medvieda
09.05.09,20:29
dobrý večer, chcem sa spýtať: ak je podnik registrovaný ako uživateľský podnik, používa lieh oslobodený od dane podľa " 7 ods. 1e, nakupuje ho od slovenského dodávateľa ktorý je registrovaný ako daňový sklad, je pri preprave v tomto prípade povinný zložiť zábezpeku na prepravu liehu užívateľský podnik alebo je povinný to urobiť dodávateľ? ďakujem za pomoc...
Excise Duty
10.05.09,19:09
Pozri § 25 ods. 5 písm. b) zákona č. 105/2004 Z. z.
medvieda
11.05.09,19:49
ďakujem za odpoveď, ale mohla by som poprosiť o podrobnejší výklad spomínaného § 25 ods. 5b? Nie je mi jasné nasledovné: .." ktorý je odberateľom na daňovom území, pri dovoze príjemcom ( dovozcom ) na daňové územie. Mám to chápať tak, že užívateľský podnik je povinný zaplatiť zábezpeku len v prípade ak nakupuje oslobodený lieh od dodávateľa, ktorý ho dováža na daňové územie?
jezko1
12.05.09,13:09
ďakujem za odpoveď, ale mohla by som poprosiť o podrobnejší výklad spomínaného § 25 ods. 5b? Nie je mi jasné nasledovné: .." ktorý je odberateľom na daňovom území, pri dovoze príjemcom ( dovozcom ) na daňové územie. Mám to chápať tak, že užívateľský podnik je povinný zaplatiť zábezpeku len v prípade ak nakupuje oslobodený lieh od dodávateľa, ktorý ho dováža na daňové územie?

nie ustanovenie uvedeného paragrafu hovorí o tom, že v prípade prepravy liehu oslobodeného od dane je povinný zložiť zábezpeku užívateľský podnik - odberateľ a v prípade, ak by tento lieh bol predmetom dovozu ( bol by dovážaný z územia tretieho štátu ) bol by užívateľský podnik v pozícii dovozcu. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že pri preprave liehu oslobodeného od dane je zábezpeku vždy povinný zložiť užívateľský podnik.