Ejo
09.05.09,11:07
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Keď je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti - max. 10 hodín týždenne, vyúčtovanie mzdy može byť aj na menej ako 10 hodín týždenne,pretože sviatok nepracoval, alebo treba dodržať presne?
Ďakujem
ivka70
09.05.09,09:15
Samozrejme, ze moze byt aj na menej :)
Ejo
09.05.09,09:18
Ďakujem, takže pri dohode, može byť aj menej odpracovaných hodín, len pri pracovnej zmluve musia byť všetky dni, buď odpracované, alebo dovolenka atď.
mzdarka renca
09.05.09,09:21
Ďakujem, takže pri dohode, može byť aj menej odpracovaných hodín, len pri pracovnej zmluve musia byť všetky dni, buď odpracované, alebo dovolenka atď.
áno, PP je o niečom inom ako dohoda
Vivi
11.05.09,11:31
ahojte,mam dohodu o pracovnej cinnosti . V dohode je dohodnuta 300 EUR mesacna odmena. Ma vplyv na vysku mzdy skutocnost, kolko pracovnych dni ma mesiac,ked je v zmluve uvedene 300 eur mesacna odmena?
ivka70
11.05.09,11:40
ahojte,mam dohodu o pracovnej cinnosti . V dohode je dohodnuta 300 EUR mesacna odmena. Ma vplyv na vysku mzdy skutocnost, kolko pracovnych dni ma mesiac,ked je v zmluve uvedene 300 eur mesacna odmena?

Nemalo by mat, pokial v zmluve nic ine nie je.
Vivi
11.05.09,11:45
tiez si myslim,este by som sa chcela spytat,mozem si u zamestnavatela uplatnit danovy bonus,ak nemam ine zamestnanie (som na RD),len tuto dohodu o pracovnej cinnosti?
mzdarka renca
11.05.09,11:50
tiez si myslim,este by som sa chcela spytat,mozem si u zamestnavatela uplatnit danovy bonus,ak nemam ine zamestnanie (som na RD),len tuto dohodu o pracovnej cinnosti?
aj DB, aj NČZD, čo je teraz mesačne 335,47€
bambino87
15.05.09,07:23
dobry den, ja sa chcem spytat, ci zivnostnik moze pracovat popri zivnosti aj na dohodu, a ake su tam podmienky? ci je to nejako financne limitovane? dakujem za odpoved
veronikasad
15.05.09,07:40
tiez si myslim,este by som sa chcela spytat,mozem si u zamestnavatela uplatnit danovy bonus,ak nemam ine zamestnanie (som na RD),len tuto dohodu o pracovnej cinnosti?
Dohodu máš uzatvorenú u zamestnávateľa, od ktorého si odišla na rod.dovolenku ?
veronikasad
15.05.09,07:44
dobry den, ja sa chcem spytat, ci zivnostnik moze pracovat popri zivnosti aj na dohodu, a ake su tam podmienky? ci je to nejako financne limitovane? dakujem za odpoved
Môže pracovať na dohodu - výška príjmu nie je limitovaná. Ak je príjem zrážaný zrážkovou daňou, nemusí ho uvádzať v daň. priznaní, ak ide o preddavkovú daň, musí ju zahrnúť do príjmu podľa § 5.

Dohoda je limitovaná len počtom odprac.hodín - DoVP = 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa, DoPČ = max. 10 hod. týždenne.

Príjem z dohody sa nezahrňa do vymer. základu pre platenie odvodov do soc. a zdr. poisťovne.
Na druhej strane ako nevýhodu vidím v tom, že sa zdaňuje celá suma vyplatenej odmeny. Nemôže si pri nej odpočítať žiadne výdavky.
bambino87
15.05.09,07:51
Prosim Vas, vie mi niekto poradis s mojim problemom ohladne zivnosti a prace na dohodu? este raz dakujem
bambino87
15.05.09,07:53
dakujem velmi pekne
Lianka
15.05.09,09:42
dobry den, ja sa chcem spytat, ci zivnostnik moze pracovat popri zivnosti aj na dohodu, a ake su tam podmienky? ci je to nejako financne limitovane? dakujem za odpoved

