Lennkka17
09.05.09,14:07
Chcem sa opytat ako je to v JU ak uctujem PHM, ide o zivnostnika ktory sa zaobera prepravou tovaru, chcem vediet ci si mozem uctovat celu sumu s blockou alebo nie, auto je na ICO. Knihu jazd netreba viezt?? dakujem.
Lianka
09.05.09,12:26
Platitel DPH?

Pozri temy:
http://www.porada.sk/t105286-p9-zrusenie-knihy-jazd-ale.html
http://www.porada.sk/t109389-80-pausal-spotreby-phm.html

Od 1.3.2009 je do zakona o dani z prijmov do § 19, ods. 2 doplnene:
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tamneuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tamneuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Lennkka17
10.05.09,11:10
cize ak som to pochopila spravne tak sa to ma robit tak ze na zaciatku mesiaca stav tachometra, na konci mesiaca a vypocita sa spotreba podla technickeho a z tej spotreby sa moze zauctovat najviac 80 percent. cize vsetky ostatne blocky ak ich bude viac su nepotrebne a netreba ich uctovat??
Lennkka17
10.05.09,11:15
a este sa chcem opytat ci sa teda nemusi viest kniha jazd. ako sa potom vlastne eviduje ubehnute kilometre??
optimistka
10.05.09,11:18
musíš viesť stav tachometra
napr. v jednoduchej tabulke po mesiacoch s podpisom oprávnenej osoby
Lianka
10.05.09,11:49
cize ak som to pochopila spravne tak sa to ma robit tak ze na zaciatku mesiaca stav tachometra, na konci mesiaca a vypocita sa spotreba podla technickeho a z tej spotreby sa moze zauctovat najviac 80 percent.

Ano.


cize vsetky ostatne blocky ak ich bude viac su nepotrebne a netreba ich uctovat??

Zauctovala by som vsetky blocky, z toho:
80% VOZD
20% VNZD
Lennkka17
10.05.09,12:15
musíš viesť stav tachometra
napr. v jednoduchej tabulke po mesiacoch s podpisom oprávnenej osoby
cize staci stav na zaciatku a na konci mesiaca. ok dakujem pekne
mandula
10.05.09,12:25
Chcem sa opytat ako je to v JU ak uctujem PHM, ide o zivnostnika ktory sa zaobera prepravou tovaru, chcem vediet ci si mozem uctovat celu sumu s blockou alebo nie, auto je na ICO. Knihu jazd netreba viezt?? dakujem.

Lenka, ak sa živnostník zaoberá prepravou tovaru, nevedie knihu jázd, ale "Záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy" - ľudovo povedané stazku.
Ako taká stazka vyzerá, pozri tu:
http://www.formstudio.sk/formulare/pdf/nusk_03ZaznNaklDopr.pdf
Do stazky sa zapíše stav tachometra pred odchodom aj po príchode, rozdiel = ubehnuté km. Do výdavkov ide celá suma tankovania, teda nie len tých 80%. Samozrejme, ak je živnostník patcom dph, do výdavkov ide suma bez dph.
Rozalka
10.05.09,12:25
Bola som nedávno na školení DPH (školila fundovaná pracovníčka MF SR)

Otázka v rámci diskusie:
Môžem si uplatniť DPH z dokladov o nákupe PHM, ak nevediem knihu jázd?
Odpoveď:
Platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb.
Ako dokážete, že ste naozaj nakúpené PHM použili na dodávky tovarov a služieb? Knihou jázd.

No comment.
Manual
12.05.09,09:41
Takže s tým nič nenarobíme.
A ak by sa SZČO rozhodol neuplatniť si DPH z nakúpených PHL a ako VOZD by si dal len 80%, musí aj tak písať KJ ?
Paula
12.05.09,09:52
Bola som nedávno na školení DPH (školila fundovaná pracovníčka MF SR)

Otázka v rámci diskusie:
Môžem si uplatniť DPH z dokladov o nákupe PHM, ak nevediem knihu jázd?
Odpoveď:
Platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb.
Ako dokážete, že ste naozaj nakúpené PHM použili na dodávky tovarov a služieb? Knihou jázd.

No comment.


Môj súkromný komentár k tomu je takýto: Od začiatku vzniku 80%-nej novinky som presvedčená o tom, že inak, ako spisovaním knihy jázd sa stav tachometra neustráži a teda žiadnu milosrdnú úľavu tí hore nevymysleli. Je to iba oklamanie "nepriateľa":cool: .
Lennkka17
15.05.09,14:56
Lenka, ak sa živnostník zaoberá prepravou tovaru, nevedie knihu jázd, ale "Záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy" - ľudovo povedané stazku.

Do stazky sa zapíše stav tachometra pred odchodom aj po príchode, rozdiel = ubehnuté km. Do výdavkov ide celá suma tankovania, teda nie len tých 80%. Samozrejme, ak je živnostník patcom dph, do výdavkov ide suma bez dph.

musi sa robit ta stazka zo zakona??? jedna sa o prepravcu len s autom do 3,5t. mozem si teda podla technickeho vypocitat spotrebu a dat 100% spotreby blockov??? a bez DPH tie phm uctujem?? potom to odratuvam pri stvrtrocnom plateni dph??? dakujem mooc