nadka89
09.05.09,11:05
Vlastním polovicu rodinného domu a po rozvode bývam s dospelými deťmi rok v podnájme, zatiaľ čo exmanžel býva v spoločnom rodinnom dome sám. Odišla som nedobrovoľne a pod nátlakom z rodinného domu.
Chcem si deťmi vyriešiť bytovú otázku a keďže druhá strana nesúhlasí s dohodou o majetkoprávnom vysporiadaní. Budem to musieť riešiť súdnou cestou a chcela by som vedieť, aký je postup, aké doklady potrebujem, čo všetko je potrebné preukázať. Je možné jednať v tejto veci bez právnika, hlavne kvôli finančnej otázke?
Ajuška
09.05.09,09:40
... Je možné jednať v tejto veci bez právnika, hlavne kvôli finančnej otázke?
Je možné jednať aj bez právnika... ale s vedomím, že finančne najväčší "záťah" budú súdne trovy. A čím viac sa (trebárs z nevedomosti) budete naťahovať cez súd... tým viac môžeš stratiť. Hlavne nečakaj rýchle riešenie... mohla by som Ti rozprávať aj o 20-ročnej rozprávke bez konca...:rolleyes:...
nadka89
09.05.09,13:23
Jediný spoločný majetok s exmanželom je náš dom...predpokladám, že potrebujem výpis z katastra o mojom spoluvlastníctve? ak vieš, poraď čo k tomu ešte potrebujem a aké tlačivo sa podáva na súd? ďakujem
Ajuška
10.05.09,12:06
Jediný spoločný majetok s exmanželom je náš dom...predpokladám, že potrebujem výpis z katastra o mojom spoluvlastníctve? ak vieš, poraď čo k tomu ešte potrebujem a aké tlačivo sa podáva na súd? ďakujem
Žiadne tlačivo neexistuje. Do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozvodového rozsudku - ak ste sa nedohodli - môžeš na príslušnom súde podať návrh na vysporiadanie BSM. Už z toho názvu vyplýva, že by Tebe - (ako navrhovateľke) malo byť v provom rade jasné - nielen čo všetko treba vysporiadať, ale aj aký je Tvoj návrh...
Si k tomu teda sadni a ujasni si o čo všetko ide. Možno zrazu zistíš, že nielen dom (stavba ako taká) je Váš spoločný majetok... (pozemok na ktorom stojí, záhrada,trvalé porasty, oplotenie, príp. drobná stavba... zariadenie... peniaze na účte v čase rozvodu... nesplatené úvery... osobné cenné veci, ktoré si si pri odchode nestihla vziať... auto.....)
Tzn. priprav si súpis vecí hnuteľných a nehnuteľných... a Tvoje stanovisko - akou formou by ste sa mali vysporiadať. Čo komu zostane a kto koho a v akej výške vyplatí...
TOTO za Teba žiadny právnik neurobí... :rolleyes: ...tak spisuj trpezlivo a spravodlivo...

Svoje vlastníctvo k nehnuteľnostiam dokazuješ výpisom z LV. Hodnota nehnuteľného a hnuteľného majetku sa dokazuje posudkom súdneho znalca z príslušnej oblasti...
02Michaela
12.05.09,05:08
Svoje vlastníctvo k nehnuteľnostiam dokazuješ výpisom z LV. Hodnota nehnuteľného a hnuteľného majetku sa dokazuje posudkom súdneho znalca z príslušnej oblasti...[/I]


K tomu by som ešte dodala, aby nezostal nikto prekvapený, že cena nehnuteľnosti bude približne taká, aká je trhová cena. Aby nedošlo k omylu, že pred pár rokmi ste dom kúpili/postavili cca 300.000,- Sk a teraz má hodnotu 2.000.000,- Sk. Z tejto trhovej sumy sa budete teda vysporiadávať, platiť daň, a percentá z nadobudnutého majetku, súdne trovy...

Držím palce a hlavne pevné nervy.

Radím, vysvetliť to bývalému a najlepšie sa je dohodnúť. Ak to pôjde súdnou cestou, budú na vás zarábať iní a aj štát. ak sa dohodnete, môžte veľa ušetriť.
Ajuška
12.05.09,08:25
Nadka89...neviem, či si sem od založenia témy nakukla...;)... Isto však zvažuješ, z ktorej strany ten veeeľký krajec načať... :rolleyes: ...

... priprav si súpis vecí hnuteľných a nehnuteľných... a Tvoje stanovisko - akou formou by ste sa mali vysporiadať. Čo komu zostane a kto koho a v akej výške vyplatí...
Ak budeš mať v tomto jasno, mala by si to vhodným spôsobom oznámiť aj svojmu ex... hoci sa budú Vaše predstavy rozchádzať, riešenie treba nájsť...


...Radím, vysvetliť to bývalému a najlepšie sa je dohodnúť. Ak to pôjde súdnou cestou, budú na vás zarábať iní a aj štát. ak sa dohodnete, môžte veľa ušetriť.
Ak s Tebou nemieni o vysporiadaní komunikovať, skús si prelúskať túto stránku
http://www.komoramediatorov.sk/index.html ...možno sa Ti predsa len podarí predísť súdnemu sporu... (nezabudni na 3-ročnú lehotu)
02Michaela
14.05.09,05:21
Nepíšeš ako dlho ste už rozvedený, tak ako napísala Ajuška, treba dať pozor na 3 roky. Je to lehota na vysporiadanie BSM, po tejto lehote sa stávate podielovými vlastníkmi. Čo sa týka toho, že sa nechce dohodnúť, to Ti verím. Ja som sa o to pokúšala 2 roky. Boli to ťažké 2 roky. No nakoniec sa mi to vyplatilo. Dohodli sme sa mimosúdne. (dostal rozum).