Moze. Limitom je pocet odpracovanych hodin:
dohoda o vykonani prace - max. 350 hodin
dohoda o pracovnej cinnosti - 10 hod. tyzdenne
Jajka77
21.06.10,06:55
ahojte,zaujimalo by ma ci je pocas dohody narok na dovolenku.
ak ano,ktory je to paragraf? dakujem pekne
Tweety
21.06.10,06:55
ahojte,zaujimalo by ma ci je pocas dohody narok na dovolenku.
ak ano,ktory je to paragraf? dakujem pekne
Dohodárom nevzniká nárok na dovolenku. Nárok na dovolenku je len z PP a tým dohoda nie je.
dada 1
24.06.10,14:27
Uzatvorila som DPC, mozem dat aj vyššiu mzdu ako je dohodnute v dohode?
Ďakujem
Tweety
24.06.10,14:30
Uzatvorila som DPC, mozem dat aj vyššiu mzdu ako je dohodnute v dohode?
Ďakujem
Dohodári nepoberajú mzdu, ale odmenu za prácu na dohodu, ktorá má zodpovedať sume uvedenej v dohode. Ak bude odmena vyššia, treba urobiť dodatok dohody.
dada 1
25.06.10,07:27
Ja som dala odmena za vykonanú prácu je 3eur./hod. a chceli by sme dať vyššiu odmenu.
rodina1
25.06.10,09:10
Ja som dala odmena za vykonanú prácu je 3eur./hod. a chceli by sme dať vyššiu odmenu.
Tak ako ti radí Tweety, treba urobiť dodatok k dohode, ktorým upravíte vyplácanú odmenu za prácu.
dada 1
28.06.10,04:04
Len ta odmena nie je stale rovnaka bude to v poriadku ked urobim dodatky kde uvediem v ,,prípade dobreho vykonu zamestnanca sa hodinová mzda zvýši´´
ada159
07.12.10,13:19
Máme uzavretú dohodu o PČ s dohodnutou mesačnou mzdou( odmenou). V prípade, že v danom mesiaci je v prac.týždni sviatok, mesačná odmena sa alikvotne o sviatok znižuje?
Tweety
07.12.10,13:52
Máme uzavretú dohodu o PČ s dohodnutou mesačnou mzdou( odmenou). V prípade, že v danom mesiaci je v prac.týždni sviatok, mesačná odmena sa alikvotne o sviatok znižuje?
NIe, neznižuje.
ada159
08.12.10,08:19
ale ked sviatok pripadne na prac.deň samozrejme že odpracuje menej hodín. Mzda je stále rovnaká ako v mesiaci, v ktorom odpracoval celý mesiac?
Tweety
08.12.10,16:14
ale ked sviatok pripadne na prac.deň samozrejme že odpracuje menej hodín. Mzda je stále rovnaká ako v mesiaci, v ktorom odpracoval celý mesiac?
Nie je to mzda, ale odmena, a tú máte stanovenú mesačne, takže nezáleží na tom, či sviatok odpracuje, alebo nie, odmena je rovnaká.
Věra Deptová
08.12.10,19:06
Máme uzavretú dohodu o PČ s dohodnutou mesačnou mzdou( odmenou). V prípade, že v danom mesiaci je v prac.týždni sviatok, mesačná odmena sa alikvotne o sviatok znižuje?

Nie, neznižuje. Dohoda o pracovnej činnosti - 10 hod. týždenne. Tých 10 hod.môže odpracovať aj za 3 dni. Nemusí to byť v rozsahu 2 hod. na 1 deň. Ide o odmenu za prácu ktorá sa niekedy dokáže vykonať v rámci jedného mesiaca za 40 hod. a niekedy napr. za 31 hod.. :rolleyes:
ada159
09.12.10,07:55
máme v dohode zakotvené, že práca bude vykonaná v rozsahu 2 hod. denne počas pracovných dní. Ale program mi automaticky na deň sviatku ponižuje odmenu. Čiže pri počte 21 prac.dní + 2 dni sviatok prisluchajuci prac.dnu vyočíta odmena/23dní * 21 prac.dní. Je to nesprávne?
mzdarka renca
09.12.10,14:50
máme v dohode zakotvené, že práca bude vykonaná v rozsahu 2 hod. denne počas pracovných dní. Ale program mi automaticky na deň sviatku ponižuje odmenu. Čiže pri počte 21 prac.dní + 2 dni sviatok prisluchajuci prac.dnu vyočíta odmena/23dní * 21 prac.dní. Je to nesprávne?

