zuzanna
08.05.09,11:44
Pekny den chcem sa spytat prisla nam faktura za SLUZBu z ceskej republiky bez dph nasou povinnostou zdanit a zaroven uplatnit dph u mas len aky kurz pouzit? Prisla 28.4. Vyhotovena 24.4. A danova povinnost bola 20.4. Vobec neviem ake kurzy treba pouzivat pri zahranicnych fakturach? Pomozte dakujem pekne
danushka
08.05.09,10:12
Pri samozdanení použiješ kurz NBS zo dňa vystavenia faktúry dodávateľa z CZ. V Tvojom prípade je to 24.4.
azla
08.05.09,11:16
Pekny den chcem sa spytat prisla nam faktura za SLUZBu z ceskej republiky bez dph nasou povinnostou zdanit a zaroven uplatnit dph u mas len aky kurz pouzit? Prisla 28.4. Vyhotovena 24.4. A danova povinnost bola 20.4. Vobec neviem ake kurzy treba pouzivat pri zahranicnych fakturach? Pomozte dakujem pekne

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Mne to vychádza, že ak je daňová povinnosť 24.4.2009 - použiješ kurz ECB zo dňa 23.4.2009 ( v § 26 došlo k zmene od 1.1.2009)

V § 26 ods. 1 sa slová „slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti“ nahrádzajú slovami „eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a)) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti“.
ZEvina
11.05.09,10:51
Ja by som mala na Vás takúto otázočku. Nám jedna sprostredkovateľská spoločnosť X z členského štátu EÚ sprostredkovala s inou spoločnosťou Y z iného členského štátu EÚ obchodnú spoluprácu. Na základe zmluvy sme spoločnosti X vyplatili za sprostrekovanie dohodnutú províziu.
Moja otázka: Sme povinní samozdaniť túto službu v SR aj keď táto spoločnosť nie je plátca DPH a oni musia vystaviť za túto službu faktúru, alebo stačí tá zmluva. Vďaka, Eva
VladoaKatka
11.05.09,10:59
Ja by som mala na Vás takúto otázočku. Nám jedna sprostredkovateľská spoločnosť X z členského štátu EÚ sprostredkovala s inou spoločnosťou Y z iného členského štátu EÚ obchodnú spoluprácu. Na základe zmluvy sme spoločnosti X vyplatili za sprostrekovanie dohodnutú províziu.
Moja otázka: Sme povinní samozdaniť túto službu v SR aj keď táto spoločnosť nie je plátca DPH a oni musia vystaviť za túto službu faktúru, alebo stačí tá zmluva. Vďaka, Eva
Ja by som žiadala FA. Ak spoločnosť nie je plátca DPH vo svojej krajine, nič neoslobodili, Vy nemáte čo samozdaniť. Zaúčtuješ ako výdaj neovplyvňujúci DPH, teda sadzba 0%.
azla
11.05.09,11:54
Ja by som mala na Vás takúto otázočku. Nám jedna sprostredkovateľská spoločnosť X z členského štátu EÚ sprostredkovala s inou spoločnosťou Y z iného členského štátu EÚ obchodnú spoluprácu. Na základe zmluvy sme spoločnosti X vyplatili za sprostrekovanie dohodnutú províziu.
Moja otázka: Sme povinní samozdaniť túto službu v SR aj keď táto spoločnosť nie je plátca DPH a oni musia vystaviť za túto službu faktúru, alebo stačí tá zmluva. Vďaka, Eva

Najprv by som si skúsil zadefinovať miesto dodania služby.
Ak by to bola služba podľa § 15, odst. 8 - potom miesto dodania sa určí podľa § 15, odst. 7 - a potom by to mohlo byť tuzemsko.

Ak bude miesto dodania tuzemsko - nastupuje samozdanenie.