denpo
10.05.09,10:34
Zdravím , máme marhuľku , krtorá minuly rok prvý krát zarodila cca 15kg , tento rok na jar vyzerala užastne zakvitnuto a zeleno , no po odkvitnutí začali niektoré konáre schnúť, vedel by mi niekto poradiť čo máme robiť?
aviator
10.05.09,08:37
Skús dať foto, aj detail. Podľa popisu to bude najskôr monilióza, na ňu môže aj uhynúť celý strom.
denpo
10.05.09,17:47
Skúsim ju odfotiť , ale myslim že si sa trafil. Preštudola som si to na nete a vyzerá žeto je ono.Vďaka
karino
12.05.09,08:34
no je to jasne ze je to moinilia laxa ale treba opilit vsetko co je suche a zvednute a urobit okamzite postrek napriklad Rovral flo 20ml na 10l vody alebo HORIZON alebo Ornament .Inac sa marhulka a vsetky kostkoviny striekaju tesne pred kvetom a tesne po kvete a je pokoooj .potom sa uz len obera.....su aj odrody co netreba striekat ...su odolne voci monilii
vierockak
12.05.09,21:50
no je to jasne ze je to moinilia laxa ale treba opilit vsetko co je suche a zvednute a urobit okamzite postrek napriklad Rovral flo 20ml na 10l vody alebo HORIZON alebo Ornament .Inac sa marhulka a vsetky kostkoviny striekaju tesne pred kvetom a tesne po kvete a je pokoooj .potom sa uz len obera.....su aj odrody co netreba striekat ...su odolne voci monilii
dopĺňam - mám odskúšaný prípravok Baycor 25 WP
hanusvas
13.05.09,09:11
Nooo, ja mam taky pocit, ze by to nemusela byt iba a prave monilioza , ale ze by to mohla byt i porazka. Neviem ci je to nahoda, ale pocul som tohoto roku uz od troch majitelov stromov, ze ich marhule vykazuju porazku. A moja bohuzial tiez. Naviac by tejto hypoteze napovedali i tohorocne vegetacne podmienky. Neobvykle suchy april a maj velmi monilioze nesvedcil. Naopak, chladne noci, az nozne mraziky v aprili v dobe ked stromy uz vo velkom kvitli by mozno mohli napomahat vyskytu porazky. Existuje i vizualny rozdiel medzi moniliozou a porazkou ale netrufam si to tu popisovat.
legolas
13.05.09,17:40
Zdravím , máme marhuľku , krtorá minuly rok prvý krát zarodila cca 15kg , tento rok na jar vyzerala užastne zakvitnuto a zeleno , no po odkvitnutí začali niektoré konáre schnúť, vedel by mi niekto poradiť čo máme robiť?

...je to na 100% porážka ktorej sa práve u marhúľ nedá zabrániť nakoľko sú veľmi citlivé. Vlastne odumierajú celkom zdravé konáre a postupne to napadne celý strom, aj napriek tomu, že sa to ošetruje. Ja osobne som sa vzdal pestovania marhúľ pretože po niekoľkých rokoch mi stále odišli práve na porážku.
vierockak
14.05.09,20:22
Ak kvety stromu po odkvitnutí uschli, zostali hnedé a po dotyku rukou odpadávali, resp. sa drobili medzi prstami, netvorili sa plody, konáriky ostali hnedé, suché - potom by to mala byť monilióza. Mala som ju minulý rok, nestriekala som (hoci USKUP signalizoval, že treba), z marhúľ dozrelo len zopár, ale strom zregeneroval a vyrástli aj nové listy. Suché konáriky som všetky odstrihla. Tento rok som ju už postriekala Baycorom a marhúľ má ako v maku. A mimochodom tá moja marhuľa má už 30 rokov a musím si zaklopať, ale problémy s ňou nemám. Možno je to aj tým, že je posadená na celkom dobrom bezveternom chránenom mieste.
Porážka alebo tzv. apoplexia marhúľ tá sa prejaví na marhuli hoci kedy v roku a strom sa z nej už obyčajne nespamätá. Susedovi porazilo marhuľu minulý rok v lete a celú ju musel vyrúbať.
