xaver
10.05.09,13:31
Sme malá s.r.o. a účtovníctvo nám na základe zmluvy o poskytovaní služieb vykonáva špecializovaná účtovnícka firma.
V 1. kvartáli 2009 nás nesprávne informovali o spôsobe účtovanania DPH, zaúčtovali nami vystavané nesprávne faktúry (ktoré nám priebežne komentujú a schvaľujú), dôsledkom čoho sme preplatili DPH a je potrebné vykonať opravné daňové priznanie.
V zmysle zmluvy nám zodpovedajú za svoju činnosť, vrátane ujmy, ktorá vznikne zaplatením sankcíi.
S účtovnou firmou chceme naďalej pokračovať v spolupráci.

Čo je podľa vás správne (férové) od nich požadovať ako náhradu škody ?
* bezplatné vyhotovenie opravného daňového priznania
* bezplatné zaúčtovanie všetkých položiek spojených s opravou
* sankčný úrok za naviac odvedenú daň za obdobie od úhrady dane po vrátenie tejto úhrady daňovým úradom
* finančnú kompenzáciu straty času našich pracovníkov
* finančnú kompenzáciu vyššej pravdepodobnosti daňovej kontroly
* iné ... napíšte čo vás napadá.

Zaujíma ma aj názor niekoho, kto účtovníctvo vykonáva (teda sa mu niečo podobné už stalo, alebo existuje možnosť, že niečo takéto sa mu stať môže).
Dáša_
10.05.09,11:54
celkom by ma zaujímalo kolko tej dph ste naviac odviedli.
A v čom boli tie faktury nesprávne?
marjankaj
10.05.09,12:41
Sme malá s.r.o. a účtovníctvo nám na základe zmluvy o poskytovaní služieb vykonáva špecializovaná účtovnícka firma.
V 1. kvartáli 2009 nás nesprávne informovali o spôsobe účtovanania DPH, zaúčtovali nami vystavané nesprávne faktúry (ktoré nám priebežne komentujú a schvaľujú), dôsledkom čoho sme preplatili DPH a je potrebné vykonať opravné daňové priznanie.
V zmysle zmluvy nám zodpovedajú za svoju činnosť, vrátane ujmy, ktorá vznikne zaplatením sankcíi.
S účtovnou firmou chceme naďalej pokračovať v spolupráci.

Čo je podľa vás správne (férové) od nich požadovať ako náhradu škody ?
* bezplatné vyhotovenie opravného daňového priznania
* bezplatné zaúčtovanie všetkých položiek spojených s opravou
* sankčný úrok za naviac odvedenú daň za obdobie od úhrady dane po vrátenie tejto úhrady daňovým úradom
* finančnú kompenzáciu straty času našich pracovníkov
* finančnú kompenzáciu vyššej pravdepodobnosti daňovej kontroly
* iné ... napíšte čo vás napadá.

Zaujíma ma aj názor niekoho, kto účtovníctvo vykonáva (teda sa mu niečo podobné už stalo, alebo existuje možnosť, že niečo takéto sa mu stať môže).

Vy ste "podarená firma". Môžete žiadať iba to, čo máte v zmluve. Ako chcete žiadať náhradu škody za niečo, čo nás tu napadne?
Ak nie ste s účtovníckou firmou spokojní, neviem prečo chcete pokračovať v spolupráci.
evina
10.05.09,15:21
Sme malá s.r.o. a účtovníctvo nám na základe zmluvy o poskytovaní služieb vykonáva špecializovaná účtovnícka firma.
V 1. kvartáli 2009 nás nesprávne informovali o spôsobe účtovanania DPH, zaúčtovali nami vystavané nesprávne faktúry (ktoré nám priebežne komentujú a schvaľujú), dôsledkom čoho sme preplatili DPH a je potrebné vykonať opravné daňové priznanie.
V zmysle zmluvy nám zodpovedajú za svoju činnosť, vrátane ujmy, ktorá vznikne zaplatením sankcíi.
S účtovnou firmou chceme naďalej pokračovať v spolupráci.