nemal by ti to robiť program, nakoľko je to nesprávne, asi tam budeš mať problém s kalendárom, bude to nekorektne nahraté.
milanr
21.12.10,11:38
Prosím Vás, chcem sa opýtať ako správne do DoPČ napísať dohodnutý rozsah pracovného času, môžem tam uviesť najviac 10 hodín týždenne, alebo tam musí byť 10 hodín týždenne. Ide mi o to slovíčko najviac. Dohodár totižto nebude pracovať presne každý týždeň 10 hodín, ale niekedy menej hodín a niekedy ho možno nebudeme potrebovať vôbec. Takže mi ide o správnu definíciu.
londay
29.12.10,12:21
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či sa musí podľa ZP viesť evidencia pracovného času - dochádzky, ak zamestnanec pracuje na dohodu o vykonaní práce, ale nebude odmeňovaný hodinovo ale jednorázovymi odmenami za vykonanú prácu.
Ďakujem za odpoveď.
Janka 52
29.12.10,12:29
Prosím Vás, chcem sa opýtať ako správne do DoPČ napísať dohodnutý rozsah pracovného času, môžem tam uviesť najviac 10 hodín týždenne, alebo tam musí byť 10 hodín týždenne. Ide mi o to slovíčko najviac. Dohodár totižto nebude pracovať presne každý týždeň 10 hodín, ale niekedy menej hodín a niekedy ho možno nebudeme potrebovať vôbec. Takže mi ide o správnu definíciu.
My používame formuláciu najviac 10 hodín týždenne, ale samozrejme každý mesiac prikladáme dochádzku - evidencia pracovného času, z ktorej je zrejmé, koľko hodín v ktorom týždni zamestnanec odpracoval, nikdy to nie je viac ako 10 hodín
Janka 52
29.12.10,12:36
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či sa musí podľa ZP viesť evidencia pracovného času - dochádzky, ak zamestnanec pracuje na dohodu o vykonaní práce, ale nebude odmeňovaný hodinovo ale jednorázovymi odmenami za vykonanú prácu.
Ďakujem za odpoveď.
ZP v § 224 ods. e hovorí, že treba viesť evidenciu prac. času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brig. práci študentov a dohody o prac. činnosti. Dohoda o vykonaní práce tam nie je uvedená. Napriek tomu my v praxi - aj vo vnútornom predpise máme zakotvené, že vyžadujeme evidenciu aj pri dohode o vykonaní práce. A potom sledujeme, či zamestnanec náhodou neprekročil 350 hodín....
milanr
30.12.10,08:12
My používame formuláciu najviac 10 hodín týždenne, ale samozrejme každý mesiac prikladáme dochádzku - evidencia pracovného času, z ktorej je zrejmé, koľko hodín v ktorom týždni zamestnanec odpracoval, nikdy to nie je viac ako 10 hodín
Ďakujem za reakciu. Ja si tiež myslím, že formulácia najviac 10 hodín týždenne je v poriadku + priložená dochádzka. Ešte otázočka k tej dochádzke, musí dochádzku podpísať aj dohodár, alebo stačí len evidencia dochádzky vyhotovená a podpísaná zodpovedným zamestnancom, ktorý prácu prevzal ?
Tweety
30.12.10,08:20
Ďakujem za reakciu. Ja si tiež myslím, že formulácia najviac 10 hodín týždenne je v poriadku + priložená dochádzka. Ešte otázočka k tej dochádzke, musí dochádzku podpísať aj dohodár, alebo stačí len evidencia dochádzky vyhotovená a podpísaná zodpovedným zamestnancom, ktorý prácu prevzal ?
Evidenciu si vedie dohodár, po mesiaci ju odovzdá, takže jeho podpis je tam potrebný, on najlepšie vie, kedy a ako to odpracoval, potom ju podpíše zodpovedný, takže je len jedna.