Lennkka17
10.05.09,14:29
Zdravim. Poprosila by som o radu. mame odberatela z ciech, ktory si vyziadal fakturu v ceskych korunach, fakturu sme mu vystavili ako chcel. som platca dph a neviem ako to mam teraz zauctovat v JU akym kurzom to prepocitat, myslim si ze by to malo byt kurzom NBS ku dnu vystavenia faktury. je to tak??? faktura mala byt bez dph aj ked som platca??
16lukasko
10.05.09,12:34
nejedná sa o samozdanenie kedy sa účtuje 343/343?? hmm??
Opravte ma ak as mýlim
andreaS
10.05.09,12:43
prepocitas kurzom ECB z predchadzajuceho dna....

a co sa tyka oslobodenia, tak na fakturu treba uviest podla ktoreho paragrafu...
16lukasko
10.05.09,13:28
nie nie oslobodenie ale samozdanenie.. na základe medzinárodných dohovorov nie?:D čo sú v únií..D
andreaS
10.05.09,13:30
lukasko: ide o vystavenu fakturu, na nej ty nerobis samozdanenie...
16lukasko
10.05.09,13:38
noo ved to je jasné že na vystavenej faktúre nie... len tam sa jednalo aj o účtovanie nie??
andreaS
10.05.09,13:40
ano, ale ked vystavis fakturu bez dph, tak o dph asi nemozes uctovat...

zauctujes akurat tak 311/602 (resp. 604 alebo ina 6tka podla toho o co islo)

nehovoriac o tom, ze zadavatelka uctuje v JU :) takze jej sa uvedeny zapis netyka... ona to akurat zaeviduje v pohladavkach, uvedie do dph a pri uhrade zauctuje do POZD.
16lukasko
10.05.09,13:42
nie asi ale určite o dph nemôžem účtovať keď na faktúre nie je dph:D noo ale tak ako neúčtovať o DPH keď ona je platiteľ DPH??:DD to sa nedáá:D veď to trebááá:D
andreaS
10.05.09,14:59
neviem ako to jednoduchsie napisat...

o dph nebude uctovat... jedine ho uvedie na prislusnom riadku v danovom priznani ale inak dph neuvedie a nevykaze nikde... ani v penaznom denniku ani v knihe pohladavok...
Lennkka17
15.05.09,14:47
dakujem vsetkym za odpovede aj ked su dost rozdielne...takze ak som pochopila tak tu dph nebudem uctovat nikde? takze to nebude mat ani suvis s platenim DPH? malo by sa to niekde evidovat ked sa to ma dat do danoveho??? a fakturu by som nemala prepocitat kurzom NBS v den vystavenia???
Janurka
15.05.09,16:25
Netreba zabudnúť na súhrnný výkaz podľa §80 zák. o DPH.
andreaS
15.05.09,17:04
dakujem vsetkym za odpovede aj ked su dost rozdielne...takze ak som pochopila tak tu dph nebudem uctovat nikde? takze to nebude mat ani suvis s platenim DPH? malo by sa to niekde evidovat ked sa to ma dat do danoveho??? a fakturu by som nemala prepocitat kurzom NBS v den vystavenia???

- dph nebudes uctovat nikde
- ani to nebude mat suvis s platenim (fa vystavis napr. na 1000,- eur, tak tolko ti odberatel aj zaplati.. predsa ti nebude platit viac)
- evidovat budes tuto fa len v evidencii dph, aby sa ti tato oslobodena fa dostala do tlaciva za dane obdobie (ci uz mesacnu alebo stvrtrocnu dph)
- zaroven treba tuto fa uviest do stvrtrocneho vykazu ako bolo spomenute vyssie
- fakturu budes prepocitavat kurzom ECB, nie nbs... aj ked tento kurz ziskas zo stranky nbs.sk tak to je kurz ECB... a pouzijes kurz z predchadzajuceho dna, pretoze ECB vyhlasuje vzdy poobede kurz na dalsi den.
tonkat
29.05.09,07:57
Prosím vás, je povinnosť uvádzať kurz na faktúre? Nemyslím konverzný, ale ak vystavujem faktúru napr. v CZK, alebo SEK pre tuzemského odberateľa a tiež pre zahraničného odberateľa. V zákone o DPH som to nenašla, len DPH sa má uvádzať v EUR, ale či aj ten kurz, to som sa nedočítala. Ďakujem pekne.
Tweety
29.05.09,07:58
Prosím vás, je povinnosť uvádzať kurz na faktúre? Nie, nie je. Nemyslím konverzný, ale ak vystavujem faktúru napr. v CZK, alebo SEK pre tuzemského odberateľa a tiež pre zahraničného odberateľa. V zákone o DPH som to nenašla, len DPH sa má uvádzať v EUR, ale či aj ten kurz, to som sa nedočítala. Ďakujem pekne.
Odpoveď tučným v texte.
tonkat
29.05.09,08:08
Ďakujem pekne, si fakt rýchla.