alus.tom
08.05.09,20:19
Mam ohlodany hrach. Je vysoký asi 10cm a listy sú obožraté.Možu to byť vtáci, alebo slimáky?
legolas
10.05.09,02:41
... sú to vtáci na 100%.
JarkaL
10.05.09,05:28
Ja som sadila na 3 krát, vždy mi vtáci vyzobali, teraz už ako tak poschádzal, ale najnovšie tam šarapatí krt a podrýva mi ho. Toho krta sa nevieme zbaviť, už mám plno kôpok v záhrade.
alus.tom
10.05.09,14:41
Ďakujem za rady, ale on je vyrasteny tak na 10 cm a ma okusané listy. A co mam urobit? :confused:
alus.tom
12.05.09,17:43
poradite?
arizona
12.05.09,17:58
1/ môžeš podsadiť
2/ postav strašiaka
3/zožeň si mačku:D
anklar
12.05.09,21:13
Mam ohlodany hrach. - rada by som prišla na to, prečo sa mi táto oznamovacia veta zdá byť taká vtipná. Vďaka.

:):):)

(aj ja, aj susedia, aj susedia susedov...)
Chobot
13.05.09,07:14
Ja som sadila na 3 krát, vždy mi vtáci vyzobali, teraz už ako tak poschádzal, ale najnovšie tam šarapatí krt a podrýva mi ho. Toho krta sa nevieme zbaviť, už mám plno kôpok v záhrade.

Dnes v teleráne radili, že krtka sa dá zbaviť octom. Treba jeho kopček odhrabať, nájsť pod ním jeho noru a do nej vyliať tak 2-5 dl octu. Ten sa v diere odparuje a šíri neznesiteľný zápach, ktorý krtko neznáša a radšej sa presunie "o dum dál".
arizona
13.05.09,07:29
Dnes v teleráne radili, že krtka sa dá zbaviť octom. Treba jeho kopček odhrabať, nájsť pod ním jeho noru a do nej vyliať tak 2-5 dl octu. Ten sa v diere odparuje a šíri neznesiteľný zápach, ktorý krtko neznáša a radšej sa presunie "o dum dál".
Dobrý nápad.
My sme vyskúšali tiež už všetko možné. Naftalínové tabletky, sírne knôty, petardy atď. Všetko zabralo max. na dva dni. Minulý rok nás napadlo do odhrnuých krtincov nahádzať psie "bobky".;)
Asi má krtko rešpekt,alebo mu to smrdí...neviem, ale zatiaľ máme pokoj:D
ZEvina
13.05.09,09:28
a zasa - z ohlodaného hrachu ku krtkom :D

Proti ohlodávaniu hrachu vtákmi robím toto: Okolo hriadky z hrachom ponatĺkam kolíky (vyššie ako je hrach), na ne krížom - krážom ponaťahujem tenký povraz a na povraz uviažem pásky z alobalu alebo staré CD. Tie vtáky odplašia. Eva
alus.tom
13.05.09,16:39
a zasa - z ohlodaného hrachu ku krtkom :D

Proti ohlodávaniu hrachu vtákmi robím toto: Okolo hriadky z hrachom ponatĺkam kolíky (vyššie ako je hrach), na ne krížom - krážom ponaťahujem tenký povraz a na povraz uviažem pásky z alobalu alebo staré CD. Tie vtáky odplašia. Eva

Dakujem. Toto je asi najlepsia rada. E teraz mam uz osklbany salat. Co s tym?
anklar
13.05.09,21:03
Dakujem. Toto je asi najlepsia rada. E teraz mam uz osklbany salat. Co s tym?

:):D
Aj ja, aj susedia, aj susedia susedov.

Nemáš chybu, alus.tom. :) Polievaj. Čo nevidieť, zo stredu budú vyrastať nové lístky. Môžeš ho strážiť aj osobne, v tom prípade sa vtáky zaručene budú vyhýbať Tvojmu šalátu. (píšem v dobrom, prosím, neuraz sa, príspevok ma rozveselil, vďaka)
renka104
14.05.09,05:17
Ahojte , ja mam zase ohlodané listy na izbových kvetoch. Už som hladala čo by mi ich mohlo takto obhýzať ale nič som nenašla .Neviete ako by som mohla poprípadných škodcov zničiť?
petmar
14.05.09,06:02
na tom hrachu - nemáte tam medvedíky ? tiež hnusná pliaga...
Hrdzoska
14.05.09,09:22
Ako vyzerá taký medvedík? Niečo ako koala? To by sa ľahko chytal taký veľký:)))
petmar
14.05.09,15:14
alla66
14.05.09,17:41
pavol54
15.05.09,18:27
Zásadne nesúhlasím s niektorými názormi je to jednoducho listárik, taký malý čierny chrobáčik ľudovo nazývaný skočka, postrek karate zeon, alebo niečo podobné, pozri si www.agroporadenstvo .sk. vtáky teda holuby sú najväčší škodca v hrachu ale tie listy neohlodávajú sú tak inteligentné že vedia kedy je hrach správne napučaný a dovtedy hrabú zobákom v zemi vedľa výhonku hrachu až ho nájdu a hrach samotný pre sucho a nedostatok štartovacích živín hynie.
pavol54
15.05.09,18:36
medvedík ničí koreňový systém rastlín voľakedy bývali granule dursban dnes treba pomiešať zo šrotom postrekovú latku dursban, rozsypať na povrch v miestach výskytu možno aplikovať pri vysádzaní k rastlinkám do jamiek
pavol54
20.05.09,14:23
V nedeľu som si opäť potvrdil pri vyhlodávaní lúskov hrášku že príroda si všetko nejak nahradí, tento rok som vysieval pokusné políčka asi o týždeň až desať dní neskôr, lebo skôr sa nedalo, a v nedeľu som už mal prvé lúsky hrášku a chvála Bohu tento rok nebolo ani treba zatiaľ ošetrovať proti zrniarke a voškám, čo sa vlani nedalo vynechať. Ako som si dobre všimol tento rok je tej hávede akosi pomenej, ani mínerka pórová vôbec nešantí v cibuľke ako po iné roky asi ju tá zima trocha zdecimovala.