Danuulienka
08.05.09,15:29
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu pre moju priateľku, ktorá pracuje na živnosť ako opatrovateľka v Rakúsku a zároveň má otvorenú živnosť aj na Slovensku. Nakoľko som taký istý prípad mne na Slovensku poradili, že mám na výber, kde chcem platiť odvody do ZP, či na Slovensku alebo v Rakúsku, nakoľko v rámci EU môžem platiť ZP len v jednom členskom štáte. V Rakúsku mi bez problémov hneď na počkanie vydali formulár E101 , na základe ktorého ma od odvodov do ZP oslobodili. Teraz sa vrátim k problému mojej priateľky, ktorej na ZP
povedali, že je povinná platiť odvody do ZP aj na Slovensku aj v Rakúsku. Myslím, že to nie je správne.
Vie mi niekto poradiť, kde sa konkrétne treba obrátiť o správne vyriešenie tohto problému, nakoľko každý úradník tvrdí niečo iné akoby sme neboli ani v jednom štáte.

Ďakujem
Jana Motyčková
08.05.09,13:45
Formulár E101 ustanovuje v ktorom štáte EÚ sa odvody majú platiť. Ak je tam uvedené že v SR, tak, slovenská ZP nemá žiadnu právomoc aby určila, že ZP má platiť aj v Rakúsku.
Jediné, čo sa mi na tom nezdá, E101 vystavuje Ústredie SP v tom štáte, kde má občan trvalý pobyt, ak v SR, tak to mala vystaviť slovenská SP. Ale možno nemám nejaké nové info.
Danuulienka
08.05.09,14:11
Zrejme máte úplne pravdu. V Rakúsku máme ako opatrovateľky len prechodný pobyt a na ZP na Slovensku mi odpovedali, že v štáte , kde prevláda väčšina záujmov, že trvalý pobyt s tým nemá nič spoločné. Je pravda, že SP, len som sa zle vyjadrila v Rakúsku je všetko spolu aj ZP aj SP vydáva to SWA. Je to dosť zamotané a nakoniec neviem, či mňa neinformovali zle.