Čo je podľa vás správne (férové) od nich požadovať ako náhradu škody ?
* bezplatné vyhotovenie opravného daňového priznania
* bezplatné zaúčtovanie všetkých položiek spojených s opravou
* sankčný úrok za naviac odvedenú daň za obdobie od úhrady dane po vrátenie tejto úhrady daňovým úradom
* finančnú kompenzáciu straty času našich pracovníkov
* finančnú kompenzáciu vyššej pravdepodobnosti daňovej kontroly
* iné ... napíšte čo vás napadá.

Zaujíma ma aj názor niekoho, kto účtovníctvo vykonáva (teda sa mu niečo podobné už stalo, alebo existuje možnosť, že niečo takéto sa mu stať môže).

Zaujímalo by ma, či v Zmluve máte dohodnuté aj daňové /ekonomické/ poradenstvo, alebo Vám firma komentuje a "schvaľuje" faktúry dobrovoľne /ako väčšina z nás/. Nie menej zanedbateľné je to, aké informácie dostala firma od Vás. Pre nesprávne vystavenú faktúru stačí z Vašej strany jedno slovo nesprávne a už je všetko nesprávne /ale nie z hľadiska účtovnej firmy/.

Ak je danú účtovná firma profesionálna a vyhodnotí, že je chyba ne jej strane -prichádza do úvahy náhrada sankčného úroku v prípade vyrubenia DU, a to buď preto, že to máte vo Zmluve alebo preto že to urobia dobrovoľne. Podstatná je i suma, a to koľko Vám firma už svojimi radami "zachránila" a o čo ide vlastne teraz ... Nechápem však o akú pokutu by malo ísť na Vašej strane, ak píšete, že ste DPH preplatili a na základe DDP a žiadosti o vrátenie preplatku Vám DÚ túto DPH vráti.

P.s. Ešte by ma zaujímalo odkiaľ máte informáciu, že v prípade podania dodatočného daňového priznania je vyššia pravdepodobnosť daňovej kontroly a ako by ste si predstavovali vyčíslenie tejto pravdepodobnosti.
Dáša_
10.05.09,15:34
mne osobne sa najviac páči ...finančnú kompenzáciu vyššej pravdepodobnosti daňovej kontroly

to by ma celkom zaujímalo, ako toto chce niekto vyčísliť :D
KEJKA
10.05.09,15:51
mňa zasa zaskočilo, že napriek zjavnej nespokojnosti chcú s firmou naďalej spolupracovať......
v takom prípade by som na Vašom mieste nič nepožadovala, nechala by som to na dobrovoľnom plnení z ich strany. Chyby robí ten kto robí a nie ten čo sedí na zadku...... mimo témy.
Chce,m povedať že aj účtovnícka firma sa môže pomýliť, v takom prípade sankcie dobrovoľne berie na seba.....
Kde je vo Vašom prípade pravda, my nevieme, na to je príliš málo informácií.
Vyššia pravdepodonosť kontroly.....hm, a kto firmu bude pred tou kontrolou zastupovať? A kto vlastne bude obhajovať vlastnú prácu? Nikto zodpovedný sa kontroly zasa až tak nebojí, jediné nepríjemné je na tom to, že nás - účtovníkov, konateľov oberajú o čas.
xaver
10.05.09,22:57
V prvom rade dakujem vsetkym za Vase prispevky. Som si vedomy, ze moja tema mala ciastocne aj eticky podton a som rad, ze poznam nazor druhej strany - teda dodavatelov uctovnickych sluzieb.


celkom by ma zaujímalo kolko tej dph ste naviac odviedli.
A v čom boli tie faktury nesprávne?
Naviac boli odvedene stovky eur.
Sme cestovna kancelaria, na uctovanie cestovnych kancelarii sa vztahuje speficky paragraf zakona o DPH, ktory uctovna firma nevzala do uvahy.


Vy ste "podarená firma". Môžete žiadať iba to, čo máte v zmluve. Ako chcete žiadať náhradu škody za niečo, čo nás tu napadne?
Ak nie ste s účtovníckou firmou spokojní, neviem prečo chcete pokračovať v spolupráci.
Hladal som radu, ci som nieco v zozname realnych a potencialnych skod nezabudol. Zo zmluvy nam vyplyva narok na nahradu skody, avsak bez dalsieho upresnenia.
S uctovnickou firmou sme v ostatnych veciach spokojni, v doterajsej spolupraci sa ine zavazne chyby nevyskytli. V mojom prispevku nebolo nikde uvedene ze sme s nimi nespokojni vo vseobecnosti.


