Zitulda
09.05.09,13:24
Mám neobvyklú prosbu a možná ža e som zlezaradil amimotemy , ale sa mi jedná o to, že koľko € pýtať za jeden formát A4: Ide o prekreslenie výkresu na ozalite do počítača na Autocad, alebo Microstatión. Určite tu na porade sú mladí študenti, alebo už ste po skončení VŠ a keď ste si zadávali niekomu kresliť výkresna PC, koľko ste zaplatili za A4 formát. Viem, že je možné dať výkres z ozalitu kopírovať...sú na to reprocentrá. Ale výkres skreslený do elekronickej podoby, bude slúžiť ako výkres pôvodného stavu (aj pre búracie práce) a následne je nutné robiť v ních úpravy na novonavrhovaný stav.
Ďakujem, ak nechcete udať sumu na poradu, poprosím zdeliť mi ju SS-kou.
sthruska
10.05.09,07:56
Odpovedať neviem, ale záleží to aj od "hustoty" výkresu. Najlepšie je dohodnúť sa dopredu. Väčšinou sa odhaduje čas potrebný na skreslenie. Pritom nezáleží v čom to kreslíš. To "skopírovanie" výkresu je dobré tak akurát do archívu. Kresba nemôže byť presná - podľa rozmerov.
Zitulda
10.05.09,11:39
Struska ďakujem za reakciu aj doporučenie na dohodu...hodinovú mzdu, len nechápem, čo myslíš pod týmto:
Kresba nemôže byť presná - podľa rozmerov.
Výkres musí byť spracovný v danom merítku.
kero64
10.05.09,16:48
Ak som dobre rozumel, tak "sthruska" myslel kopírovanie. Dá sa to aj inak. Ja som pred časom dostával výkresy vo formáte PDF. A existuje konvertor z PDF na DWG-DXF súbory, teda AutoCad. Tam netreba nič kresliť, len skonvertovať a potom upraviť mierku. Dobre napísal "sthruska", že je dôležité aj to, čo sa má prekreslovať. Na formát A4 sa dá nakresliť jednoduchá skrutka a dá sa aj plán celého rodinného domu. Samozrejme v mierke. Ale ako píše, dohodnúť sa vopred na odmene za čas potrebný na prekreslenie. A tam posúdiš sama, či je to veľa alebo si ochotná za to toľko zaplatiť. Skús poslať obrázok toho, čo potrebuješ prekresliť, možno by sa dalo napísať viac.
Zitulda
10.05.09,17:08
Skús poslať obrázok toho, čo potrebuješ prekresliť, možno by sa dalo napísať viac.
Žiaľ, nemôžem, lebo keby som ho mala už počítači je iná vec, ale prosím ...prečítaj si prosím, môj text v zadavacej téme ...Výkres je na ozalite z roku 1994 a jeden má veľkosť 10 A4. Tie je treba skresliť do elektronickej formy. Pre objasnenie:-... Výkresy na ozalit sa kopírovali (na stroji presvecovali sa výkresy z pauzáku na papier a ten sa dal do čpavkovacej skrini, a tak boli ozalitové výkresy). No a tieto sú také.
Ináč budem rada ak mi niekedy poskytneš radu o konvertorovaní výkresov z PDF formátu ale do Microstatiónu, možná že aj do Autocadu...Ďakujem Ti vopred Kero.
kero64
10.05.09,17:19
Nemáš mi za čo ďakovať. Ak by si mala možnosť aspoň odfotografovať ten ozalit, možno by som ti vedel pomôcť. A pokiaľ ide o PDF výkresy viem, že sa dajú konvertovať iba do DWG-DXF formátu, teda AutoCad. Ten program sa volá PDF 2CAD a je to ako doplnok k zakúpeným programom od firmy Techsoft Poprad. Aj ja som ho dostal, keď sme zakúpili ZWCAD. Má iba jednu chybu, podporu má iba pri XP. Ja už mám ale XP64 Pro a tam mi nejde.
sthruska
11.05.09,04:59
//Kresba nemôže byť presná - podľa rozmerov.

Skopíruješ výkres na ktorom je rozmer 10,54 mm. Meraním vo výkrese zistíš, že rozmer je napr. 9,25781 mm. Tým som chcel povedať, že ak chceš plne využiť silu elektronického výkresu, tak to musíš nakresliť ručne - presne zadávať jednotlivé rozmery.
Papierové výkresy majú jednu (pre nás) nechcenú vlastnosť. Vplyvom vlhkosti sa nerovnomerne scvrkávajú. Kvôli tomu som kedysi prekresľoval výkresy ručne, aj keď bol k dispozícii skener. Boli to počiatky digitalizácie, tak ten skener aj tak za veľa nestál.

DXF formát je univerzálny (základný) a pozná ho každý program na kreslenie výkresov.