zaradí do DP DPH a o nič sa nemusíš starať. Je to klasický nákup materialu a predaj materialu.
Takže asi takto by som to robil ja.
Pekný večer želám...
danielko
18.07.05,20:39
ĎAKUJEM, Manuál,

teraz mi spadol balvan zo srdca. Presne tak som robila, ale už mám poriadny hokej z celého DPH ( asi to budem tým dátumom) a dilema nastala u mňa po prečítaní § 66.

Človek, ktorý vymyslel poradu, musí byť úžasný!!! Klobúk dole.
Aj pred Vami, zatiaľ ste mi poradili vždy skvelo, keď mi bolo poriadne horúco.

Ďakujem.
mlyn16
29.11.06,15:09
Nakúpili sme majetok z firmy v konkurze (materiál, nedokončenú výrobu, drobný majetok aj dlhodobý majetok), zaúčtovala som faktúru na 042, nakoľko nemáme urobenú inventúru majetku. Časť z tohto majetku sme predali a časť šrotovali. Ako mám zaúčtovať tieto operácie?