Zaujímalo by ma, či v Zmluve máte dohodnuté aj daňové /ekonomické/ poradenstvo, alebo Vám firma komentuje a "schvaľuje" faktúry dobrovoľne /ako väčšina z nás/. Nie menej zanedbateľné je to, aké informácie dostala firma od Vás. Pre nesprávne vystavenú faktúru stačí z Vašej strany jedno slovo nesprávne a už je všetko nesprávne /ale nie z hľadiska účtovnej firmy/.
Ak je danú účtovná firma profesionálna a vyhodnotí, že je chyba ne jej strane -prichádza do úvahy náhrada sankčného úroku v prípade vyrubenia DU, a to buď preto, že to máte vo Zmluve alebo preto že to urobia dobrovoľne. Podstatná je i suma, a to koľko Vám firma už svojimi radami "zachránila" a o čo ide vlastne teraz ... Nechápem však o akú pokutu by malo ísť na Vašej strane, ak píšete, že ste DPH preplatili a na základe DDP a žiadosti o vrátenie preplatku Vám DÚ túto DPH vráti.
P.s. Ešte by ma zaujímalo odkiaľ máte informáciu, že v prípade podania dodatočného daňového priznania je vyššia pravdepodobnosť daňovej kontroly a ako by ste si predstavovali vyčíslenie tejto pravdepodobnosti.
Poradenstvo nie je súčasťou zmluvy. Skutocnost, ze danove priznanie bolo nespravne uznala aj pracovnicka uctovnej firmy, potom co som sa jej opytal, ci nase faktury nespadaju pod konkretny paragraf zakona o DPH, bez toho aby som jej musel podavat dalsie doplnujuce udaje, proste jedna veta s cislom paragrafu a odstavca stacila na to aby zaujala stanovisko, ze sme odviedli dan vo vyssej sume ako nam vyplyva zo zakona o DPH.
Co sa tyka pokuty za preplatenie dane, je tym myslena kompenzacia hodnoty penazi za obdobie ked sme ich nemohli pouzivat, to znamena urok za obdobie od uhrady po vratenie z sumy o ktoru sme dan preplatili a ktoru nam danovy urad vrati.
To ze v pripade podania dodatocneho danoveho priznania je vyssia pravdepodobnost danovej kontroly je moja osobna domnienka, nad jej vycislenim som detailnejsie neuvazoval, avsak beriem do uvahy moznu stratu pracovneho casu potrebneho na komunikaciu s pracovnikmi danoveho uradu.


