Kája.
09.05.09,21:35
Dobrý deň, chcela by som poznať Váš názor. Slovenská s.r.o., slovenský platca DPH je dobrovolne registrovaný ako platca DPH aj v ČR. Ja robím aj slovenskú aj českú DPH. V prvom štvrťroku uskutočňoval zdanitelné plnenia aj v SR aj v ČR, t.z. DPH na vstupe som triedila na slovenský nárok na odpočet a český nárok na odpočet. Teraz v ČR nevykonáva žiadne plnenia, ale mám doklady na nákup PHM v ČR a mám dilemu, nakoľko sa nákup PHM v ČR viaže k slovenským plneniam, môžem si neuplatniť českú DPH v ČR a v slovenskom účtovníctve zahrniem celý výdavok aj s DPH do daňových výdavkov alebo si českú DPH musím uplatniť v ČR a do daňových výdavkov mi pôjde len suma bez dane?
alušik
10.05.09,05:43
Osobne si myslím, že z nákupov v ČR si určite uplatni právo na odpočítanie dane v ČR. Právo na odpočítanie nevzniká len s podmienkou, či si v ČR uskutočnila nejaké zdaniteľné plnenia, alebo nie. Však aj v SR si právo na odpočítanie môžeš uplatniť, ak Ti toto právo na odpočítanie vzniklo a nie je podmienkou, aby si aj reálne uskutočnila v danom období nejaké zdaniteľné plnenie. Však môžeš predsa robiť nákupy aj na prípadné plnenia v budúcnosti...
Takže z nákupov PHM uplatni právo na odpočítanie v ČR a v účtovníctve do daňových výdavkov zahrnieš len sumu bez DPH.
Kája.
10.05.09,13:48
Ono to vyzerá tak, že do konca roka už nič v ČR robiť nebudeme a potom mi bude vznikať nadmerák každý štvrťrok, lebo každý mesiac mám nejaký nákup PHM v ČR. A je dosť možné, že v ďalšom roku zrušíme platcovstvo DPH v ČR. V českom zákone nárok na odpočet dane má platca, pokiaľ prijaté zdaniteľné plnenie použije pre ukskutočňovanie svojej ekonomickej činnosti. To isté len inými slovami je aj v našej DPH. Neviem ako sa na to pozerať, mám odpočítať českú DPH, keď mi slúži na uskutočňovanie ekonomickej činnosti v SR.
alušik
13.05.09,12:59
Ale ty použiješ prijaté plnenie na uskutočnenie svojej ekonomickej činnosti. Nie je tam podmienka, že tá činnosť musí byť vyvíjaná na území ich štátu.