Marcela80
10.05.09,10:04
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu, aký je rozdiel medzi :

hospodársky rok od 1.1 do 31.12
kalendárny rok od 1.1 do 31.12

Účtovná jednotka nevedie účtovníctvo za hospodársky rok ale za kalendárny 1.1 do 31.12.

Dakujem velmi pekne
calawen
10.05.09,08:18
V zákone o účtovníctve je definícia hospodárskeho roku ako 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, ktoré nie sú kalendárnym rokom. To znamená, že hospodársky rok nemôže začať 1.1. a končiť 31.12.
KEJKA
10.05.09,09:14
alebo inak.... hospodársky rok = kalendárny rok v tomto prípade.
betka
10.05.09,10:47
Zákon o účtovníctve:

§ 3

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

(5) K zmene účtovného obdobia môže dôjsť len k prvému dňu kalendárneho mesiaca. Pri zmene účtovného obdobia je obdobie od skončenia predchádzajúceho účtovného obdobia do začatia iného účtovného obdobia účtovným obdobím, ktoré je kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov. To primerane platí aj pri vzniku alebo zániku účtovnej jednotky, pričom pri vzniku účtovnej jednotky začína prvé účtovné obdobie dňom vzniku účtovnej jednotky a pri zániku účtovnej jednotky končí posledné účtovné obdobie dňom zániku účtovnej jednotky.

(6) Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, uplatní účtovná jednotka písomným oznámením miestne príslušnému daňovému úradu

a) do 30 dní odo dňa vzniku účtovnej jednotky alebo
b) najmenej 15 dní pred zmenou účtovného obdobia účtovnej jednotky.47a)

(7) Ak oznámenie podľa odseku 6 nie je miestne príslušnému daňovému úradu doručené v ustanovenej lehote, účtovná jednotka nesmie uplatniť účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom. Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, musí účtovná jednotka uplatňovať minimálne jedno účtovné obdobie. Obdobne postupuje účtovná jednotka aj pri zmene hospodárskeho roka na kalendárny rok alebo pri zmene hospodárskeho roka na iný hospodársky rok.

(8) Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, nemôže uplatniť účtovná jednotka, ktorou je subjekt verejnej správy5) (ďalej len "účtovná jednotka verejnej správy"), a účtovná jednotka uvedená v § 1 ods. 1 písm. a) treťom bode.
Marcela80
10.05.09,19:01
Dakujem pekne Kejka
Zuzanak1
11.05.09,06:55
ahojte, máme v spoločnosti HR od 01.09. - 31.08.. Teraz ako sa prechádzalo na euro som musela urobiť závierku k 31.12.2008, aj napriek tomu,že máme HR. Idem teraz otvárať účtovné knihy a neviem na aký účet mám zaúčtovať výsledok, ktorý mi vznikol k 31.12.2008, na 431 ? ako mám vlastne brať takýto "priebežný hospodársky výsledok" ? ďakujem.