cicinkos
09.05.09,16:20
Dobry den prajem,
chcel by som Vas poziadat o radu.
Chcel by som vystavit fakturu na nieco co nemam v zivnosti (ine odvetvie).. Je to problem? :) Vystavit teda nie, ale zaujimálo by ma, ci niekto kontroluje co je na fakturach napisane.. (z danoveho alebo zivnostenskeho uradu ak pridu na kontrolu alebo aj nepridu :))
Vopred dakujem za radu.
Lianka
09.05.09,14:27
:eek:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
cicinkos
09.05.09,14:38
Preto sa pytam, aby som vedel ci je to priame alebo nepriame, ci sa to robi alebo nerobi..
V kazdom pripade dan odviest planujem, inak by som fakturu nevystavoval, iba predmet podnikania nemam ten, ktory by som chcel fakturovat. :) Ospravedlnujem sa za zle podanie otazky..
Ale aj tak vdaka za odpoved, potesila.
Stefan2005
10.05.09,05:37
Nevidím dôvod, prečo by si nemohol vystaviť takúto faktúru. Teda pokiaľ predmet fakturácie je z tvojej strany náhodilá činnosť, nevyžaduje si oprávnenie, a pod. Na všeobecne zadanú otázku však môže byť iba všeobecná odpoveď. Odpovedal som spôsobom, ktorý neporušuje etiketu porady, lebo v otázke zadaný prípad sa v praktickom živote vyskytuje - predsa pre ojedinelú faktúru nebude podnikateľ rozširovať predmet svojej činnosti...
JarkaL
10.05.09,05:53
Nemyslím, že cicinkos porušil etiketu , veď sa len opýtal, či je to možné, aby niečo neurobil nesprávne. Ja viem, že živnostenský úrad môže kontrolovať faktúry a všíma si aj to, či fakturovaná činnosť je v živnostenskom liste. Ak je to ojedinelá fakturácia, nemal by byť problém, ale ak to urobí viackrát, potom by mohol dostať pokutu - výšku neviem, ale závisí od fakturovanej sumy. Ako píše Štefan2005, predsa pre ojedinelú faktúru nebude podnikateľ rozširovať predmet svojej činnosti...
Lianka
10.05.09,08:29
Aj keby slo napr. o cinnost, ktora si vyzaduje odbornu sposobilost? (v pripade uvedenia predmetu cinnosti v zivnosti, t. j. neslo by o volnu zivnost)
JarkaL
10.05.09,09:18
To neviem, v našej firme sa to raz stalo (vyfakturovali sme sprostredkovanie obchodu a tež sme to nemali v činnosti). Naša auditorka vtedy mala názor ako som uviedla vyššie. Ale pri činnosti, kt. si vyžaduje odbornú spôsobilosť, by som to neriskovala.
cicinkos
11.05.09,16:42
Dakujem Vam Lianka, JarkaL, Stefan2005 za odpovede.. :)
Ja mam vacsinu cinnosti ako volnu zivnost.. Avsak ide o to, ze by som chcel vyfakturovat konkretne toto: vyučovanie v odbore cudzích jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby z viazanej zivnosti. Problem mam v tom, ze nemam ziadny preukazatelny dokument o znalostiach skusenostiach keby som si to aj chcel dat do zivnosti.. nejde o jednu ale o niekolko takychto faktur..
Janurka
11.05.09,16:52
Príloha č. 2 k živn. zákonu, skupina 214-ostatné:
vyučovanie v odbore cudzích jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby. Preukaz spôsobilosti: dokončené štúdium príslušných jazykov na vysokej škole, alebo vysvedčenie o zložení štátnej jazykovej skúšky alebo preukázanie aspoň 10-ročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočiť. Čiže, podľa Tvojho vyjadrenie živnosť neprichádza do úvahy a keď má byť tých faktúr viac, tak neviem, neviem v prípade kontroly.
Katarina
11.05.09,17:02
Je to neoprávnené podnikanie, ktoré môže byť pokutované pri kontrole nie len vo vašej firme, ale aj u odberateľa, ktorý má v nákladoch túto faktúru.
veronikasad
11.05.09,17:33
Dakujem Vam Lianka, JarkaL, Stefan2005 za odpovede.. :)
Ja mam vacsinu cinnosti ako volnu zivnost.. Avsak ide o to, ze by som chcel vyfakturovat konkretne toto: vyučovanie v odbore cudzích jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby z viazanej zivnosti. Problem mam v tom, ze nemam ziadny preukazatelny dokument o znalostiach skusenostiach keby som si to aj chcel dat do zivnosti.. nejde o jednu ale o niekolko takychto faktur..
Ak by išlo o nejaké kurzy alebo preklady pre firmy, môžeš to riešiť formou dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.
Janurka
11.05.09,18:30
Ak by išlo o nejaké kurzy alebo preklady pre firmy, môžeš to riešiť formou dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.
Ešte pridám, že ak by si to riešil takto, tak ak platíš preddavky na daň z príjmu, tak by si ich platil podľa zák. o dani z príjmov § 34 ods. 10: daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti /čo dohody sú/, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50% z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane tvorí 50% a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške. V priebehu roka to niekedy príde vhod.
cicinkos
12.05.09,06:28
Ak by išlo o nejaké kurzy alebo preklady pre firmy, môžeš to riešiť formou dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.