mňa zasa zaskočilo, že napriek zjavnej nespokojnosti chcú s firmou naďalej spolupracovať......
v takom prípade by som na Vašom mieste nič nepožadovala, nechala by som to na dobrovoľnom plnení z ich strany. Chyby robí ten kto robí a nie ten čo sedí na zadku...... mimo témy.
Chce,m povedať že aj účtovnícka firma sa môže pomýliť, v takom prípade sankcie dobrovoľne berie na seba.....
Kde je vo Vašom prípade pravda, my nevieme, na to je príliš málo informácií.
Vyššia pravdepodonosť kontroly.....hm, a kto firmu bude pred tou kontrolou zastupovať? A kto vlastne bude obhajovať vlastnú prácu? Nikto zodpovedný sa kontroly zasa až tak nebojí, jediné nepríjemné je na tom to, že nás - účtovníkov, konateľov oberajú o čas.
Nespokojnost z nasej strany je jednorazova a prave preto ako uvadzate, ze kto robi robi chyby si myslim, ze dalsia spolupraca ma vyznam.
V podstate mi Vas prispevok prezentoval jedno z moznych stanovisk, ktore moze uctovnicka firma k takejto situacii zaujat. Z mojho pohladu vsak dobrovolne plnenie nie je dostacujuce, k predmetnemu problemu by som pozadoval zapis z rokovania, kde budu definovane zodpovednosti za vzniknutu situaciu a z toho vyplyvajuce plnenia v pripade sankcii zo strany danoveho uradu, hoci verim ze v tomto pripade k nim nepride.
S tym nazorom na kontrolu uplne suhlasim, uctovne zaznamy mame v poriadku, avsak komunikacia s pracovnikmi vykonavajucimi kontrolu, pripadne dohladavanie dokumentov, vysvetlovanie a podavanie doplnujucich informacii je neproduktivnym nakladom.
KEJKA
11.05.09,04:53
neproduktívny náklad v prípade kontroly áno,ale preúčtovnícku firmu. Oni budu najviac zaťažení nakoľko účtovníctvo spracúvali a vedia presne čo kde je a čo majú predložiť. Takže Vás to zaťaží len natoľko, že ich uvítate, podpíšete protokol a prípadne im vyčleníte miesto.
evina
11.05.09,06:27
Poradenstvo nie je súčasťou zmluvy. Skutocnost, ze danove priznanie bolo nespravne uznala aj pracovnicka uctovnej firmy, potom co som sa jej opytal, ci nase faktury nespadaju pod konkretny paragraf zakona o DPH, bez toho aby som jej musel podavat dalsie doplnujuce udaje, proste jedna veta s cislom paragrafu a odstavca stacila na to aby zaujala stanovisko, ze sme odviedli dan vo vyssej sume ako nam vyplyva zo zakona o DPH.
Co sa tyka pokuty za preplatenie dane, je tym myslena kompenzacia hodnoty penazi za obdobie ked sme ich nemohli pouzivat, to znamena urok za obdobie od uhrady po vratenie z sumy o ktoru sme dan preplatili a ktoru nam danovy urad vrati.
To ze v pripade podania dodatocneho danoveho priznania je vyssia pravdepodobnost danovej kontroly je moja osobna domnienka, nad jej vycislenim som detailnejsie neuvazoval, avsak beriem do uvahy moznu stratu pracovneho casu potrebneho na komunikaciu s pracovnikmi danoveho uradu.



Vybrala som si časť v ktorej reaguješ na môj príspevok.
Teraz veľmi úprimne:
Viem, že si myslel náhradu, ktorú som hrubo vyznačila. priznám sa, že som sa s takým postupom za svojej praxe ešte nestretla. Áno na prvý pohľad by sa zdal Váš prístup vysokoprofesionálny, ale čo ak si účtovnícka firma začne vyčíslovať takéto náhrady za zle vystavené doklady, na ktoré Vás upozorní, a tým Vám zachráni možno oveľa vyššie pokuty?? Píšete, že ste s firmou spokojní, tak naozaj nevidím dôvod na takéto striktné riešenie Vašich vzťahov /ak by hrozila sankcia z DÚ, samozrejme by mala ísť na vrub účtovníckej firmy a asi by sa ani nebránili, ak mali všetko včas a komplet odovzdané/.
Vzťah účtovník - konateľ z môjho pohľadu by mal byť založený na oveľa "osobnejšej" dôvere. Ak im netrebalo príliš dlho vysvetľovať predmetný paragraf, znamená, že vedia čo robia a čo sa stalo /možno pod časovým stresom alebo iným... napr. i takým, že máte snahu sankcionovať i to čo sa nestalo..../ došlo ku chybe.. Môže sa Vám stať, že účtovnícka firma s ktorou ste spokojní pod touto "Ťarchou" vypovie zmluvu a Vy budete prekvapení k akým chybám sa naozaj môžu dopracovať ďalší.

Dodatočné daňové priznanie určite nezakladá dôvod na daňovú kontrolu - je to zákonom umožnený riadny opravný prostriedok, lebo všetci sme omylní... Kontrola môže prísť v čase a z dôvodu o ktorom Vy nemáte ani potuchy, takže takéto uvažovanie je úplne nesprávne a komunikácia s DÚ Vašich pracovníkov by mala byť súčasťou ich práce :)- nič navyše, lebo nikto nevie dňa ani hodiny...
xaver
03.07.09,05:45
Zaver tohto pribehu:

Uctovnicka firma urobila opravne danove priznanie bez naroku na svoju odmenu. S firmou nadalej spolupracujeme a ani sme neriesili moznost zmeny uctovnickej firmy.