pepsikola
08.05.09,11:57
dobrý deň, poradáci.
Potrebovala by som objasniť moju situáciu. Moja babička ešte pred 20.rokmi darovala svoj podiel domu mojej mame za doopatrovovanie. Moja mama sa o nu naozaj príkladne starala celú dobu , vlastne nikam nechodila, žiadne dovolenky ani liečenia, nič... len práca, dom a starosť o babičku. Medzitým aj dom predali a žijú v byte v osobnom vlastníctve mojej mami. Lenže teraz nastal problém - moja mama ide na o operáciu a ona berie za samozrejmosť že ak by sa jej niečo stalo že ja babičku doopatrujem. Lenže mne to až tak samozrejmé nepríde nakoľko moja mama ma ešte 3súrodencov a myslím si že oni by mali svoju mamu doopatrovať prečo ja vnučka? ak by sa jednalo o moju mamu tak je to pre mňa samozrejmosť ale toto mi príde voči mne nespravodlivé. Ako to je po právnej stránke naozaj to tak je len koli tomu že ona kedysi dávno dostala babkin podiel? Ona si totižto myslí že ak opatrovanie odmietnem tak ona bude musieť svoj byt podeliť medzi surodencov alebo tomu čo sa o nu bude starať a že toto musí ešte teraz vyriešiť že oni to nebudú robiť zadarmo lenže ja zase tvrdím že čo tých 20rokov čo sa o nu starala sama potom akože tiež to robila zadarmo ked im to chce vrátiť a oni mali slobodu a to je fakt. Dokáže sa z tohto niekto vymotať a poradiť ako to vlastne je? Či naozaj by som s bytom dedila aj babičku? Dúfam že som to moc nezamotala. Ďakujem
tetrisss
08.05.09,10:05
Pokial babicka darovala svoj majetok tvojej mame, len ona by tento dar mohla pozadovat naspat a to zo zavaznych dovodov, co podla mna nie je to, ze je niekto chory, ale je tu moralna otazka, ale aj tu su dve strany. Ty nie si automaticky povinna sa o svoju babku starat zo zakona, ale ak ta matka o to poziada, odmietnes? Dalsia otazka je moznost starat sa o choreho alebo stareho cloveka, o tom moze hovorit len ten, kto to skutocne zazije. Myslim, ze ti ostava len dufat, ze az k takemu krajnemu pripadu, ze to ostane na tebe, nepride. Treba si ale uvedomit, ze aj ten chudak stary clovek si sam nepomoze a rodina sa mu nemoze otocit chrbtom.
Chobot
08.05.09,19:07
dobrý deň, poradáci.
Potrebovala by som objasniť moju situáciu. Moja babička ešte pred 20.rokmi darovala svoj podiel domu mojej mame za doopatrovovanie. Moja mama sa o nu naozaj príkladne starala celú dobu , vlastne nikam nechodila, žiadne dovolenky ani liečenia, nič... len práca, dom a starosť o babičku. Medzitým aj dom predali a žijú v byte v osobnom vlastníctve mojej mami. Lenže teraz nastal problém - moja mama ide na o operáciu a ona berie za samozrejmosť že ak by sa jej niečo stalo že ja babičku doopatrujem. Lenže mne to až tak samozrejmé nepríde nakoľko moja mama ma ešte 3súrodencov a myslím si že oni by mali svoju mamu doopatrovať prečo ja vnučka? ak by sa jednalo o moju mamu tak je to pre mňa samozrejmosť ale toto mi príde voči mne nespravodlivé. Ako to je po právnej stránke naozaj to tak je len koli tomu že ona kedysi dávno dostala babkin podiel? Ona si totižto myslí že ak opatrovanie odmietnem tak ona bude musieť svoj byt podeliť medzi surodencov alebo tomu čo sa o nu bude starať a že toto musí ešte teraz vyriešiť že oni to nebudú robiť zadarmo lenže ja zase tvrdím že čo tých 20rokov čo sa o nu starala sama potom akože tiež to robila zadarmo ked im to chce vrátiť a oni mali slobodu a to je fakt. Dokáže sa z tohto niekto vymotať a poradiť ako to vlastne je? Či naozaj by som s bytom dedila aj babičku? Dúfam že som to moc nezamotala. Ďakujem

Po právnej stránke nemáš povinnosť opatrovať babičku, preto v tomto nie je treba radiť. Nemusíš nikomu nič dávať, ak sa o ňu nebudeš starať.

Po morálnej stránke je to otázne, to si budeš musieť zodpovedať sama.
Petra Nová
14.05.09,16:20
mimotemy Odovzdaj Tvojej pani matke pozdrav a môj odkaz, že na Porade na ňu myslí celkom neznáma osoba a praje jej , aby tá operácia dobre dopadla a tešila sa veľa rokov dobrému zdraviu. A ešte, že má moje veľké sympatie. Darmo, je to stará škola:).

Ale rovnako dobré zdravie prajem aj Tvojej babičke;).
Mária27
14.05.09,16:43
Neviem, čo to znamená podiel domu, ktorý matka dostala. Ak by si za to kúpila byt, tak súrodenci to určite vytiahnu. Aj keď opatrovanie by v prepočte mohlo mať väčšiu hodnotu.

Ak teda získala matka veľa a ty by si to zdedila, môžeš zaplatiť opatrovateľku (koľko má po tých 20 rokoch babka rokov?).
Inak, deti sa majú o rodičov sa postarať, aj keby nič nededili.

Tak si to nejak zváž, prerátaj a rozhodni sa (ak by to malo byť aktuálne). Nik ti nič nemôže vyčítať, pretože matka sa rozhodovala o opatrovaní dobrovolne, a ty si nútená.