No len to som prave nechcel :)
Janurka
12.05.09,20:04
Cicinkos, tak potom o čo vlastne ide? Formuluj otázku zrozumiteľne, nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie. Ak máš pocit, že by si porušil etiketu porady a to Ti bráni v tom, aby si zadal otázku jasne, tak najlepšie bude konzultovať to inde ako na takomto fóre.
Príroda
03.01.10,16:44
Zdravím v novom roku! Potrebujem vedieť, či od 1.1. 2010 pri vystavovaní faktúr aj ostatných dokladov PPD, VPD a pod. sa uvádzajú už sumy len v eurách. Skončilo už duálne oceňovanie? Za odpoveď vopred ďakujem. Pekný večer!
Tweety
03.01.10,16:45
Zdravím v novom roku! Potrebujem vedieť, či od 1.1. 2010 pri vystavovaní faktúr aj ostatných dokladov PPD, VPD a pod. sa uvádzajú už sumy len v eurách. Skončilo už duálne oceňovanie? Za odpoveď vopred ďakujem. Pekný večer!
Áno, povinné sa skončilo.
vikinka
03.01.10,16:46
Áno,povinnosť duálneho zobrazovania skončila,už len dobrovoľné duál.zobrazovanie.
efka23
19.12.11,12:35
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže SZČO, ktorý má povolenú činnosť na výrobu a predaj produktov, vyfakturovať prenájom vlastných priestorov na školenie inému subjektu.
ani1
19.12.11,13:28
Chcem sa opýtať takú vec, nemám živnosť, som normálne zamestnaná, môže mi niekto zaplatiť 300-400 Eur za tzv. administratívne práce, ktoré si potom ten dotyčný živnostník uplatní ako VOZD? A akú mám potom povinnosť ja?
Tweety
19.12.11,13:31
l
Chcem sa opýtať takú vec, nemám živnosť, som normálne zamestnaná, môže mi niekto zaplatiť 300-400 Eur za tzv. administratívne práce, ktoré si potom ten dotyčný živnostník uplatní ako VOZD? A akú mám potom povinnosť ja? Len tak sa nedá, môžeš pre neho pracovať na dohodu o PČ, potom bude všetko legálne.Príjem bude pripočítaný k ostatným príjmom zo ZČ a v DP, alebo v RZD bude riadne zdanený.
ani1
19.12.11,13:38
l Len tak sa nedá, môžeš pre neho pracovať na dohodu o PČ, potom bude všetko legálne.Príjem bude pripočítaný k ostatným príjmom zo ZČ a v DP, alebo v RZD bude riadne zdanený.

Dohoda o PČ? Pracovná činnosť, že? Ale potom by on musel za mňa odvádzať odvody do SP a ZD, nie? alebo keď je to len suma ročne tých 400,- tak netreba? Inak ďakujem za super rýchlu odpoveď za moju predchádzajúcu otázku.
Tweety
19.12.11,13:42
Dohoda o PČ? Pracovná činnosť, že? Áno. Ale potom by on musel za mňa odvádzať odvody do SP a ZD, nie? Len do SP, a to G a ÚP. alebo keď je to len suma ročne tých 400,- tak netreba? Inak ďakujem za super rýchlu odpoveď za moju predchádzajúcu otázku. V texte.
ani1
19.12.11,13:45
V texte.

G - ?
ÚP - urazové poistenie ?
Tweety
19.12.11,13:47
G ako garančné poistenie.
Mila123
19.12.11,13:48
Ani1, ty môžeš mať aj jednorázový, náhodilý či príležitostný príjem .....ale prečo sa mi zdá, že toto celé by bolo iba fikcia?????
ani1
19.12.11,13:48
vďaka !!!
ani1
19.12.11,13:52
nie je to fikcia, len zatiaľ si to nedával do výdavkov, ale teraz by mu pomohlo, keby si mohol znížiť základ dane, tak rozmýšlame, ale kvôli takej malej sume asi nebudeme písať dohodu.....a odvody.....
Mila123
19.12.11,13:53
:D:D:D
Tweety
19.12.11,13:56
nie je to fikcia, len zatiaľ si to nedával do výdavkov, ale teraz by mu pomohlo, keby si mohol znížiť základ dane, tak rozmýšlame, ale kvôli takej malej sume asi nebudeme písať dohodu.....a odvody..... Takže pracuješ u neho inkognito?:---
ani1
19.12.11,14:01
je to môj priateľ..... :---
rodina1
19.12.11,14:33
je to môj priateľ..... :---

Ak by však prišiel na kontrolu inšpektorát práce, tak by išlo o čiernu prácu ... ste si toho obidvaja vedomí? Potom by určite zaplatil vyššiu pokutu, ako keby s tebou podpísal jednorázovo dohodu a zaplatil garančné a úrazové poistenie ...