riaditel
10.05.09,10:03
Sme základna škola s materskou školou, ktorej súčasťou je aj školská jedáleň. Obecným rozpočtom máme určený objem vlastných príjmov (MŠ, ŠKD, ŠJ), ktoré nám obec po prechode cez príjmový účet obce vráti. Ostatné vlastné príjmy, ktoré presiahnú túto hodnotu budú príjmom obce a obec ich na účet školy už nevráti.
Môj názor je, že vlastným príjmom školy sú napr. poplatky rodičov žiakov školy, ktorými sa spolupodieľajú na prevádzke ŠKD - MŠ, poplatky z prenájmu telocvične a iných priestorov školy a pod.
Zriaďovateľ si ale osvojil názor, že do vlastných príjmov patrí napr. aj poplatok zamestnancov za odobratú stravu, prípevok zamestnávateľa, ktorým prispieva svojim zamestnancom na stravu (55 %) podľa zákonníka práce - teda financie, ktoré už spotrebovala ŠJ na zakúpenie potravín, energie na prípravu jedla a pod.
Chcel by som poprosiť, aká legislatívna norma jednoznačne stanovuje, čo je vlastný príjem rozpočtovej organizácie a čo nie.
Sabadka
11.05.09,10:30
Sme základna škola s materskou školou, ktorej súčasťou je aj školská jedáleň. Obecným rozpočtom máme určený objem vlastných príjmov (MŠ, ŠKD, ŠJ), ktoré nám obec po prechode cez príjmový účet obce vráti. Ostatné vlastné príjmy, ktoré presiahnú túto hodnotu budú príjmom obce a obec ich na účet školy už nevráti.
Môj názor je, že vlastným príjmom školy sú napr. poplatky rodičov žiakov školy, ktorými sa spolupodieľajú na prevádzke ŠKD - MŠ, poplatky z prenájmu telocvične a iných priestorov školy a pod. poplatky z prenájmu no tu to nie je celkom jednoznačné, len určitú časť, by si mala nechať škola, zvyšok je príjmom zriaďovateľa
Zriaďovateľ si ale osvojil názor, že do vlastných príjmov patrí napr. aj poplatok zamestnancov za odobratú stravu, prípevok zamestnávateľa, ktorým prispieva svojim zamestnancom na stravu (55 %) podľa zákonníka práce - teda financie, ktoré už spotrebovala ŠJ na zakúpenie potravín, energie na prípravu jedla a pod. tieto sumy patria všetky školy do posledného centíka
Chcel by som poprosiť, aká legislatívna norma jednoznačne stanovuje, čo je vlastný príjem rozpočtovej organizácie a čo nie.zákon o rozpočtových pravidlách 523/2004


Odpoveď v texte
riaditel
12.05.09,00:43
Ďakujem za odpoveď, nie som ekonóm, som učiteľ a aj napriek tomu, že som si dôkladne preštudoval právnu normu Rek. zákon 523/2004 Z. z., žiaľ nevedel som tám nájsť odpoveď na moju otázku. Mohol by som poprosiť o bližšiu špecifikáciu, kde by som našiel odpoveď na môj dotaz. Pre vás to určite nebude problém, pre mňa áno.
Sabadka
12.05.09,09:18
Ďakujem za odpoveď, nie som ekonóm, som učiteľ a aj napriek tomu, že som si dôkladne preštudoval právnu normu Rek. zákon 523/2004 Z. z., žiaľ nevedel som tám nájsť odpoveď na moju otázku. Mohol by som poprosiť o bližšiu špecifikáciu, kde by som našiel odpoveď na môj dotaz. Pre vás to určite nebude problém, pre mňa áno.
Konkrétne použitie týchto poplatkov, upravuje nejaký výnos Ministerstva financií, ale presne z ktorého roku to naozaj neviem. Ale účtovníčka na obecnom úrade by to mala vedieť.
o poplatky za ŠKD a pod. sa zvyšuje rozpočet školy a zariadenia, a poplatky zamestnancov za stravu či je to už 45% od zamestnanca alebo 55 % od zamestnávateľa je taký istý poplatok podľa rozpočtových pravidiel ako poplatok rodiča za stravu dieťaťa, čiže aj to patrí škole. Pokúste sa ešte spojiť s nejakou inou obecnou školou, možno tým Vám budú vedieť pomôcť konkrétnejšie.
riaditel
12.05.09,17:43
Ďakujem, som vám vďačný za odpoveď aj za čas, ktorý ste venovali mojej odpovedi