ibamarosko
08.05.09,21:00
Zdravím Všetkých a prosím o radu čo by bolo najvýhodnejšie:
Manželka je živnostník a platiteľ DPH, vlastní os. auto ktoré nieje zaradené do majetku firmy. využíva ho pri podnikaní.
Plánujeme kúpiť nové auto s odpočtom DPH, na úver.
Ja som riadne zamestnaný na TPP. Uvažoval som nad tým že by som založil živnosť pori zamestnaní bol platitel DPH a toto nové auto napísal na moju živnosť. Manželka by si dalej dávala do nákladov náhrady za použitie starého auta (kvoli vysokej spotrebe 8,8 L), ja by som jej fakturoval služby, čo by mne pokrývalo náklady na nové auto.
Chcem sa opýtať či je to možné alebo či nieje niečo výhodnejšie alebo aby som nemusel zakladať ja živnosť a manželky by mala v nákladoch obe autá.
Dúfam že som to nenapísal veľmi komplikovane.
Janurka
08.05.09,20:02
1. Zaujala ma predposledná veta: "manželka by mala v nákladoch obe autá". Ani zmienka o zamestnancoch. To znamená, že by používala obidve autá ona sama. Aby to nedopadlo tak, ako keď som raz konateľovi s.r.o. vyčíslila počet hodín / tuším 20/, ktoré by musel jeho spoločník denne stráviť za volantom, aby mohli dať do nákladov spotrebované PH.
2. Skús rozviesť podrobnejšie.
ibamarosko
10.05.09,11:27
Skusim to vysvetlit. Ide mi v podstate o to že manželka používa na podnikanie stare auto ktoré nemá zaradené do majetku firmy teda do nákladov si dáva paušálnu náhradu + PHM. (no kedže auto ma vysokú spotrebu dajú sa celkom dobre "zvyšovať náklady"). Nové auto chceme kúpiť z odpočtom DPH, keby sa kúpilo na manželkinu firmu bolo by dosť hlúpe vykazovať že jazdila viac na starom aute ako na novom. Preto som uvažoval že založim živnosť aj ja a nové kúpime na moju "živnosť" no a to čo by som mal v nákladoch ja splátky a iné náklady spojené s autom by som len do tejto výšky fakturoval manželke nejaké služby čím by som v podstate ja nic nezarobil a náklady na auto by sa v podstate "presunuli" manželke, a moja živnosť by nebola ani v zisku ani v strate. Neviem či je to dosť dobre možné preto som chcel nejaké rady prípadne nápady ako to vyriešiť. Ďakujem
Ingrid Ondruskova
10.05.09,16:08
Aj môj manžel rieši vo "svojej" firme niečo podobné...Používa auto na podnikanie nezaradené v majetku firmy,. náklady účtuje systémom paušál+PHM. Tento rok si chce do firmy kúpiť auto s odpočtom DPH a zaradiť ho do firmy....no a zatiaľ má tento plán-nevieme, či dobrý...????? SZČO chce aby mu manželka /čiže ja/ pomáhala pri podnikaní ako obchodná cestujúca, ale nebude v zamestnaneckom pomere, chceme využiť paragraf, že príbuzný v priamom rade môže pomáhať bez prac.zmluvy, čiže manžel by jazdil na "starom" aute a ja na novom a obe autá by išli do nákladov /zamozrejme-každé iným spôsobom/...je to správna úvaha?
Ingrid Ondruskova
11.05.09,06:11
...posúvam...
Janurka
11.05.09,08:09
Skusim to vysvetlit. Ide mi v podstate o to že manželka používa na podnikanie stare auto ktoré nemá zaradené do majetku firmy teda do nákladov si dáva paušálnu náhradu + PHM. (no kedže auto ma vysokú spotrebu dajú sa celkom dobre "zvyšovať náklady"). Nové auto chceme kúpiť z odpočtom DPH, keby sa kúpilo na manželkinu firmu bolo by dosť hlúpe vykazovať že jazdila viac na starom aute ako na novom. Preto som uvažoval že založim živnosť aj ja a nové kúpime na moju "živnosť" no a to čo by som mal v nákladoch ja splátky a iné náklady spojené s autom by som len do tejto výšky fakturoval manželke nejaké služby čím by som v podstate ja nic nezarobil a náklady na auto by sa v podstate "presunuli" manželke, a moja živnosť by nebola ani v zisku ani v strate. Neviem či je to dosť dobre možné preto som chcel nejaké rady prípadne nápady ako to vyriešiť. Ďakujem
1. K starému autu: do nákladov si môžeš dať výdavky na spotreb. PL podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v TP. Ak má auto vyššiu spotrebu, ako je v osvedčení, tak je to výdavok neovplyv. ZD. Ibaže by si mal certifikát autorizovanej skúšobne, kde by bola uvedená iná spotreba /kedysi to tak fungovalo, neviem, či aj teraz/.
2. K novému autu: auto bude na Tvoju živnosť a používať ho bude manželka. Hrozí riziko pri cestnej kontrole, viem z osobnej skúsenosti, keď policajti tvrdili, že som použila firemné auto na súkromnú cestu. Možno by bol v Tvojom prípade lepší tento postup: auto kúpi manželka, bude ho používať. Ty si založíš živnosť, budeš fakturovať služby a používať staré auto za podmienok stanovených zákonmi.
Janurka
12.05.09,09:28
Aj môj manžel rieši vo "svojej" firme niečo podobné...Používa auto na podnikanie nezaradené v majetku firmy,. náklady účtuje systémom paušál+PHM. Tento rok si chce do firmy kúpiť auto s odpočtom DPH a zaradiť ho do firmy....no a zatiaľ má tento plán-nevieme, či dobrý...????? SZČO chce aby mu manželka /čiže ja/ pomáhala pri podnikaní ako obchodná cestujúca, ale nebude v zamestnaneckom pomere, chceme využiť paragraf, že príbuzný v priamom rade môže pomáhať bez prac.zmluvy, čiže manžel by jazdil na "starom" aute a ja na novom a obe autá by išli do nákladov /zamozrejme-každé iným spôsobom/...je to správna úvaha?
Viď. zák. 82/2005 § 2a ods. 1 a 2 - ak si dôchodkovo poistená, naozaj nepôjde o nelegálne zamestnávanie a nelegálnu prácu. Auto bude zaradené do firmy a keďže máš pomáhať ako obchodná cestujúca, bez auta to nepôjde. Pri evidencii jázd by som vždy uviedla do knihy, kto auto použil. Toto je môj názor, nestretla som sa s takýmto prípadom. Iné by to samozrejme bolo, keby si aj Ty bola SZČO.
Zuzanak1
13.05.09,08:29
Ahojte. Nemôžem nájsť presne tému, ktorá sa týka môjho problému. "Prevod úžitkového automobilu z osobného užívania FO do majetku firmy", našla som len témy, ktoré sa týkajú opačného problému.
Moja otázka : FO, má úžit.automobil na RČ, kúpené v zahraničí, ak ho bude chcieť predaťť niekomu, kdo bude platca DPH, rozmýšľa, že ho prevedie na FO podnikateľ na IČO a predá s DPH. Môže to takto urobiť ? A ako zaúčtujem, alebo zaradím prevod auta z RČ na IČO ? v akej cene ?
Ďakujem za radu.