martin.horak
09.05.09,14:03
Prosim velmi pekne o radu,
po rodicoch som zdedil bytovy dom v radovej vystavbe, ale bez pozemku. Otec tento dom dostal od podniku, v ktorom pracoval a neskor mu podnik umoznil tento dom odkupit, ale bez pozemku. Vlastnikom parcely na ktorom lezi moja zdedena cast domu v radovej vystavbe je hl. mesto s tym, ze v katastri je vecne bremeno na pozemku v prospech stavby domu. Rozhodol som sa tento dom predat, ale zaujemci o kupu sa boja toho, ze sa dom predava bez pozemku. Co by ste mi v tomto pripade poradili? Ak by som poziadal o odkupenie pozemku len svojej casti, kedze sa jedna o radovu vystavbu bolo by to mozne? Pripadne vztahovala by sa na odkupenie pozemku cena prvonadobudatela, kedze som dom zdedil po rodicoch, alebo ina cena? Pripadne ako by sa dalo zohladnit pripadne odkupenie pozemku novym vlastnikom v kupno-predajnej zmluve? Pozemok na ktorom stoji moja zdedena cast ma 85 m2.
Dakujem velmi pekne za kazdu radu. :)
pepa78
09.05.09,14:15
Chystáte sa na veľký obchod...zoberte papiere / LV, snímku z mapy / a bežte za kvalifikovanou a právne podloženou analýzou problému za právnikom...myslím, že to budete mať najistejšie...
geodet123
10.05.09,18:57
Dohodnite sa s mestom a môžete si kúpiť aj len časť. Podstatné však je, či ten pozemok-parcela je len tých 85m2 alebo je to jedna veľká parcela na ktorej stojí celá radová zástavba. V prvom prípade by to malo byť jednoduché. V druhom prípade bude treba geometrický plán na odčlenenie tej tvojej časti a je možné, že vecné bremeno k tej veľkej parcele majú aj ostatní vlastníci zástavby (treba sa pozrieť do LV) a bude treba aj ich súhlas. Plus malá rada: ako napísal pepa hore, dajte to právnikovi nech vám poradí všetko tak ako má byť.
martin.horak
10.05.09,19:11
Dohodnite sa s mestom a môžete si kúpiť aj len časť. Podstatné však je, či ten pozemok-parcela je len tých 85m2 alebo je to jedna veľká parcela na ktorej stojí celá radová zástavba. V prvom prípade by to malo byť jednoduché. V druhom prípade bude treba geometrický plán na odčlenenie tej tvojej časti a je možné, že vecné bremeno k tej veľkej parcele majú aj ostatní vlastníci zástavby (treba sa pozrieť do LV) a bude treba aj ich súhlas. Plus malá rada: ako napísal pepa hore, dajte to právnikovi nech vám poradí všetko tak ako má byť.

Podla katastralnej mapy je cislo pozemku napriklad 1111, dalej sa pozemok cleni na dvor, ten je ako 1111/1 a pozemok na casti na ktorom je stavba 1111/2 o rozhlohe 85 m2 je sused, 1111/3 o rozhlohe 85 m2 som ja, 1111/4 o rozhlohe 85 m2 dalsi sused a 1111/5 o rozhlohe 85 m2 posledny sused. Na kazdej casti na ktorej lezi nehnutelnost je na pozemku vecne bremeno v prospech stavby, to znamena ze sused ktory ma odkupenu svoju cast domu ma vecne bremeno v prospech stavby na 1111/2, ja mam vecne bremeno na 1111/3 a atd...
duves
11.05.09,04:11
Prosim velmi pekne o radu,
po rodicoch som zdedil bytovy dom v radovej vystavbe, ale bez pozemku.
Tak bytový dom (bytovka), alebo rodinný dom?
Byt v bytovom dome nemusí mať podiel na pozemku.
martin.horak
11.05.09,14:33
Tak bytový dom (bytovka), alebo rodinný dom?
Byt v bytovom dome nemusí mať podiel na pozemku.

Druh stavby podla LV je bytovy dom.