jozef.rusnak
09.05.09,19:51
Ahojte poradaci,

objednal som si webhosting od hostmonster.sk , co je USA spolocnost (lebo je skratka ovela lepsi a lacnejsi ako ponukaju slovenske firmy a hlavne podporuje hostovanie viac domen, to ale nie je podstatne). Kedze je moznost zaplatit cez PayPal, urobil som tak , pricom platbu mi normalne stiahlo z firemneho uctu (som zivnostnik, jednoduche uctovnictvo).

Moja otazka znie, mozem si to dat normalne do nakladov, aj ked mi nedali ziadnu fakturu (len mi to proste odislo z uctu)... a ako je to s DPH?

Vopred dakujem za odpoved!
JR
Lianka
09.05.09,18:00
jozef.rusnak
09.05.09,18:25
Dakujem za bleskovu odpoved. Precital som si viacere prispevky ohladom PayPal.... Niekto to proste len da do uctovnictva a hotovo (pripadne prilozi este vypis z PayPal), niekto tvrdi ze ked nemam danovy doklad tak proste nemozem si ani nic dat do nakladov...... Tak teda kto ma vlastne pravdu, nejaky nazor odbornika (staci jedna veta) ? :-)
xaver
10.05.09,10:55
Neprisiel ti ziadny email potvrdzujuci tvoj nakup sluzieb ?
Nemas v tvojom konte na hostingu nejaku cast/linku, ktora sa vola My Payments, My Invoices a Financial alebo nieco podobne, kde by si si mohol dohladat fakturu k tvojej platbe ?

V pripade ak takyto email alebo online fakturu najdes, tak si ich vytlac a pouzi ako uctovny doklad.
Podla mna samotna platba z uctu na PayPal nepredstavuje riadny uctovny doklad, pretoze PayPal nie je tvojim dodavatelom, ale len realizatorom platby (nieco ako banka).
jozef.rusnak
10.05.09,11:52
xaver, dakujem. Ano nasiel som tam fakturu (invoice), teda z toho vyplyva, ze si to mozem dat normalne do nakladov, vsak? Este - suma je v dolaroch, nejaky link ako sa take nieco dava do nakladov (predpokladam ze sa prerata tym kurzom ktory bol v ten den)? Nie som uctovnik, preto sa pytam take trivialne veci (staci len link, aby tato diskusia bola kompletna a pomohla aj dalsim ak maju rovnaky problem ako ja...) Dik!!
Lianka
10.05.09,14:56
jozef, sumu na fakture prepocitas kurzom ECB z predchadzajuceho dna:

§ 24, http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#24

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
xaver
10.05.09,22:26
Nie som uctovnik, takze neviem sa presne vyjadrit k tomu, ako zauctujes fakturu v USD, avsak predpokladam, ze ti z uctu po platbe kartou bola strhnuta suma v EUR, takze alebo to zauctujes cele v kurze komercnej banky, alebo to zauctujes v kurze ECB (europskej centralnej banky) a rozdiel ako kurzovu stratu/kurzovy zisk.
Dufam, ze sa ti k tomu odbornik na uctovnictvo vyjadri.
Lianka
11.05.09,09:27
Moj prispevok c. 6 bol ohladom zauctovania faktury. Co sa tyka zauctovania uhrady, zalezi aj na tom, ci ucet, z ktoreho si platil, je vedeny v EUR alebo v USD. Principialne tak, ako pise xaver v predchadzajucom prispevku.