Ameise
15.05.09,06:25
Ak schnú celé konáre je zle!Ale chyba bola,že na strome,ktorý zarodil prvý krát ste nechali 15kg marhúl.To sa nerobí.Potom to dopadne aj takto.Strom mohol byt vysilený,zoslabnutý a menej odolný.Monilioza napáda plody...
wabi
15.05.09,08:25
Ak je to Monilioza pomôže postrek ale na porážku nepomôže vôbec nič. Treba sa poučiť vo vašej lokalite, na čom na akom podpníku sú štepené staré marhuľové stromy a použiť pri štepení rovnaký podpník a aj odrodu, takto je väčšia šanca že k porážke nedôjde, tiež má význam vyvarovať sa presádzaniu a naštepiť na podpník priamo na mieste kde sme vysadili kôstku, či odkopok.
osky
06.03.12,18:15
ahoj,viem,ze to nebude celkom k teme,ale uz nechcem zakladat novu.
nasiel by sa niekto,kto by mal doma marhulove jadra.alebo kde by som ich mohla kupit.mali by to byt horke marhulove jadierka zo stromov,ktore neboli chemicky a umelo osetrovane,pre pacienta s rakovinou.
wabi
07.03.12,04:19
Pokiaľ by si chcela jadrá zo zaujímavých stromov na sadenie, tak viem poskytnúť.
Ale neviem či sú horké a tiež pri počte pár kusov, to asi nepomôže...
wabi
04.04.12,21:25
Málokto vie že existujú odrody marhúľ, ktoré dozrievajú až v auguste, či dokonca v septembri...
Predlžuje sa tak sezona pre milovníkov marhúľ o 2 mesiace...
ela77
18.04.12,16:50
Ako skončili vaše marhule po tých krátkych a nízkych mrazíkoch minulý týždeň??? Naša skorá, krásne zakvitnutá je na tom asi tak, že to všetko opadne. Stačila odkvitnúť tesne pri mrazíkoch, no ale nevypadá to vábne.
avonboy
19.04.12,18:13
ja som ju este nevidel, bol som odcestovany
draik
20.04.12,07:47
Ako krásne zakvitla, tak aj opadla (Pinkcot)
maja
21.04.12,05:12
Naša asi tiež zamrzla, lebo kvietky po tých mrazoch zhnedli a opadali, ale má ešte pár kvietkov, čo sa len teraz začínajú rozvíjať. Je mi to ľúto, lebo ju máme 3 rok a prvý krát túto jar zakvitla :mee:.
ela77
21.04.12,07:12
my máme marhuľku tiež tretí rok, vlani nám ukázala aké sú tak asi 7 ks a tento rok sme sa tešili, že to bude už viac
draik
21.04.12,10:57
Asi nezostane nič iné, len proti jarným mrazíkom nasadiť na noc sviece ako to robia ovocinári.
ela77
21.04.12,12:29
Ale vieš kedy treba, koľkokrát hlásili mrazy a dážd a pod u nás a nič z toho nebolo a teraz nehlásili ani mínusy u nás dolu a bolo iba do -2 a narobilo to zle. Tie televízne rosničky môžu ísť do kelu aj s tým starým ro...pu---čom. Jediné čo je pravdivé na ich hlásení, to je ako bolo cez deň a nie ako bude.
bjuty smis
21.04.12,18:42
neviem, či poznáte, ale to to "funguje " na 99 %......nastav si svoju dedinku.....
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_num_mgram
KoxXxo
21.04.12,18:45
Maximálne tak na 80%. Sledujem to už dlho.
ela77
22.04.12,07:38
dala som si do záložiek, ale pre tie marhule to už nepomôže
Milas265
22.04.12,16:17
No dobre, a čo by ste robili keby ste nauzaj vedeli,že bude mráz...celú zahradu nezakryjem...a tú 25 ročnú marhuľu tiež nie...kúriť? Dá sa,ale nie celú noc :mad:...a nie 10 x do mesiaca....príroda je pomýlená....
draik
22.04.12,20:32
Keď je 10x do mesiaca mráz, tak to asi nebude vhodné miesto na marhule ;-) Možnosti sú: parafínové alebo iné sviece, prípadne spaľovanie slamy, rozprašovanie vody, vrtuľa na rozháňanie vzduchu. Tento rok boli tak tri kritické noci a aj to stačilo, aby nízke marhule mali smolu.